Stavanger

Nerdenes kløktige hevn

Er sjakk blitt det nye curling, som var en ikke-sport helt til OL-laget iførte seg klovnebukser i Vancouver?

Publisert Sist oppdatert

Det neste surmagede utspillet fra Sverige vil sikkert dreie seg om at den norske sjåvinismen har gått såpass over styr at sjakk er blitt den nye publikumssporten. For egentlig bryr vel ingen seg om sjakk som sådan, men følger med på VM fordi det er en nordmann med? Er sjakk blitt det nye curling, som var en ikke-sport helt til OL-laget iførte seg klovnebukser i Vancouver? Er vi nordmenn virkelig så ultrapatriotiske at vi opphøyer alt fra skyting på løpende villsvin, fekting, sjakk, curling og andre marginalaktiviteter til folkeforlystelse, nasjonalsport og gjenstand for heltedyrkelse?

Stavanger sjakklubbs mest prominente medlem er en stjerne - riktig nok er det uklart om han driver med en idrett - men Magnus Carlsen er uansett på et nivå som gjør at han funkler like sterkt som Northug, Koss, Dæhlie, Brå og «Hjallis». Som et ekstremt idrettsopptatt land er vi flinke til å få øynene opp for de nye heltene og gjøre dem til folkeeie. Dét har selvsagt noe med lavt innbyggertall og historisk sett lav selvfølelse å gjøre. Vi er ikke flere i dette landet enn at vi alle er litt delaktige i Magnus Carlsens triumfer. Snart er det heller ikke en sjakkspiller igjen som ikke har møtt geniet i et parti lynsjakk. Det kan likevel være mer enn ønsket om norske triumfer som ligger bak fascinasjonen for spillet.

Tidens sjakkdille kan ha sammenheng med behovet for mer ro og mindre oppjaget aktivitet på nettbaserte datadingser. Å se på sjakk på TV- eller nettsendinger minner mye om gamle dagers femmiler eller 10.000-metere på skøyter. Det kunne gå lang tid mellom hver gang det skjedde noe, men denne tiden ble brukt til å oppdatere skjemaer og tider, fundere over Sten Stensens muligheter til å gå under 14.40 på 10.000, eller Magne Myrmos lange klyv på treski. Fascinasjonen over ting som tar tid, sees også i NRK-suksessene «Hurtigruten minutt for minutt» og «Bergensbanen minutt for minutt».

Magnus Carlsen kan være et signal om at sunnere verdier er på vei inn. Som Carlsens tidligere lærer og mentor har Simen Agdestein erklært at tiden er inne for nerdenes hevn. Agdestein er selv stormester i sjakk og tidligere landslagsspiller i fotball, og dermed kombinasjonen av idretter som har representert to verdener. Begge verdener har mye for seg, men Carlsens bravader og sjakkens oppblomstring kan forhåpentligvis føre til nye og gode forbilder. Der Playstation og andre konsoller riktig nok kan utfordre både kreativitet og strategisk tenkning, står sjakken for flere kvaliteter. Fordypning, konsentrasjon, overblikk og utholdenhet er kanskje ikke de dydene som har vært høyest vurdert i en epoke kjennetegnet av kjappe løsninger, vektlegging på det ytre og dyrking av det overfladiske.

Sjakk står for de samme intellektuelle kvalitetene som kreves av oss i jobb- og skolesammenheng, og spillet bør få en mer sentral plass på barneskoler og i skolefritidsordninger.

Powered by Labrador CMS