– Jeg klarte ikke å puste

Vi må slutte å mase om «finkultur». Cecilia Hansson vil heller å utforske hva Kafka kan gjøre for deg. Og seg. Ikke minst midtveis i livet.

Den svenske forfatteren Cecilia Hansson har skrevet «Kafkalungen», som handler om hva litteratur kan gjøre i et liv. Det er ikke lite.

Bøker

Publisert Sist oppdatert

– For meg betydde det å runde femti at jeg ble minnet på min egen dødelighet. «Död-halvan», kaller vi det på svensk, sier Cecilia Hansson til Dagsavisen.

Den svenske forfatteren tuller ikke. «Välkomen inn på dödhalvan» er ifølge google en vanlig – riktig nok humoristisk – hilsen for svensker idet de fyller femti.

– Plutselig er påminnelse om døden overalt. Som da jeg stilte på legevakta med et heftig migreneanfall. Jeg trodde de kom til å føyse meg bort. Men legene tok meg skikkelig på alvor. «Du er jo veldig snart femti», sa de, og sjekka meg veldig nøye. Som om jeg faktisk var døden nær, bare fordi jeg nærma meg «dødshalvdelen». Da er det lett å bli litt stressa. Se over livet. Hva har jeg gjort? Hva vil jeg få til? sier hun.

Hei
Du må ha et aktivt abonnement for å lese videre

5 uker - 5 kroner

KJØP

Powered by Labrador CMS