Dagsavisen mener

Israels ulykke

Rafah er ingen tragedie, ingen tragisk ulykke. Det er overlagt drap.

.
Israels leder Netanyahu kaller angrepet på flyktningleiren «en tragisk ulykke». Det var ingen ulykke, mener Dagsavisen.

Det er blitt advart mot en israelsk offensiv mot den palestinske byen Rafah i lang tid. Søndag angrep israelerne en teltleir med flyktninger.

Forrige uke påla den internasjonale domstolen Israel å umiddelbart stanse alle militære offensiver mot Rafah, lengst sør på Gazastripen. Israel måtte også sørge for åpne grenser slik at nødvendig hjelp kommer inn. Byen og området rommer flyktninger fra krigens overgrep, som har lagt store deler av Gaza i ruiner.

Fredag het det fra statsminister Benjamin Netanyahus kontor at «Israel har ikke og kommer ikke til å utføre noen militæroperasjoner i Rafah-området som skaper levekår som kan føre til ødeleggelse av den palestinske sivilbefolkningen».

Hei
Du må ha et aktivt abonnement for å lese videre

5 uker - 5 kroner

KJØP

Powered by Labrador CMS