Stavanger

Ble dumpet

Anne Marie Askildsen i Dyrebeskyttelsen fortviler over alle kattene som blir forlatt ute når familien deres drar på juleferie. Hun har blant annet måtte ta inn en kattemor med syv små unger i kulden.

En kattemor med syv kattunger som er om lag fem uker gamle ble funnet og levert til Dyrebeskyttelsen. På grunn av fulle hus både hos Dyrebeskyttelsen på Hinna og hos Kari Mills, måtte Anne Marie Askildsen selv gi kattene husvære.
En kattemor med syv kattunger som er om lag fem uker gamle ble funnet og levert til Dyrebeskyttelsen. På grunn av fulle hus både hos Dyrebeskyttelsen på Hinna og hos Kari Mills, måtte Anne Marie Askildsen selv gi kattene husvære.
Publisert Sist oppdatert

Et kull på syv små nøst klatrer og boltrer seg i buret de har fått, hjemme hos Anne Marie og Einar Askildsen. Hun anslår de er rundt fem uker gamle.

De ble funnet forlatt i kulden sammen med kattemoren for tre dager siden av en mann som tok dem inn og ga dem mat.

Han hadde ikke mulighet til å ta seg av dem selv og måtte overlevere dem til Dyrebeskyttelsen.

Men Dyrebeskyttelsen har allerede fullt på Hinna, og Kari Mills har heller ikke plass til å ta imot flere katter. Derfor har Askildsen måtte ta inn kattene selv. Og de er ikke de eneste.

- Dette året har vært forferdelig. Det har vært enda flere forlatte katter i år enn før. Vi blir utslitte av dette her, og tør nesten ikke ta telefonen i julen, sier Askildsen.

- Hjerteknust

Det kan også Kari Mills i Dyrebeskyttelsen bekrefte.

- Det har aldri vært så gale som det er nå, det er helt tragisk. Bare nå i julen har vi fått inn seks kattemødre med til sammen 26 unger. Og i tillegg noen kattunger som har blitt dumpet, utdyper Mills.

Hun synes det er ekstra ille med tanke på det kalde været og snøen.

- Og verre skal det jo bli. Kattunger klarer seg ikke ute i slikt vær. Jeg er helt hjerteknust, det er så fortvilende å se, sier Mills.

Totalt i huset sitt på Eiganes har hun nå 237 katter boende. Hos Dyrebeskyttelsen på Hinna bor det 170 katter, i tillegg til flere kaniner, marsvin og fugler.

- Får lungebetennelse

Anne Marie Askildsen kan også fortelle at flere av kattene Dyrebeskyttelsen har tatt inn er blitt syke i det kalde været.

- Vi har store utgifter til medisiner til kattene. Pelsen deres blir våt i snøen, og i det kalde været tørker den ikke ute, og de får lungebetennelse, forklarer hun.

Om kattemoren og kattungene har blitt syke, gjenstår å se.

- Det kan ta en stund før du ser om de er syke. Men jeg håper det går godt med dem, sier Askildsen.

Kattemoren er ganske medtatt allerede, etter å ha måtte ta seg av syv unger i kulden.

- Det er imponerende at hun har klart å ta seg av så mange unger. Hun har et utrolig morsinstinkt, sier Einar Askildsen.

- Jeg skulle ønske folk var litt mer betenkte, og ikke utsatte dyrene sine for slike forhold. Vi blir helt fortvilte, sier Anne Marie Askildsen.

Powered by Labrador CMS