Mann med øks pågrepet i Lørenskog
Politiet fikk onsdag kveld kontroll på en mann i Lørenskog som hadde opptrådt aggressivt og truende med øks på en bensinstasjon.
Politiet fikk melding om mannens truende atferd på en bensinstasjon på Skårer og rykket ut.
Hendelsen skal ha funnet sted inne i en bil på Esso Skårer og ble fanget opp på en livestream, skriver operasjonsleder Melissa Krag i Øst politidistrikt i politiloggen.
Politipatruljen som kom til stedet fant en øks i bilen etter at de hadde fått kontroll på mannen.
(NTB)
XXL-sjefen går på dagen
Freddy Sobin er ferdig som sjef i XXL med umiddelbar virkning, opplyser selskapet. Sportsutstyrskjeden har over flere år slitt med økonomien.
Nyheten kommer kort tid etter at britiske Frasers Group sikret seg full kontroll over XXL i forrige uke, da storeierne Altor og Ferd kastet kortene. Planen er å ta selskapet av børs.
Sobin, som har vært toppsjef siden 2022, erstattes av Nicolas Fox på midlertidig basis.
– Fox har mer enn 18 års erfaring fra ulike lederstillinger innen detaljhandel og sportsbransjen, sist som administrerende direktør i Sports Directory, opplyser XXL i en børsmelding onsdag kveld.
Det står ingenting i meldingen om hvorfor Sobin går av.
– Sobin har ingen kommentarer til saken, skriver XXLs kommunikasjonsdirektør Jan Christian Thommessen i en SMS til E24.
Sports- og friluftslivskjempen varslet i slutten av mai at de på nytt hadde behov for påfyll av penger etter turbulente år.
(NTB)
Hetebølge kan slå ut Europa i juni
Innbyggere og turister sør i Europa kan vente intens varme i ukene som kommer. I blant annet Spania og Portugal er det så langt varslet opptil 42 grader.
Varmen som kommer nå, rammer blant annet den sørlige regionen Andalucia i Spania. De første dagene er det ventet 42 grader i byene Córdoba og Sevilla, skriver den meteorologiske nettsiden WXCharts. Det samme gjelder kystbyen Faro som ligger sør i Portugal, her fryktes det 41 grader når vi nærmer oss midten av juni, skriver den britiske avisen Daily Express.
– Denne varmen vil holde seg i hvert fall til midten av juni. Foreløpig er det ikke noe i våre prognoser som viser at det vil bli kjøligere, sier meteorolog Marit Berger ved Meteorologisk institutt til NTB.
– Hetebølge er noe vi må vente oftere på grunn av klimaendringene, sier hun.
I Spania opplevde man temperaturer på rett under 40 grader flere steder allerede i mai. Myndighetene har sendt varmevarsel som gjelder Sevilla-regionen, om at man må passe på spesielt barn og personer med svekket helse.
I byen Cádiz, som ligger på atlanterhavssiden, ble det notert en varmerekord på 24,4 grader den 30. mai. Det er 10 grader over det som er normalen, ifølge det spanske meteorologiske instituttet AEMET. Årsaken er varm vind fra nordlige Afrika.
Nordmenn som skal ut på reise til Sør-Europa, bør følge med på advarsler og meldinger fra myndighetene i landet man skal til.
I tillegg til at heten har rammet land i Vest- og Sør-Europa som Spania, Italia, Hellas og Balkan, strekker varmen seg også østover. Blant annet er det høye temperaturer i deler av Ukraina og Russland.
Mange drept i israelsk angrep mot skole i Gaza
Minst tolv mennesker er drept i et israelsk angrep mot en skole som huser internt fordrevne i Khan Younis sør i Gaza, ifølge det palestinske sivilforsvaret.
– Minst tolv mennesker ble drept, blant dem flere barn og kvinner, i et israelsk droneangrep mot telt med internt fordrevne i dag morges, sier det palestinske sivilforsvarets talsmann Mahmud Bassal.
Ifølge Al Jazeeras kilder ble minst 18 mennesker drept i angrepet. Minst åtte andre ble drept i andre israelske angrep i Gaza mandag morgen, melder TV-stasjonen.
Øyenvitner til angrepet forteller til BBC at to telt i skolegården ble truffet.
Flere hundre palestinere som har flyktet fra al-Amal-nabolaget sentralt i Khan Younis, har søkt tilflukt på skolen etter at den israelske hæren tirsdag slapp løpesedler og varslet nye angrep mot Gazas nest største by.
Israel gjennomførte onsdag omfattende luft- og artilleriangrep mot byen og hevder angrepene er rettet mot Hamas-soldater.
Den israelske hæren har ikke kommentert onsdagens angrep mot skolen.
Over 54.500 palestinere er drept og nærmere 125.000 er såret i israelske angrep siden oktober 2023, og flertallet av de drepte er barn og kvinner, ifølge palestinske helsemyndigheter.
Det tilsvarer i gjennomsnitt 90 drepte hver eneste dag og inkluderer ikke tusenvis av savnede som antas å ligge begravd i ruinene av bombede bygninger.
Varmeste våren noensinne på Østlandet og i Agder
Vårsesongen ble ekstremt varm i store deler av Sør-Norge. For landet som helhet endte våren 1,6 grader over normalen og var den nest varmeste siden 1901.
De to regionene Østlandet og Agder – samt ti fylker (etter gammel inndeling) satte nye varmerekorder for våren, ifølge en ny rapport fra Meteorologisk institutt.
Østlandet endte 2,6 grader over normalen, men Agder var 2,4 grader over. Begge slo sine tidligere rekorder, som ble satt i fjor.
Normalen er gjennomsnittstemperaturen i perioden 1991- 2020.
For landet som helhet endte våren 1,6 grader over normalen. Det gjør den til den nest varmeste som er registrert siden målingene startet i 1901.
– De fem varmeste vårsesongene vi har registrert har alle kommet etter år 2000, sier Ketil Tunheim, klimaforsker ved Meteorologisk institutt.
Av de ti fylkene som satte nye varmerekorder for våren, skiller Buskerud seg ut med 2,9 grader over normal. Forrige rekord var 1,8 grader over normal og ble satt i 2014.
– Buskerud har slått rekorden sin med over en grad. Vi regnet på nytt for å være helt sikre, og et så stort sprang har jeg ikke sett før i en sesongrekord, forklarer Tunheim.
De øvrige ni fylkene er: Akershus (2,4 grader over normal), Oslo (2,3), Hedmark (2,6), Oppland (2,4), Vestfold (2,2), Aust-Agder (2,5), Vest-Agder (2,3) og Hordaland (2,3).
I Troms, Finnmark og Nordland nord for Bodø var temperaturen mot normalen.
(NTB)
Storbritannia får unntak fra Trumps doble stål-toll
President Donald Trump trapper opp handelskrigen med omverdenen og har doblet tollsatsene på importert stål og aluminium til hele 50 prosent.
De nye tollsatsene trådte i kraft klokka 6 onsdag morgen og øker spenningen mellom USA og sentrale handelspartnere.
Tollsatsene på stål og aluminium heves fra 25 til 50 prosent, noe som ifølge Trump vil beskytte amerikansk stål- og aluminiumproduksjon.
Stål og aluminium fra Storbritannia er unntatt og vil fortsatt ha en toll på 25 prosent, takket være en handelsavtale som nylig ble inngått, opplyser Det hvite hus.
USA var i fjor verdens største importør av stål fra EU og importerte også store mengder fra Canada, Brasil og Mexico.
At USA eksporterer mer stål til Mexico enn de importerer gjør den høye tollen helt meningsløs, sier landets økonomiminister Marcelo Ebrard.
Tyskland er en av de ti største eksportørene til USA, som er det viktigste salgsmarkedet for den europeiske stålindustrien.
– Vi må snarest mulig komme fram til en forhandlingsløsning, for tiden er nå i ferd med å renne ut, sier Tysklands økonomiminister Katherina Reiche.
Mesteparten av aluminiumen USA importerer, kommer fra Canada, De forente arabiske emirater, Kina og Sør-Korea.
Det er lite sannsynlig at amerikanske produsenter over natten vil være i stand til å dekke den hjemlige industriens etterspørsel, og høyere toll vil derfor gjøre det mer kostbart å produsere en rekke produkter i USA.
Det er fortsatt uklart hvordan EU vil reagere på det siste tiltaket, som ble annonsert av Trump i helgen.
EU-kommisjonen har «beklaget sterkt» Trumps beslutning og advart om at «det undergraver de pågående forsøkene på å komme fram til en forhandlingsløsning» med USA.
– Vi må holde hodet kaldt og alltid vise til at slike tollsatser ikke er i noens interesse, sier Frankrikes handelsminister Laurent Saint-Martin.
EUs handelskommissær Maros Sefcovic og USAs handelsrepresentant Jamieson Greer skal etter planen møtes i Paris onsdag.
(NTB)
Omstridt organisasjon stanset matutdeling i Gaza
Omstridte Gaza Humanitarian Foundation (GHF) stanser inntil videre utdelingen av mat i Gaza og advarer palestinere mot å oppsøke sentrene de har opprettet.
En talsmann for Gaza Humanitarian Foundation (GHF), som i samarbeid med Israel og USA har delt ut mat ved sentre som er opprettet i israelskokkuperte områder i Gaza, opplyser at deres senter i Rafah holder stengt onsdag.
Dette som følge av «oppussing, omorganisering og effektivisering», heter det.
GHF opplyser videre at driften vil bli gjenopptatt torsdag, og at de er i samtaler med den israelske hæren for å styrke sikkerheten rundt sine utdelingssteder.
Den israelske hæren bekreftet stengingen og advarer palestinere mot å ferdes på veier som fører til distribusjonssentrene. Veiene «anses som kampsoner», advarer hæren.
Tirsdag ble 27 mennesker ifølge Den internasjonale Røde Kors-komiteen (ICRC) drept da de forsøkte å ta seg fram til ett av sentrene utenfor Rafah sør i Gaza, og søndag skal 31 mennesker ha blitt drept samme sted.
Drapene har utløst sterk internasjonal kritikk.
Utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) kalle drap på sivile i matkø for «totalt uakseptabelt», og det samme gjør FNs generalsekretær António Guterres. Begge krever uavhengig gransking.
Israel innrømmet tirsdag at soldatene åpnet ild mot personer rundt 500 meter fra matutdelingen og begrunnet dette med at de nærmet seg på en måte «som utgjorde en trussel».
GHF, som består av en gruppe amerikanske leiesoldater, tidligere CIA-ansatte, militære og hjelpearbeidere, sier at de ikke har noe å gjøre med det som skjer utenfor senteret de driver.
– Vi kontrollerer ikke området utenfor våre distribusjonssteder og den umiddelbare omgivelsen, og vi har ingen kunnskap om den israelske hærens aktiviteter utenfor vårt perimeter, het det i en uttalelse fra organisasjonen tirsdag.
– Vi er kjent med at den israelske hæren undersøker om et antall sivile ble skadet etter å ha beveget seg utenfor den utpekte sikre korridoren og inn i en lukket militær sone, het det videre.
FN og hjelpeorganisasjoner er sterkt kritiske til GHFs matutdeling og mener den Israel-støttede operasjonen er et brudd på humanitære prinsipper.
Det samme mener GHFs tidligere leder Jake Wood. Han trakk seg kort tid før matutdelingen i Gaza startet for en drøy uke siden.
En sterkt høyreorientert evangelisk prest, amerikanske Johnny Moore, har nå overtatt som sjef for GHF.
FNs sikkerhetsråd skal onsdag stemme over et resolusjonsforslag som er fremmet av de ti valgte medlemslandene i rådet, og som krever «en øyeblikkelig, betingelsesløs og permanent våpenhvile i Gaza, som respekteres av alle parter».
Den forrige våpenhvilen, som trådte i kraft trådte i kraft 19. januar, ble brutt av Israel som gjenopptok angrepene 18. mars.
Resolusjonsutkastet krever også at Israel opphever alle restriksjoner på nødhjelpsleveranser til Gaza og lar FN og hjelpeorganisasjoner stå for utdelingen.
Dersom resolusjonen skal bli vedtatt, kreves det at minst ni av sikkerhetsrådets 15 medlemsland stemmer for og at ingen av de fem faste medlemslandene – USA, Kina, Russland, Storbritannia og Frankrike – benytter seg av vetoretten.
Det er imidlertid ventet at USA vil nedlegge veto mot resolusjonen, slik landet vanligvis gjør når det fremmes resolusjoner som er kritiske til Israels okkupasjon og krigføring.
Møtet med avstemningen ventes å finne sted klokka 22 norsk tid onsdag.
(NTB)
Storbritannia lover å levere 100.000 droner til Ukraina
Storbritannia kunngjorde onsdag at landet skal levere 100.000 droner til Ukraina innen utgangen av april 2026.
Det er ti ganger så mange som de tidligere hadde lovet å levere, og begrunnes med at droner har endret måten kriger føres på.
Storbritannia er blant Ukrainas mest lojale vestlige støttespillere og ønsker å lære av Kyivs erfaringer fra den over tre år lange kampen mot den russiske invasjonen, der droneteknologi vist seg å være avgjørende.
Dronepakken, verdt 350 millioner pund (rundt 4,8 milliarder kroner), inngår i en større militær støttepakke på totalt 4,5 milliarder pund.
Forsvarsminister John Healey vil offentliggjøre planene på et møte i Ukraina-kontaktgruppen for forsvar i Brussel, som arrangeres i samarbeid med Tyskland og samler representanter fra 50 land.
– Storbritannia øker støtten til Ukraina ved å levere hundretusener av droner i år, og vi har nådd en viktig milepæl med leveringen av kritisk artilleriammunisjon, uttalte Healey før møtet.
I tillegg til droneleveransene melder Storbritannia at landet siden januar har fullført leveransen av 140.000 artillerigranater til Ukraina. Videre skal ytterligere 247 millioner pund brukes på opplæring av ukrainske styrker i år.
(NTB)
Beordrer navneskifte for marinefartøy oppkalt etter skeivt ikon
USAs forsvarsminister Pete Hegseth har gitt ordre om at et marinefartøy som er oppkalt etter den drepte skeive politikeren Harvey Milk, skal omdøpes.
Ordren fra Hegseth svarer til hans uttrykte ambisjon om å skape en ny «krigerkultur» i USAs væpnede styrker.
CBS News sier at marinen også vurderer å endre navn på to skip som er oppkalt etter USAs første svarte høyesterettsdommer Thurgood Marshall og den liberale kvinnelige høyesterettsdommeren Ruth Bader Ginsburg.
Demokratenes tidligere leder i Representantenes hus, Nancy Pelosi, kaller ordren en «skammelig, hevngjerrig utvisking av dem som kjempet for å bryte ned barrierer for alle som trodde på den amerikanske drømmen».
Harvey Milk var en av USAs første åpent homofile politikere og ble drept i et attentat sammen med San Franciscos ordfører George Moscone i 1978. Han tjenestegjorde som dykker i marinen i en tid da det var forbudt å være homofil i USAs militære.
USNS Harvey Milk er et 277 meter langt fartøy for bunkring av marinefartøyer. Skipet ble døpt i en seremoni i 2021, der daværende marineminister Carlos Del Toro deltok.
Siden han ble president, har Donald Trump gitt ordre om at transpersoner skal fjernes fra de væpnede styrkene og at programmer for mangfold, rettferdighet og likhet skal avvikles.
(NTB)
Elon Musk langer ut mot Donald Trump
Teknologimilliardæren Elon Musk langer ut mot president Donald Trumps budsjettplan. Han omtaler den som en «motbydelig vederstyggelighet».
– Jeg beklager, men jeg klarer ikke å holde ut lenger, skriver Musk på X, få dager etter at han avsluttet sin periode som en av Trumps nærmeste rådgivere.
– Denne massive, opprørende og fleskete utgiftsplanen fra Kongressen er en motbydelig vederstyggelighet. De som stemte for den, burde skamme seg. Dere vet at dere gjorde noe galt. Dere vet det, skriver han.
Det hvite hus forsvarte på sin side planen.
– Presidenten vet allerede hva Elon Musk mener om denne loven, det endrer ikke hans oppfatning. Dette er én stor, flott lov, og han står fast ved den, sa pressesekretær Karoline Leavitt til journalister.
(NTB)
Enighet om turistskatt for cruiseskip
Partiene er enige om å vedta en ny lov som gir kommuner med stor belastning fra reiselivet en mulighet til å innføre et besøksbidrag, opplyser de i en pressemelding.
– Vi har blitt enige om en treffsikker modell for besøksbidrag for områder med særlige utfordringer – som Tromsø-regionen og Lofoten, opplyser Erling Sande (Sp).
Campingturister slipper avgiften, mens cruiseskip får avgiften, ifølge Sande.
– Vi har skjermet campingvogner og fritidsbåter for å stimulere til at turister bruker campingplasser og gjestehavner istedenfor å fricampe, sier Sande.
Regjeringens foreslåtte turistskatt ble vraket da næringskomiteen diskuterte saken forrige uke. De gikk i stedet for inn for en skatt for cruiseturister.
Denne uken behandles saken om turistskatt, også kalt besøksbidrag, i Stortinget.
I november i fjor la regjeringen fram forslaget om at kommunene kan få mulighet til å innføre en turistskatt på inntil 5 prosent på overnatting. Forslaget har møtt kraftig motstand i reiselivsnæringen og hos deler av opposisjonen på Stortinget.
Forrige uke ble altså forslaget snudd opp ned under komitébehandlingen.
– Vi er glade for at vi har fått på plass en nasjonal løsning som er frivillig, målrettet og ansvarlig. Dette er en seier for både lokalsamfunn og natur, sier Rune Støstad (Ap).
Kommunene må dokumentere reelt press på fellesgoder og infrastruktur for å få innføre besøksbidraget. Flere andre kriterier må også oppfylles. Ordningen skal evalueres etter tre år.
(NTB)
Enormt område gjennomsøkes i Madeleine McCann-saken
Et stort område på Algarve-kysten i Portugal gjennomsøkes i etterforskningen av Madeleine McCann-forsvinningen. Både tysk og portugisisk politi er på plass.
Politiet bruker blant annet georadar i søket, sier en kilde som deltar i aksjonen. Vedkommende omtaler området som gjennomsøkes, som «vidstrakt».
Søket skal pågå fram til fredag. Bilder fra stedet viser en rekke politibiler og brannbiler som kjører ned en grusvei i et område i Lagos.
Den britiske treåringen Madeleine McCann har vært savnet i 18 år.
Hun forsvant fra sengen sin mens hun var på ferie med familien i Praia da Luz i Lagos, sør i Portugal, 3. mai 2007.
Søket som nå pågår, kan være det største siden 2008. Portugisisk politi henla da saken etter at de tidligere samme år erklærte McCanns foreldre Kate og Gerry McCann som mistenkte i saken, men uten å sikte dem. Politiet har senere beklaget til foreldrene for måten de etterforsket saken på og hvordan de behandlet foreldrene.
Britisk politi gjenopptok så etterforskningen av saken i 2011. I 2020 kom tyske Christian Brückner i politiets søkelys. Han er nå hovedmistenkt i saken og soner for tiden en sjuårig fengselsstraff i Tyskland for å ha voldtatt en 72 år gammel kvinne i Portugal i 2005.
Det er tysk politi som etterforsker saken og som nå har bedt om bistand fra sine portugisiske kolleger til å gjøre nye søk.
Tyske etterforskere har siden 2020 sagt at de er overbevist om at den britiske jenta er død, og de har også uttalt at de mener det finnes «konkrete bevis» på at Brückner drepte treåringen. Han nekter selv for å ha noe med saken å gjøre,
I mai 2023 ble det gjort søk i en innsjø nær feriestedet der McCann forsvant. Den gang var søket resultatløst.
(NTB)
OECD spår lavere økonomisk vekst som følge av tollkrig
OECD reduserer sitt anslag for vekst i verdensøkonomien fra 3,1 til 2,9 prosent i år som følge av tollkrigen USAs president Donald Trump har innledet.
Tollkrigen vil ramme USA enda hardere, spår Organisasjonen for økonomisk samarbeid og utvikling (OECD). I år vil amerikansk økonomi bare vokse med beskjedne 1,6 prosent, lyder deres prognose.
I mars i år lød prognosen for amerikansk økonomi på 2,2, prosent vekst.
I mars nedjusterte OECD sin prognose for vekst i verdensøkonomien fra 3,3 til 3,1 prosent i 2025. Også da viste organisasjonen til stor usikkerhet som følge av Trumps økonomiske politikk.
Beskjeden vekst
Neste år vil verdensøkonomien trolig vokse med beskjedne 2,9 prosent, lyder OECDs vurdering.
– De globale utsiktene blir stadig mer utfordrende, konstaterer organisasjonens økonomer.
De viser til «betydelige økninger» i handelsbarrierer, et strammere finansmarked, lavere forretnings- og forbrukertillit og økt politisk usikkerhet. Alt dette vil ha «markert negative effekter på veksten» dersom det vedvarer, heter det.
Tirsdag og onsdag holder OECD-landene ministermøte i Paris, og det ventes at amerikanske og EU-forhandlere vil møtes på sidelinjen for å diskutere Trumps siste trussel om å innføre 50 prosent toll på varer fra EU.
– For alle, inkludert USA, er det beste alternativet å sette seg ned og komme til enighet, sier OECDs sjeføkonom Alvaro Pereira.
Dystert i USA
Ifølge Pereira er utsiktene spesielt dystre for amerikansk økonomi dersom ikke Trump endrer kurs.
Neste år venter OECD at veksten i USA bremser ytterligere opp og blir på 1,5 prosent.
Foruten tollsatser som nå er på det høyeste siden 1938, viser OECD til flere andre faktorer som vil bidra til dette.
– Høy økonomisk politisk usikkerhet, en betydelig nedgang i netto innvandring og en betydelig reduksjon i den føderale arbeidsstyrken, påpeker de.
Lavere inflasjon
Inflasjonen ventes å falle til 3,6 prosent i G20-landene i år og til 3,2 prosent neste år, men USA er «et viktig unntak», spår OECD.
Inflasjonen i USA ventes å øke til nærmere 4 prosent i år og vil dermed være dobbelt så høy som den amerikanske sentralbankens inflasjonsmål på 2 prosent.
Kina og Japan
OECD reduserer også sin vekstprognose for Kina og anslår at kinesisk økonomi i år vil vokse med 4,7 prosent, ikke 4,8 prosent som anslått i mars.
Japan kan trolig bare forvente en vekst på 0,7 prosent, ikke 1,1 prosent som OECDs forrige prognose lød på.
Svak europeisk vekst
Også i eurosonen blir veksten svært beskjeden i år, trolig på 1 prosent.
I Tyskland, som er Europas største økonomi, forventer OECD en vekst på 0,4 prosent i år, og det er uendret fra prognosen i mars.
Neste år vil tysk økonomi trolig vokse med 1,2 prosent, tror OECD.
– Det er risiko for at proteksjonisme og usikkerhet rundt handelspolitikken vil øke ytterligere og at flere handelsbarrierer kan bli innført, tror Pereira.
Kirkens Nødhjelp har fått ny sjef
Anne Cecilie Kaltenborn starter jobben som generalsekretær i Kirkens Nødhjelp denne uka.
– Rettferdighet går aldri av moten, og selv om det kan være vanskelig å se det nå, henger verden fortsatt sammen, sier Kaltenborg.
– Det finnes rom for handling, for å fremme rettferdighet og lindre nød. Det er dette jeg vil bruke kreftene mine på nå, legger hun til.
Den nye generalsekretæren var tidligere generalsekretær i Leger Uten Grenser Norge fra 2012 til 2015 under ebolautbruddet i Vest-Afrika. Hun har også vært statssekretær under helseminister Ansgar Gabrielsen (H). I dag kommer hun fra jobb som direktør i NHO Service og Handel.
(NTB)
Medvedev: Russland er ikke interessert i kompromisser
Nestlederen i Russlands nasjonale sikkerhetsråd, Dmitrij Medvedev, sier Russland er ute etter seier, ikke kompromisser, i fredssamtalene med Ukraina.
– Istanbul-samtalene har ikke kommet i stand for å inngå et kompromiss om fred på andres vrangforestillte vilkår, men for å sikre vår raske seier og fullstendig ødeleggelse av det neo-nazistiske regimet, sier Medvedev på Telegram.
Russland kommer til å svare på helgens ukrainske droneangrep mot flybaser, lover han videre.
– Gjengjeldelse er uunngåelig, sier Medvedev.
Medvedev var president i Russland fra 2008 til 2012 og tok da over som statsminister, en post han hadde til 2020.
Nederlands regjering falt – Wilders trakk sitt parti
Det nederlandske ytre høyre-partiet PVV forlater regjeringen, bekrefter partileder Geert Wilders på X.
– Ingen avtale om våre asylplaner. Ingen justeringer. PVV forlater koalisjonen, skriver Wilders på X.
Etter at PVV ble størst i det nederlandske valget i 2023, dannet partiet regjering sammen med høyreliberale VVD, antikorrupsjonspartiet NSC og bondepartiet BBB. Regjeringen fikk den partiløse tidligere embetsmannen og etterretningssjefen Dick Schoof som statsminister, og Wilders ble ikke selv minister.
Vil stenge grensene
Den siste tiden har det imidlertid vært stor krangel i regjeringen om innstramming av asylpolitikken, og nå resulterer det altså i at regjeringen faller. Wilders' kampsak har vært «den strengeste asylpolitikken noensinne», og nå mener han at det ikke går raskt nok med å innføre den.
I mai krevde han rask handling for å få stengt nederlandske grenser for asylsøkere. Politiske analytikere og jurister mente planene hans var både urealistiske og ulovlige, og så på det som et forsøk på å framprovosere regjeringens fall.
Et krisemøte tirsdag morgen varte knapt en halvtime før Wilders kom med kunngjøringen. Hans statsråder forlater regjeringen.
– Uansvarlig
De andre partilederne sier til den offentlige kringkasteren NOS at de er svært misfornøyd med Wilders' beslutning.
– Jeg er veldig sint. Det er uansvarlig. Han sitter med alle kortene, og likevel trykker han på stoppknappen, sier BBB-leder Caroline van der Plas.
– Igjen velger Wilders egne interesser foran landets interesser, sier VVD-leder Dilan Yesilgöz.
Også de fleste opposisjonspartiene uttrykte skuffelse over regjeringens fall.
Kort tid til Nato-toppmøte
Schoofs regjering satt kun i elleve måneder. Nederland skal være vertskap for Nato-toppmøtet i Haag om få uker. Det er uklart om det blir nyvalg, men om det skulle bli tilfelle, er det i så fall Nederlands tredje valg på litt over fire år.
PVV og Wilders er fortsatt i førersetet på meningsmålingene, men det er langt jevnere enn det var ved valget i 2023 – da PVV fikk 37 av 150 mandater og endte nær åtte prosentpoeng foran nærmeste motstander. VVD og venstrepartiet GL-PvdA ligger tett opptil PVV. Imens har de to siste partiene i koalisjonen – NSC og BBB – nærmest kollapset.
Eldre skipsflåte gir flere ulykker til sjøs
Antallet maritime ulykker har økt med 42 prosent de seks siste årene, viser en ny rapport fra DNV. Eldre skip får skylden.
Den globale skipsflåten har økt med 10 prosent, mens antall ulykker har økt med 42 prosent, ifølge en ny rapport fra DNV.
Maskinskader og maskinhavari er de vanligste hendelsestypene i de ti årene rapporten tar for seg. I 2024 sto denne typen skader for 60 prosent av alle tilfeller.
– Da fraktratene steg i 2024 grunnet økt transportmengde, valgte mange redere å skyve på utfasingen av eldre fartøy, noe som øker risikoen for mannskap, last og miljøet. Sektoren må vise handlekraft hvis vi skal greie å styrke sikkerheten, sier administrerende direktør Knut Ørbeck-Nilssen i DNV Maritime.
Rapporten viser også at antallet brann- og eksplosjonshendelser har økt i perioden, med de fleste ulykker blant passasjerskip og ferger.
Kollisjoner, grunnstøtinger og forlis ble redusert med 26 prosent fra 2014 til 2024.
(NTB)
Sarpsborg
Eiendomsoverdragelser desember
Omsetning av eiendommer i Sarpsborg kommune.

Få nyhetsbrev fra Dagsavisen. Meld deg på her!
Kristian Wilhelmsens vei 13 (Gnr 2062, bnr 149) er solgt for kr 4.400.000 fra Mona Irene Nordengen til Alexander Nesse Klaussen og Marte Merethe Urstadmyr Klaussen (01.12.2016)
Kampenesveien 90 (Gnr 1056, bnr 19) er solgt for kr 1.600.000 fra Bente Glesaaen Løkkebråten og Roar Løkkebråten til Svein Åge Glesaaen Løkkebråten (01.12.2016)
Storeperveien 8 B (Gnr 1, bnr 4077) er solgt for kr 400.000 fra Rune Snekkenes til Snekkerteam as (01.12.2016)
Andel av Torggata 2 (Gnr 1, bnr 1846) er overdradd fra Dnb Eiendomsutvikling as til Parkeringshuset Sarpsborg Ans (01.12.2016)
Øvre Langgate 86 A (Gnr 1041, bnr 460) er solgt for kr 2.400.000 fra Lars Mattis Sønsterud Hansen og Madelen Bergerud Leonhardsen til Solbjørg Gjessing og Svein-Åge Gjessing (01.12.2016)
Molvikveien 14 B (Gnr 1100, bnr 124, seksjon 2) er solgt for kr 2.590.000 fra Sarpsborg Bygg og Eiendomsutvikling til Ole Gunnar Davidsen og Bente Kristensen (01.12.2016)
Langåsen 11 (Gnr 3042, bnr 112) er solgt for kr 3.175.000 fra Bente Stenstrøm til Kenneth Mellqvist og Luisa Jasshi Mellqvist (01.12.2016)
Blødekjær 1 A (Gnr 501, bnr 139) i Arendal kommune er overdradd fra Statlige Bygg Ans til Statlige Bygg as (01.12.2016)
Overdragelsen omfatter også Sigvat Skalds gate 3 (Gnr 1, bnr 1943) i Sarpsborg kommune
Les også: Eiendommer solgt i november 2016
Rønneldveien 450 (Gnr 1100, bnr 74) er solgt for kr 1.900.000 fra Aud Irene Andersen til Arne Daniel Lindberg og Nadja Petronella Lindberg (02.12.2016)
Industriveien 7 (Gnr 1, bnr 2297) er solgt for kr 52.216 fra Sarpsborg kommune til Joakim Havig-Gjelseth og June Ulleberg Havig-Gjelseth (02.12.2016)
Trollfaret 28 (Gnr 2076, bnr 526) er solgt for kr 1.250.000 fra Rosenlund Eiendom as til Senthamilselvi Aravinthan og Aravinthan Nagalingam (02.12.2016)
Brevik 57 (Gnr 1134, bnr 116) er overdradd for kr 500.000 fra Kjell Aage Brevik til Grete Lise Graarud og Thorbjørn Graarud (02.12.2016)
Sverres gate 10 (Gnr 1, bnr 502, seksjon 8) er solgt for kr 1.900.000 fra Lars Erik Lysø og Lars Erik Øby til Laila Bergh Andersen og Benny Povlsen (02.12.2016)
Andel av Gnr 2095, bnr 4, fnr 36 er overdradd for kr 1.265.000 fra Thea Fardal Johansen til Petter Nicolaisen (02.12.2016)
Overdragelsen omfatter også andel av Nordbyveien 116 B (Gnr 2095, bnr 37)
Opstadveien 101 (Gnr 2074, bnr 7, fnr 29) er solgt for kr 3.450.000 fra Yngvid Arthur Engsmyr til Fb Eiendom as (05.12.2016)
Gnr 1058, bnr 165 er solgt for kr 98.875 fra Ole-Christian Walter Rutherford til Einar Armand Emilsen (05.12.2016)
Sildeviksveien 10 (Gnr 1109, bnr 46, fnr 3) er solgt for kr 4.750.000 fra Rune Haugan og Kristin Ravndal Walberg til Bård Kuvaas og Karen Skaugen Kuvaas (05.12.2016)
Sildeviksveien 10 (Gnr 1109, bnr 184) er solgt for kr 4.750.000 fra Rune Haugan og Kristin Ravndal Walberg til Bård Kuvaas og Karen Skaugen Kuvaas (05.12.2016)
Kallastenveien 49 (Gnr 2009, bnr 121) er solgt for kr 2.400.000 fra Carina Wattum Glende og Jens-Christer Wattum Glende til Dmitrijs Safrans (05.12.2016)
Elvebakken 1 (Gnr 2079, bnr 110) er solgt for kr 2.200.000 fra Svein Melby til Chukwuebuka Onwuegbuchunam Ezeagu og Katarzyna Gracja Ezeagu (05.12.2016)
Østre Greåkervei 3 (Gnr 2078, bnr 70) er solgt for kr 2.220.000 fra Hrolfur Dahlstrøm og Kristiane Nesøen til Marifat Saleem Jowih Al-Farhan (05.12.2016)
Pellygata 41 A (Gnr 1, bnr 494, seksjon 7) er solgt for kr 2.600.000 fra Gleng Eiendomsutvikling as til Kari Hestad (05.12.2016)
Furutoppen 14 (Gnr 1051, bnr 344) er solgt for kr 3.100.000 fra Terje Oliversen og Anita Helen Stenbekk til Anders Mattias Hjorton og Jeanette Vinjor Hjorton (05.12.2016)
Les også: Solgte eiendommer i oktober
Øvre Langgate 44 (Gnr 1042, bnr 1, fnr 9) er solgt for kr 2.550.000 fra Ane Catrine Bruserud Nymo og Ronny Nymo til Ole Martin Østli (05.12.2016)
Per Gyntveien 19 C (Gnr 1, bnr 4009, seksjon 3) er solgt for kr 3.500.000 fra Ingvar Kristian Bjørnebråten og Mette Borgny Meyer til Mads Fernløf (05.12.2016)
Andel av Arendalveien 25 (Gnr 1134, bnr 4, fnr 93) er overdradd for kr 1.000.000 fra Inger-Lise Teigen til Morten André Teigen (05.12.2016)
Glomveien 5 (Gnr 2064, bnr 50) er overdradd fra Bergheim Properties as til Glomveien 5 as (06.12.2016)
Overdragelsen omfatter også Gnr 2064, bnr 58
Greåkerveien 85 (Gnr 2077, bnr 93) er solgt for kr 5.500.000 fra Greåkerveien 85 as til Sarpsborg kommune (06.12.2016)
Storeperveien 10 B (Gnr 1, bnr 4079) er solgt for kr 35.260 fra Sarpsborg kommune til Sharon Kristin Kristiansen og Stian André Webjørnsen (06.12.2016)
Olsokveien 37 (Gnr 1, bnr 3583) er overdradd fra Eide Ingmann Hauge til Berit Hauge (06.12.2016)
Olsokveien 37 (Gnr 1, bnr 3583) er overdradd fra Berit Hauge til Bjørn Gitle Hauge (06.12.2016)
Nygårdshaugen 6 A (Gnr 1049, bnr 182) er overdradd fra Jan Gjerken til Reidun Gjerken (06.12.2016)
Overdragelsen omfatter også Gnr 1049, bnr 314
Skogveien 9 (Gnr 1047, bnr 205) er solgt for kr 2.800.000 fra Katrine Næs Vangen til Gjøran Jakobsen og Liv Mari Nikolaisen (06.12.2016)
Trollfaret 30 (Gnr 2076, bnr 527) er solgt for kr 4.000.000 fra Marianne Ringsrød til Julie Therese Alling Gryga og Piotr Alling Gryga (06.12.2016)
Norums vei 26 C (Gnr 1051, bnr 123, seksjon 4) er solgt for kr 1.950.000 fra Rita Janne Stubberud til Tove Marie Tønsberg (06.12.2016)
Hannestadveien 23 (Gnr 2079, bnr 523) er solgt for kr 2.660.000 fra Bjørn-Tommy Jansen og Merete Magnussen Jansen til Bjørn Christian Hansen og Susann Hansen (06.12.2016)
Bjørnstadmyra 8 (Gnr 2048, bnr 118) er overdradd fra Luva Eiendom as til Bjørnstadmyra 8 Eiendom as (07.12.2016)
Andel av Seterveien 12 (Gnr 2075, bnr 334) er overdradd fra Steinar Borge til Camilla Borge (07.12.2016)
Nedre Snarvei 8 (Gnr 1100, bnr 101, fnr 18) er solgt for kr 2.200.000 fra Jonas Granath Nicolaisen til Daniel Nilsen og Eline Marielle Selvaag (07.12.2016)
Skaudalen 12 D (Gnr 1, bnr 5070, seksjon 6) er solgt for kr 1.790.000 fra Ketil Kristensen til Sigurd Johannessen og Silje Marie Johansen (07.12.2016)
Hagebyveien 39 (Gnr 1, bnr 3129) er solgt for kr 2.750.000 fra Else Kristiansen til Ken Drikakisi Eriksen og Trine Marie Henriksen Olsen (07.12.2016)
Nøtsund 11 (Gnr 1133, bnr 157) er solgt for kr 2.750.000 fra Trond Karlsøen til Fb Eiendom as (08.12.2016)
Andel av Valbergveien 7 (Gnr 1002, bnr 80) er overdradd fra Kim Johansen til Rigmor Johansen (08.12.2016)
Gnr 2077, bnr 347 er solgt for kr 4.300.000 fra Kay Åge Minge til Jonas Andersen og Malin Groth (08.12.2016)
Salget omfatter også Hannestadfjellet 75 (Gnr 2079, bnr 378)
Andel av Ullerøyveien 274 (Gnr 1140, bnr 4, fnr 46) er overdradd for kr 1.000.000 fra Kjersti Grasto til Lars Frode Christiansen (08.12.2016)
Bjørnstadtunet 13 (Gnr 2047, bnr 261, seksjon 3) er solgt for kr 3.495.000 fra Kamperhaug Boligutvikling as til Eva Airin Marvold (08.12.2016)
Andel av Høysandveien 4 (Gnr 1022, bnr 245) er overdradd fra Digital Impuls as til Digital Impuls Holding as (09.12.2016)
Tuneveien 96 (Gnr 2065, bnr 62) er overdradd fra Dyvi Eiendom as til Dyvi Holding as (09.12.2016)
Tuneveien 96 (Gnr 2065, bnr 62) er solgt for kr 650.000 fra Dyvi Holding as til Tuneveien 100 as (09.12.2016)
Andel av Nesveien 52 A (Gnr 2095, bnr 95, seksjon 1) er overdradd fra Arvid Julius Haugeneset til Aslaug Kristine Haugeneset (09.12.2016)
Skogliveien 57 (Gnr 2066, bnr 335) er overdradd fra Jan Yngvar Tømmerholt til Anne Marit Tømmerholt (09.12.2016)
Stigbøylen 11 A (Gnr 1051, bnr 578, seksjon 1) er overdradd fra Leif Roald Haugland til Anita Birgitte Haugland (09.12.2016)
Bråtebakken 1 (Gnr 1, bnr 3403) er solgt for kr 2.925.000 fra Geir Lindberget og Rita Lindberget til Madeleine Berntsen og Tommy Alexander Fjeld (09.12.2016)
Bussevika 73 (Gnr 1112, bnr 24) er overdradd fra Odd Jørgen Ødegård til Anette Ødegård (09.12.2016)
Roald Amundsens gate 59 (Gnr 1, bnr 1850, seksjon 6) er solgt for kr 3.550.000 fra Rita Thomsen til Hans Ragnar Stubberud og Solveig Trandem (09.12.2016)
Svartedalsberget 7 C (Gnr 1051, bnr 731, seksjon 14) er solgt for kr 3.190.000 fra Frontline Drift as til Heidi Bråthen Gustavsen (09.12.2016)
Øvre Langgate 73 (Gnr 1041, bnr 335) er solgt for kr 2.500.000 fra Ingebjørg Hauge og Johan Hauge til Jon Anders Mandt og Marte Karine Stangeland (09.12.2016)
Høysandlia 13 (Gnr 1108, bnr 99) er solgt for kr 200.000 fra John Einar Molteberg til Helle Susanne Paulik (12.12.2016)
Lunstikka 5 (Gnr 1051, bnr 797) er overdradd fra Odden Borettslag til Odden Ii Borettslag (12.12.2016)
Overdragelsen omfatter også Lunstikka 9 (Gnr 1051, bnr 798)
Overdragelsen omfatter også Lunstikka 10 (Gnr 1051, bnr 799)
Overdragelsen omfatter også Lunstikka 11 (Gnr 1051, bnr 800)
Overdragelsen omfatter også Lunstikka 12 (Gnr 1051, bnr 801)
Overdragelsen omfatter også Lunstikka 13 (Gnr 1051, bnr 802)
Overdragelsen omfatter også Lunstikka 14 (Gnr 1051, bnr 803)
Bjørnstadtunet 15 (Gnr 2047, bnr 261, seksjon 4) er solgt for kr 3.495.000 fra Kamperhaug Boligutvikling as til Tommy Rene Skullerud og Tone Marie Trollerud (12.12.2016)
Nordlitoppen 32 (Gnr 1041, bnr 326) er solgt for kr 2.500.000 fra Berit Aronsen til Lill Anita Aronsen (12.12.2016)
Bjørnstadtunet 37 (Gnr 2047, bnr 261, seksjon 13) er solgt for kr 3.995.000 fra Kamperhaug Boligutvikling as til Aina Fredriksen Nordbø og Lena Fredriksen Nordbø (12.12.2016)
Kurlandveien 39 (Gnr 1, bnr 3336) er solgt for kr 2.500.000 fra Sissel Frøydis Kjellsen til Evy Høgheim Jonassen og Ola Jonassen (12.12.2016)
Hykkelen 13 (Gnr 1129, bnr 39) er overdradd fra Helga Johanna Theresia Gauslaa til Birgit Gauslaa, Ingrid Gauslaa og Tora Gunhild Gauslaa (13.12.2016)
Andel av Bodals vei 77 (Gnr 1025, bnr 53) er overdradd for kr 3.250.000 fra Runar Godø til Gitte Jorun Godø (13.12.2016)
Yvenveien 38 B (Gnr 2081, bnr 275) er solgt for kr 1.550.000 fra En Holding as til Vestengveien Eiendomsutvikling as (13.12.2016)
Salget omfatter også Gnr 2081, bnr 296
Høvreveien 13 (Gnr 2034, bnr 182) er solgt for kr 3.205.000 fra Stamsaas A/s Halden til Carsten Erichsen (14.12.2016)
Høvreveien 13 (Gnr 2034, bnr 182) er solgt for kr 2.900.000 fra Carsten Erichsen til Jørgen Sæther (14.12.2016)
Høvreveien 13 (Gnr 2034, bnr 182) er overdradd for kr 3.205.000 fra Jørgen Sæther til Carsten Erichsen (14.12.2016)
Gamle Bøveien 117 (Gnr 3028, bnr 24) er solgt for kr 2.890.000 fra Eva Yvonne Kvisler Arntsen og Harald Arntsen til Max Bøe (14.12.2016)
Salget omfatter også Gnr 3028, bnr 25
Mørchs vei 2 A (Gnr 1, bnr 3561) er solgt for kr 2.250.000 fra Heidi Hagland Braathen og Thor Arne Braathen til Lise Borgli Blindheim (14.12.2016)
Åsgarden 31 (Gnr 1099, bnr 208) er solgt for kr 3.100.000 fra Ida Karoline Bakke og Nora Kristine Bakke til Kari-Anne Andersen (14.12.2016)
Statsminister Kolstads vei 77 (Gnr 2084, bnr 15) er solgt for kr 38.430 fra Alf Olav Sundby og Ann Tove Sundby til Jon-Helge Ødegård Tveita (14.12.2016)
Bjørnstadtunet 25 (Gnr 2047, bnr 261, seksjon 10) er solgt for kr 3.420.000 fra Kamperhaug Boligutvikling as til Else Kristiansen og Kjell Erik Trømborg (14.12.2016)
Statsminister Kolstads vei 40 (Gnr 2063, bnr 1, fnr 250) er solgt for kr 2.600.000 fra Aage Rishøi til Malek Mahmoud Yusef (14.12.2016)
Gnr 2063, bnr 213 er solgt for kr 2.600.000 fra Aage Rishøi til Malek Mahmoud Yusef (14.12.2016)
Les også: Solgte eiendommer i september
Fasanveien 35 C (Gnr 2087, bnr 109, seksjon 3) er solgt for kr 2.600.000 fra Contra as til Gry Remmem og Thomas Remmem (14.12.2016)
Kirkeveien 28 (Gnr 2063, bnr 402) er solgt for kr 3.600.000 fra Gerd Jorun Fjærvoll Dulin og Tom Fjærvoll Dulin til Espen Braatnes og Mari Johannessen (14.12.2016)
Gnr 2062, bnr 108 er solgt for kr 3.550.000 fra Sajida Parveen til Glenn Ove Foss (14.12.2016)
Salget omfatter også Bekkeveien 13 (Gnr 2062, bnr 112)
Glengsgata 20 B (Gnr 1, bnr 1887, seksjon 2) er solgt for kr 3.019.585 fra Pb Eiendom as til Norlat Shipping Ltd as (14.12.2016)
Ullerøyveien 354 (Gnr 1138, bnr 74) er overdradd fra Sonja Helen Jensen til Vidar Tore Jensen (14.12.2016)
Ullerøyveien 354 (Gnr 1138, bnr 74) er overdradd fra Vidar Tore Jensen til Skjebergkilen Marina as (14.12.2016)
Ravnenglunden 50 (Gnr 1138, bnr 73) er overdradd fra Skjebergkilen Marina as til Vidar Tore Jensen (14.12.2016)
Dusaveien 81 (Gnr 1132, bnr 1) er overdradd for kr 7.950.000 fra Irene Galland til Dagfinn Galland (15.12.2016)
Kløvningsten 2 (Gnr 1051, bnr 689) er solgt for kr 6.000.000 fra Anne Eliassen og Per Oddvar Eliassen til Kinder as (15.12.2016)
Kølagrava 7 (Gnr 1132, bnr 6) er overdradd for kr 2.500.000 fra Irene Galland til Sidsel Galland Andersen og Jostein Galland (15.12.2016)
Overdragelsen omfatter også Gnr 1132, bnr 27
Olaf Eidsæthers vei 16 A (Gnr 2076, bnr 407, seksjon 1) er solgt for kr 2.550.000 fra Ghazala Anjum Janjua og Abdul Rehman til Osman Shlar Mohammad og Ismael Nabaz Taha (15.12.2016)
Fasanveien 25 (Gnr 2087, bnr 75) er solgt for kr 2.750.000 fra Lene Jeanette Hildebrandt og Roar Hildebrandt til Lene Beate Andersen og James Roger Blaid (15.12.2016)
Torget 3 (Gnr 1, bnr 47, seksjon 4) er solgt for kr 4.250.000 fra Torggården 3 as til Mona Høimyr Johansen og Terje Johansen (15.12.2016)
Gnr 1051, bnr 683 er solgt for kr 4.170 fra Sarpsborg kommune til Truls Rune Jansen (16.12.2016)
Grålumveien 65 D (Gnr 2076, bnr 533, seksjon 7) er solgt for kr 1.925.000 fra Sander Rene Berg til Stein Henriksen (16.12.2016)
Andel av Thranes gate 22 (Gnr 1, bnr 945, seksjon 10) er overdradd for kr 200.000 til Anne Grethe Brenne, Per Brenne og Jon Sigurd Brenne (16.12.2016)
Kongsrudveien 361 (Gnr 3013, bnr 2) er solgt for kr 950.000 fra Jill-Mari Eggesbø til Johnny Lunde (16.12.2016)
Salget omfatter også Gnr 3015, bnr 12
Opstadveien 130 (Gnr 2072, bnr 2) er solgt for kr 1.800.000 fra Kirstine Opstad Kruse til Ole Mathis Opstad Kruse (16.12.2016)
Gudbrands vei 37 (Gnr 2048, bnr 92) er solgt for kr 3.500.000 fra Pål Sandnes til Ann-Kristin Skjelle Asbjørnsen og Marius Asbjørnsen (16.12.2016)
Gnr 1051, bnr 795 er overdradd fra Haga Hoell & Co as til Holteskogen Eiendom as (16.12.2016)
Sandesundsveien 48 D (Gnr 1, bnr 176, seksjon 4) er solgt for kr 2.900.000 fra Ole-Christian Asperud og Silje Marie Walente til Erik Andre Hansen (16.12.2016)
Ordfører Thorbjørnsens vei 6 (Gnr 2063, bnr 234) er overdradd fra Nordtug Eiendom as til Nordtug Bil as (16.12.2016)
Kulås Terrasse 20 (Gnr 1, bnr 3739, seksjon 20) er overdradd fra Aslaug Andersen til Trond Andersen og Anne-Berit Christensen (19.12.2016)
Kulås Terrasse 20 (Gnr 1, bnr 3739, seksjon 20) er solgt for kr 3.550.000 fra Trond Andersen og Anne-Berit Christensen til Pål Arne Granholmen (19.12.2016)
Nesveien 52 A (Gnr 2095, bnr 95, seksjon 1) er solgt for kr 2.000.000 fra Aslaug Kristine Haugeneset til Wenche Lampe (19.12.2016)
Yvenveien 31 D (Gnr 2080, bnr 19, seksjon 19) er solgt for kr 2.450.000 fra Bjørn Christian Hansen og Susann Hansen til Einar Helgi Einarsson og Erna Osk Sigurdardottir (19.12.2016)
Kløvningsten 3 (Gnr 1051, bnr 684) er solgt for kr 4.475.000 fra Luva Eiendom as til Anne Eliassen og Per Oddvar Eliassen (19.12.2016)
Vernerveien 11 C (Gnr 1040, bnr 1, fnr 8, seksjon 3) er solgt for kr 2.890.000 fra Eriksen Eiendom Øst as til Anne Marie Berg og Stian Aasberg Johansen (19.12.2016)
Lindesnes' gate 21 (Gnr 1, bnr 721) er solgt for kr 5.000.000 fra Anita Kristiansen til Ørnar Lundevall og Amir Preteni (20.12.2016)
Andel av Bodals vei 101 B (Gnr 1025, bnr 33) er overdradd for kr 1.000.030 fra Julie Victoria Morken Lilleborgen til Jon Tåle Kristiansen (20.12.2016)
Hafslundtunet 54 (Gnr 1048, bnr 691, seksjon 3) er solgt for kr 2.590.000 fra Holmskau Rental as til Hans Rudi Aas og Silje Leidalen Kristiansen (20.12.2016)
Hafslundtunet 56 (Gnr 1048, bnr 691, seksjon 4) er solgt for kr 2.540.000 fra Holmskau Rental as til Atle Stubberud (20.12.2016)
Bakkelifjellet 23 (Gnr 2062, bnr 613) er solgt for kr 4.290.000 fra Dag Martin Watvedt til Per Johan Krosse og Anne-Marit Mørk (20.12.2016)
Olaf Amundsens vei 38 A (Gnr 2062, bnr 465) er solgt for kr 2.650.000 fra Magnar Frøysadal til Hozan Hazim Ahmed og Sangar Honer Karey (20.12.2016)
Hafslundtunet 62 (Gnr 1048, bnr 691, seksjon 7) er solgt for kr 2.490.000 fra Holmskau Rental as til Dag Jensen og Ewa Jensen (20.12.2016)
Hafslundtunet 64 (Gnr 1048, bnr 691, seksjon 8) er solgt for kr 2.490.000 fra Holmskau Rental as til Per Martin Lium og Hanne Martinsen (20.12.2016)
Fastings vei 4 (Gnr 1, bnr 3150) er solgt for kr 2.875.000 fra Frelsesarmeens Eiendommer as til Kjetil Berg og Jeanette Elisabeth Hansen (20.12.2016)
Hafslundtunet 50 (Gnr 1048, bnr 691, seksjon 1) er solgt for kr 2.640.000 fra Holmskau Rental as til Araz Hassan Fares (20.12.2016)
Hafslundtunet 52 (Gnr 1048, bnr 691, seksjon 2) er solgt for kr 2.590.000 fra Holmskau Rental as til Aram Hassan Fares (20.12.2016)
Hafslundtunet 58 (Gnr 1048, bnr 691, seksjon 5) er solgt for kr 2.540.000 fra Holmskau Rental as til Simon Aleksander Halvorsen Feldt (20.12.2016)
Hafslundtunet 60 (Gnr 1048, bnr 691, seksjon 6) er solgt for kr 2.490.000 fra Holmskau Rental as til Linda Fredriksen og Marius Usj Gundersen (20.12.2016)
Løkkevikveien 432 (Gnr 1109, bnr 4, fnr 77) er overdradd til Sylvia Lithander (20.12.2016)
Bjørnstadtunet 33 (Gnr 2047, bnr 261, seksjon 15) er solgt for kr 3.995.000 fra Kamperhaug Boligutvikling as til John André Lium-Netland og Kathrine Lium-Netland (21.12.2016)
Henry Fyhns vei 2 (Gnr 1, bnr 2241) er solgt for kr 2.710.000 fra Stig Harridsleff til Ketil Kristensen og Ina Therese Standahl Osnes (21.12.2016)
Statsminister Kolstads vei 28 (Gnr 2063, bnr 164) er solgt for kr 2.210.000 fra Jensen Solveig Hellén Holt til Hamad Al-Idani (21.12.2016)
Strømnesåsen 7 (Gnr 3006, bnr 23) er solgt for kr 5.400.000 fra Jack Ragnar Valleraune til Tove Merethe Asakskogen og Espen Tangen (21.12.2016)
Grinerødveien 344 (Gnr 1083, bnr 3, fnr 2) er overdradd fra Kåre Johnsen til Bente Skivdal (21.12.2016)
Blålyngveien 26 (Gnr 2082, bnr 168) er solgt for kr 4.250.000 fra Thomas Johannessen Winther til Monica Fauskanger og Atle Johannes Wallin (21.12.2016)
Kallastenveien 37 (Gnr 2009, bnr 138) er solgt for kr 650.000 fra Kjell Elisson til Ann Charlott Lislerud og Glenn Andre Lislerud (21.12.2016)
Oskars gate 64 (Gnr 1, bnr 382, seksjon 19) er solgt for kr 1.460.000 fra Sigurd Braathen til Mari Bay Hammer (21.12.2016)
Nye Tindlundvei 78 F (Gnr 2077, bnr 418, seksjon 1) er solgt for kr 2.430.000 fra Mette Marie Magnussen og Edvard André Rønning til Egil Olsen og Gerd Olsen (21.12.2016)
Komperødlandet 48 (Gnr 1140, bnr 4, fnr 75) er solgt for kr 3.050.000 fra Anita Kristin Dahl til Kjersti Grasto og Roger Frank Grasto (21.12.2016)
Torget 3 (Gnr 1, bnr 47, seksjon 6) er solgt for kr 4.750.000 fra Torggården 3 as til Hans Jacob Lerkerød og Inger Lerkerød (21.12.2016)
Torget 3 (Gnr 1, bnr 47, seksjon 5) er solgt for kr 3.800.000 fra Torggården 3 as til Stig Harridsleff og Reidun Irene Westgaard (21.12.2016)
Losbakken 2 (Gnr 2081, bnr 59) er solgt for kr 1.950.000 fra Veronica Haugen til Ann Charlott Edvardsen og Pål Hodne (21.12.2016)
Torget 3 (Gnr 1, bnr 47, seksjon 8) er solgt for kr 5.100.000 fra Torggården 3 as til Ellen Alexandra Jahr og Tor Raymond Olsen (21.12.2016)
Gnr 2066, bnr 444 er solgt for kr 4.900.000 fra Karl Prepsl til Jaroslaw Nestorowicz og Elzbieta Slocinska (21.12.2016)
Salget omfatter også Johan Nordtugs vei 27 A (Gnr 2066, bnr 459)
Sandvollveien 29 (Gnr 1041, bnr 180) er solgt for kr 3.250.000 fra Per Egil Winther og Ragnhild Anita Johansen Winther til Vestengveien Eiendomsutvikling as (21.12.2016)
Nedre Langgate 107 (Gnr 1039, bnr 5, fnr 24) er solgt for kr 2.575.000 fra John Røhne til John Ivar Andersen (21.12.2016)
Gnr 3048, bnr 6 er solgt for kr 720.000 fra Arild Jahr og Elisabeth Lorentzen til Arntzen Håndverker Service as (22.12.2016)
Skjebergveien 168 (Gnr 1039, bnr 73) er solgt for kr 2.500.000 fra Linda Marie Kristiansen til Ellen Karine Agnalt Kristiansen, Jonas Agnalt Kristiansen, Tommy Kristiansen og Caroline Emilie Wictoria Edvardsen Larsen (22.12.2016)
Kirkegata 37 B (Gnr 1, bnr 189, seksjon 2) er solgt for kr 1.500.000 fra Roald Brede Stræte og Tone Sandsengen Stræte til Stig Marcus Dahl (22.12.2016)
Villa Tindlund 16 (Gnr 2075, bnr 323) er solgt for kr 2.720.000 fra Kjetil Berg til Inga Gruzdzeviciute Fjæran og Charles Svendsen (22.12.2016)
Hornneslia 55 A (Gnr 1002, bnr 2) er overdradd for kr 2.600.000 fra Per Christian Solberg til Johannes Hvaal Solberg (23.12.2016)
Overdragelsen omfatter også Gnr 1002, bnr 19
Trompetveien 17 (Gnr 2063, bnr 1, fnr 67) er solgt for kr 2.300.000 fra Marit Synøve Andersen til Payman Muhammed Mustafa og Kawa Abdulla Sadeq (23.12.2016)
Torget 3 (Gnr 1, bnr 47, seksjon 7) er solgt for kr 4.350.000 fra Torggården 3 as til Ingolf Lauritzen og Rita Thomsen (23.12.2016)
Gnr 3015, bnr 27 er solgt for kr 18.000 fra Eivind Skogheim til Roar Turkerud (23.12.2016)
Lækkertveien 4 (Gnr 2063, bnr 330) er solgt for kr 2.500.000 fra Grethe Marie Grøtvedt til Andreas Lundgaard (23.12.2016)
Krøgliveien 9 (Gnr 1046, bnr 32) er overdradd fra Sigrun Johanne Rangå til Charles Martin Haglund (21.12.2016)
Ingaveien 37 (Gnr 3007, bnr 2, fnr 8) er overdradd fra Kristian Bergby til Åshild Bergby (27.12.2016)
Ingaveien 37 (Gnr 3007, bnr 2, fnr 8) er overdradd fra Åshild Bergby til Egil Bergby (27.12.2016)
Ingaveien 37 (Gnr 3007, bnr 2, fnr 8) er solgt for kr 1.500.000 fra Egil Bergby til Eva Yvonne Kvisler Arntsen (27.12.2016)
Andel av Grønnlia 45 (Gnr 1054, bnr 52) er overdradd for kr 650.000 fra Tonje Elisabeth Hansen til Jørgen Martinsen (27.12.2016)
Hjalmar Wessels vei 33 (Gnr 1, bnr 3055) er solgt for kr 2.375.000 fra Kenneth Kjellstrøm til Arton Invest as (27.12.2016)
Veslemyrveien 1 (Gnr 2078, bnr 368) er solgt for kr 4.500.000 fra Kjersti Helene Haugen Garberg og Ole Petter Garberg til Ole-Christian Asperud og Silje Marie Walente (27.12.2016)
Sørbyveien 4 (Gnr 1050, bnr 80) er solgt for kr 2.500.000 fra Silje Marie Sørli og Sarder Tetlie til Elise Næss og Christine Tveit Wallin (27.12.2016)
Salget omfatter også Gnr 1050, bnr 127
Hannestadbakken 4 (Gnr 2079, bnr 52) er solgt for kr 1.865.000 fra Tonje Christina Fritsvold og Ronny Hansen til Frida Pettersen og Joachim Vadseth (27.12.2016)
Svenskeberget 45 (Gnr 1, bnr 4400) er solgt for kr 82.349 fra Sarpsborg kommune til Dag Erikson (28.12.2016)
Hagastuveien 51 (Gnr 2093, bnr 4) er solgt for kr 2.000.000 fra Thor Willy Johansen til Nissreen Abbas Koudair Humairi og Ihab Moueen Jabbar (28.12.2016)
Gnr 1, bnr 801 er overdradd fra Bjørn Hansen til Reidun Abrahamsen og Turid Karstensen (28.12.2016)
Overdragelsen omfatter også Gnr 1, bnr 812
Overdragelsen omfatter også Kirkegata 5 (Gnr 1, bnr 813)
Overdragelsen omfatter også Gnr 1, bnr 895
Stenholts vei 10 E (Gnr 1048, bnr 675, seksjon 4) er solgt for kr 2.440.000 fra Kristoffer Tokstad til Henrik Martinsen (28.12.2016)
Svenskeberget 59 (Gnr 1, bnr 4374) er solgt for kr 2.950.000 fra Erik Andre Hansen til Marianne Sandberg Lundgård og Simon Andre Pettersen (28.12.2016)
Østre Skogen 5 (Gnr 1, bnr 4231) er solgt for kr 88.349 fra Sarpsborg kommune til Frank Robert Mortensen (28.12.2016)
Askersbyveien 160 (Gnr 3033, bnr 1) er overdradd for kr 1.000.000 fra Gunvor Else Groven og Hans Erik Groven til Knut Groven (29.12.2016)
Roald Amundsensgate Borettslag andelsnr 107 er solgt for kr 3200000 fra Bjørg Skauen til John Røhne og Bjørg Røhne (2016-12-01)
Fasanveien Borettslag andelsnr 30 er solgt for kr 1700000 fra Jan Michael Svendsen til Elisabeth Løkkevik Olsen (2016-12-01)
Utsiktsveien Borettslag andelsnr 1 er solgt for kr 1300000 fra Roy-Arne Henriksen til Knut Johan Hallsjø Aarvik (2016-12-02)
Per Gyntv 34 Borettslag andelsnr 27 er solgt for kr 1450000 fra Laila Feldt til Per-Anders Christensen og Stine Radich (2016-12-05)
Borgermesterløkka 2 Borettslag andelsnr 207 er overdratt fra Trygve William Innholt til Liv Reidun Innholt (2016-12-05)
Terassen Borettslag andelsnr 2 er overdratt fra Per Agne Solberg til Borgny Solberg (2016-12-05)
Borgermesterløkka 2 Borettslag andelsnr 207 er overdratt fra Liv Reidun Innholt til Gunn Torill Innholt Ødegård og Morten William Innholt (2016-12-05)
Løken Borettslag andelsnr 41 er solgt for kr 1250000 fra Camilla Buer og Cecilie Larseng til Ketil Thoreby (2016-12-05)
Andel av Olsokveien Borettslag andelsnr 62 er overdratt fra Espen Bjørnstad til Anne Tjore Bjørnstad (2016-12-05)
Åsly Borettslag andelsnr 12 er solgt for kr 1800000 fra Sissel Irene Frøyna til Henrik Hammerstad (2016-12-06)
Glengshølen Borettslag andelsnr 314 er solgt for kr 1425000 fra Ole Martin Kolberg til Emilie Nilssen (2016-12-06)
Kroken Borettslag andelsnr 70 er solgt for kr 1790000 fra Anders Mattias Hjorton og Jeanette Vinjor Hjorton til Daniel Bill og Caroline Kokkim Kultorp (2016-12-07)
Blessomveien Borettslag andelsnr 106 er solgt for kr 1875000 fra Tone Wabakken Jenssen og Carl-Ole Jenssen til Marit Synnøve Grasto (2016-12-07)
Herbergeveien Borettslag andelsnr 8 er solgt for kr 1500000 fra Lise Cathrine Finn til Anette Andersen Blaaflat (2016-12-07)
St Hansveien Borettslag andelsnr 118 er solgt for kr 1700000 fra Svend Åge Westby til Kirstin-Alexandra Boehm (2016-12-08)
Hannestad Terrasse Borettslag andelsnr 126 er solgt for kr 2150000 fra Jonas Andersen til Karoline Hiller Johansen (2016-12-08)
Myrvoll Borettslag andelsnr 10 er solgt for kr 1950000 fra Ole Martin Østli til Bente Jæger (2016-12-08)
Sandvollveien Borettslag andelsnr 40 er solgt for kr 1940000 fra Unni Helene Gulbrandsen til Inger Grønnerød Setten (2016-12-08)
Blessomveien Borettslag andelsnr 65 er solgt for kr 1500000 fra Jonas Finpå Arntsen til Ida Marie Vestby (2016-12-08)
Ludv Engesvei Borettslag andelsnr 11 er solgt for kr 1235000 fra Kjell Martin Mathisen til Caroline Marie Kvarsnes og Henrik Haukås (2016-12-08)
Lande Borettslag andelsnr 216 er solgt for kr 1400000 fra Ketil Edgar Elnan til Synnøve Marianne Akselsen (2016-12-08)
Lia Borettslag andelsnr 13 er solgt for kr 2650000 fra Lars Gøran Fernløf til Anita Kristiansen (2016-12-08)
Veslefrikkveien Borettslag andelsnr 7 er solgt for kr 1300000 fra Sigurd Johannessen til Britt Anita Nome (2016-12-08)
Greåkerdalen 1 Borettslag andelsnr 92 er solgt for kr 1150000 fra Thore Egil Kristiansen og Sakawrat Madloh Kristiansen til Magnus Nøkleby Olsen (2016-12-09)
Sarpsborg Kooperative Borettsalg A/ andelsnr 5 er solgt for kr 1200000 fra Robin Sundell til Stian Gressum (2016-12-09)
Skjønnerød Borettslag andelsnr 38 er solgt for kr 1250000 fra Ragnhild Tangberg til Synne Rønning (2016-12-09)
Ulstrupsveien Borettslag andelsnr 29 er overdratt fra Sigrun Synnøve Johansen til Knut Asbjørn Johansen (2016-12-09)
Ulstrupsveien Borettslag andelsnr 29 er overdratt fra Knut Asbjørn Johansen til Thomas Johansen, Hege Heramb, Emma Krogsvold, Hanna Krogsvold og Anne-Marie Sørum (2016-12-09)
Ulstrupsveien Borettslag andelsnr 29 er solgt for kr 1700000 fra Thomas Johansen, Hege Heramb, Emma Krogsvold, Hanna Krogsvold og Anne-Marie Sørum til Kawa Kamil og Shilan Kamil (2016-12-09)
Jonas Liesgate Borettslag andelsnr 309 er overdratt fra Reidar Halvorsrød til Gerd Charlotte Halvorsrød (2016-12-14)
Grasto Borettslag andelsnr 10 er overdratt for kr 1250000 fra Mona Iren Fosen til Helene Killi Fosen og Flon Remi André De (2016-12-19)
Blessomveien Borettslag andelsnr 17 er solgt for kr 1900000 fra Synnøve Marianne Akselsen til Inger Lise Borgersen (2016-12-19)
Åsly Borettslag andelsnr 29 er solgt for kr 1715000 fra Madeleine Berntsen til Thomas Martinsen (2016-12-19)
Fram Borettslag andelsnr 32 er solgt for kr 1420000 fra Gerd Andersen til Kjell Ivar Gustavsen (2016-12-19)
Holtet Borettslag andelsnr 53 er overdratt fra Anna Rozalia Chrobok Skår til Jan Arne Nybak (2016-12-19)
Greåkerdalen 1 Borettslag andelsnr 60 er solgt for kr 1040000 fra Jan Nikolai Nilsen til Patrick Ervum Sandtangen (2016-12-21)
Hannestad Hageby Borettslag andelsnr 12 er overdratt fra Meir Lakunishok til Tamara Kukovalskya (2016-12-21)
Hannestad Hageby Borettslag 2 andelsnr 17 er overdratt fra Tamara Kukovalskya til Meir Lakunishok (2016-12-21)
Lindesnesgate 42 Borettslag andelsnr 11 er solgt for kr 1750000 fra Tore Ivar Holter til John Morten Remen Rossbach (2016-12-21)
Blessomveien Borettslag andelsnr 68 er solgt for kr 1460000 fra Espen Braatnes til Nina Marie Enger (2016-12-21)
Færdersgate 19 Sarpsborg Brl andelsnr 4 er solgt for kr 440000 fra Linn-Elise Wabakken Jenssen til Ann-Christin Jørstad (2016-12-22)
Hannestad Terrasse Borettslag andelsnr 128 er solgt for kr 2150000 fra Kristine Joneid Lilleberg til Bjørn Johansen og Kari Pettersen (2016-12-22)
Høgda Borettslag andelsnr 73 er solgt for kr 1280000 fra Cruz John-Radburn Gregorio Dela til Musija Hafizovic (2016-12-22)
Greåkerdalen 1 Borettslag andelsnr 96 er solgt for kr 1250000 fra Urfan Ahmad til Alexander Engebretsen og Camilla Jacobsen (2016-12-22)
Røsslyngveien Borettslag andelsnr 33 er solgt for kr 2375000 fra Marius Asbjørnsen og Ann-Kristin Skjelle Asbjørnsen til Anne Grimsrud (2016-12-22)
Trudvangtunet Borettslag andelsnr 5 er solgt for kr 170000 fra Ishtiaq Ahmed Dad til Linda Ahmed (2016-12-23)
Jutulveien Borettslag andelsnr 58 er solgt for kr 1150000 fra Hans Rudi Aas til Younossi André Johackim Gjestad El (2016-12-23)
Klokkerskogen Borettslag andelsnr 46 er overdratt fra Rolf Arne Johansen til Anne Sofie Bolander Johansen (2016-12-28)
St Halvard Borettslag andelsnr 13 er solgt for kr 1150000 fra Gro Irene Carlsen til Liv Annika Høidahl Karlsen (2016-12-29)
Kilde: Statens kartverk