Ukraina hevder Russland avfyrte 479 droner i natt – beskrives som krigens største droneangrep
Ukrainas luftforsvar melder at Russland sendte 479 droner og 20 raketter i det som beskrives som krigens hittil største droneangrep over natten.
I et uttalelse skriver luftforsvaret at det skjøt ned 460 av dronene og 12 av rakettene, deriblant fire russiske Kinzjal-raketter.
Luftforsvaret omtaler droneangrepet som det største siden krigens start, melder nyhetsbyrået AP.
Ett av målene for nattens drone- og rakettangrep var en flyplass, ifølge luftforsvaret.
Det er ikke kommet meldinger om drepte eller sårede i forbindelse med angrepet.
– Fiendtlige luftangrep ble registrert på ti steder, står det i uttalelsen fra det ukrainske luftforsvaret.
Påstandene er ikke bekreftet av uavhengige kilder.
Russland har gjennom den mer enn tre år lange krigen ustanselig angrepet sivile områder i Ukraina med Shahed-droner. Ifølge FN har angrepene tatt livet av over 12.000 ukrainske sivile.
Russland hevder at de kun angriper militære mål. (NTB)
Pinsehjemfarten er i gang – kan bli store forsinkelser
For flere kan det bli en lang dag i bilen på vei hjem etter pinselanghelgen. Det er ventet mye trafikk, særlig for dem som kommer fra Sørlandet i retning Oslo.
Vegtrafikksentralen sør sier de forventer en del trafikk på E18, spesielt på strekningene mellom Bamble og Langangen i retning Larvik og mellom Kjellstad og Tranby i retning Oslo.
– På det meste kan det være opp mot en time forsinkelse på hver av strekningene, sier trafikkoperatør Sofie Knudsen til NTB.
– Så i verste fall to timer i kø for dem som skal til Oslo?
– Ja. Hvis man vil unngå køen, kan det være lurt å kjøre nå tidlig på formiddagen eller vente til kvelden.
Hun sier det var en del trafikk sørover på fredag, og at de derfor forventer en del trafikk nordover i dag.
På de andre innfartsårene inn mot hovedstaden er det ikke ventet like mye trafikk.
– Vi venter litt forsinkelse, men ikke noen voldsomme greier, sier Thale Eikeset i Vegtrafikksentralen øst.
Hun understreker likevel at det ikke skal store ulykkene til før det virkelig begynner å hope seg opp med kø. (NTB)
Tilskuer døde etter fall under nasjonsligafinalen
En fotballsupporter omkom under nasjonsligafinalen mellom Spania og Portugal søndag. Han falt fra stor høyde på tribunen inne på arenaen.
Søndagens nasjonsligafinale mellom Portugal og Spania har hatt et tragisk etterspill.
En tilskuer falt fra en tribune under finalen og døde av skadene, ifølge Det europeiske fotballforbundet (Uefa).
Personen forulykket under første ekstraomgang og skal ha landet på den delen av tribunen der journalistene satt.
Det er anslått at tilskueren falt omtrent åtte meter, men de nøyaktige omstendighetene er ennå ikke kjent.
Personen fikk førstehjelp på stedet, men livet hans kunne ikke reddes.
Portugal beseiret Spania etter straffesparkkonkurranse, og etterpå uttrykte folk fra begge landslagene sine kondolanser.
– Jeg vil gjerne uttrykke min kondolanse til supporteren som døde. Det minner oss om hva som er viktig i livet, sa Spanias landslagssjef Luis de la Fuente ifølge AFP. (NTB)
Ukrainske droner stanset produksjonen ved russisk elektronikkfabrikk
En elektronikkfabrikk i den russiske regionen Tsjuvasjia måtte stanse produksjonen etter at to ukrainske droner falt ned på den, ifølge lokale myndigheter.
Produksjonen ved fabrikken VNIIR er midlertidig stanset som følge av hendelsen, skriver regionens guvernør Oleg Nikolajev i et innlegg på meldingstjenesten Telegram.
– Det er ingen fare for publikum, legger han til.
Ifølge ham er det snakk om to droner som falt ned på fabrikken. Meldingen kom tidlig mandag morgen.
Elektronikkfabrikken er spesialisert på produksjon av navigasjonsutstyr brukt i Shahed-droner, flybomber og presisjonsvåpen, skriver fabrikken i en melding på Telegram.
Russisk luftvern skjøt ned 49 ukrainske droner, blant annet over denne regionen, i løpet av natten, ifølge russiske nyhetsbyråer.
Ukrainske styrker utfører regelmessige droneangrep mot Russland som svar på russiske angrep mot eget land, etter at Vladimir Putins regime gikk til fullskala krig mot Ukraina i februar 2022.
Det ukrainske forsvaret hevder mandag at de har angrepet to fly på den russiske flybasen Savaslejka natt til mandag.
– Ifølge foreløpige opplysninger ble to av fiendens fly (trolig av typene MiG-31 og Su-30/34) truffet, heter det i en uttalelse på Telegram.
Russiske myndigheter har foreløpig ikke kommentert det angivelige angrepet. (NTB)
Nå har Trumps innreiseforbud mot tolv land trådt i kraft
USAs president Donald Trumps innreiseforbud mot tolv land hovedsakelig i Afrika og Midtøsten har nå trådt i kraft.
Det nye forbudet, som Trump signerte forrige uke, gjelder for borgere fra Afghanistan, Myanmar, Tsjad, Kongo, Ekvatorial-Guinea, Eritrea, Haiti, Iran, Libya, Somalia, Sudan og Jemen.
Samtidig er det innført skjerpede restriksjoner for reisende fra Burundi, Cuba, Laos, Sierra Leone, Togo, Turkmenistan og Venezuela.
Forbudet opphever ikke tidligere utstedte visum til personer fra landene på listen, ifølge retningslinjer som ble sendt ut før helgen.
Med mindre en søker oppfyller snevre kriterier for et unntak fra forbudet, blir søknader avvist fra og med mandag.
Fra flere av landene kommer det normalt få personer til USA, men fra både Haiti, Cuba og Venezuela har innvandringen til USA vært stor de siste årene. (NTB)
Sør-Koreas president bekymret over dyrere nudler
Prisoppgang på blant annet nudler er vondt for folks lommebok, mener Sør-Koreas president Lee Jae-myung, som nå vil ha tiltak.
Den nyvalgte lederen har satt økonomi som prioritert sak på agendaen. Under et møte i en økonomisk arbeidsgruppe fortalte han mandag om hvordan dyrere nudler påvirker folks hverdag.
– Prisene er for smertefulle for folk. Vennligst undersøk situasjonen og se om det finnes muligheter for tiltak, og meld tilbake før neste måte, sa Lee, med henvisning til at hurtignudler er blitt stadig dyrere.
Prisene på kylling og egg har gått opp etter et utbrudd av fugleinfluensa i Brasil, påpekte en visefinansminister til Lee under møtet. Sør-Koreas regjering har lagt begrensninger på import av kylling fra fugleinfluensa-rammede områder i Brasil.
Asias fjerde største økonomi krympet i årets tre første måneder. (NTB)
Luftangrep mot Ukraina
Luftvernsirener ble utløst over hele Ukraina gjenom natten på grunn av et russisk rakett- og droneangrep mot landet.
Meldingen om at russiske styrker hadde satt i gang angrep kom tidlig natt til mandag. I Kyiv opplyste militæradministrasjon at ukrainsk luftvern ble aktivert for å forsøke å avverge angrep mot hovedstaden.
Ved 4-tiden natt til mandag var luftvernsirener utløst over hele landet. Det skjedde etter at luftforsvaret hadde advart om russiske rakett- og droneangrep.
Russiske luftangrep mot mål vest i Ukraina førte til at Polen sendte jagerfly på vingene for å ivareta sikkerheten i Polens luftrom. (NTB)
Hamas-leders levninger funnet i Gaza
Ti dager etter at Israels statsminister Benjamin Netanyahu bekreftet at Hamas-leder Mohammed Sinwar var drept, opplyser militæret at levningene er identifisert.
18. mai meldte Israel at de trodde Mohammad Sinwar var drept i et israelsk luftangrep fem dager tidligere. 28. mai sa statsminister Benjamin Netanyahu at det var bekreftet.
Mohammad Sinwar ble regnet som leder for Hamas i Gaza etter at hans eldre bror, Yahya Sinwar, ble drept av israelske styrker i oktober i fjor.
Søndag opplyser det israelske militæret IDF at identifiseringen er gjennomført blant annet med DNA-undersøkelser.
– Det er nå bekreftet at liket av Mohammed Sinwar var lokalisert i en underjordisk tunnel under Det europeiske sykehuset i Khan Younis, sier IDF i en uttalelse.
IDF hevder at det i «den underjordiske tunnelens rute» ble funnet flere gjenstander som tilhørte Sinwar. Hærens talsmann Effie Defrin, som tok med journalister til en tunnel ved sykehuset i Khan Younis søndag, hevder liket av Hamas-lederen ble funnet «rett under skadestua» ved sykehuset.
Minst 16 mennesker ble ifølge Gazas helsedepartement drept da ni raketter traff gårdsplassen ved Det europeiske sykehuset og området rundt 13. mai.
Israel har siden krigen startet 7. oktober 2023 nektet internasjonale journalister adgang til å rapportere fritt fra Gaza.
Sykehusets direktør Imad al-Hout benektet at Hamas-soldater opererte inne i sykehuskomplekset. Til The New York Times sa han at han ikke trodde at Hamas hadde laget tunneler under sykehuset, men at han ikke kunnet utelukke det helt.
(©NTB)
MC-fører til sykehus etter utforkjøring på Stord
En MC-fører er fraktet til sykehus etter en ulykke på Stord, opplyser politiet.
Mannen i 20-årene skal ha kjørt av veien i en rundkjøring i Svartadalen. Ifølge politiet er han fraktet med ambulanse til akuttmottak på sykehus.
Hvor alvorlige skader han har fått, er foreløpig ikke kjent.
(©NTB)
Politi jakter to etter ran i Stavanger
Politiet i Stavanger har bevæpnet seg i jakten på to mistenkte etter meldinger om et personran.
Politiet i Sør-Vest opplyser at de ikke anser det som farlig for andre personer å bevege seg i bybildet etter hendelsen i Hospitalgata søndag kveld.
Politiet rykket i utgangspunktet ut til melding om slagsmål mellom flere personer, hvor det var blitt fremvist en kniv.
– Nærmere undersøkelser viser at dette sannsynligvis dreier seg om et ran av person på offentlig sted, opplyser politiet.
Én fornærmet person har mindre skader og har oppgitt at han er påført slagskader i øvre deler av kroppen, ifølge politiet.
(©NTB)
Portrett
Siste fra Nye takter
-
Jubileumskonserten: Tre timer lys levende musikkhistorie med deLillos
-
– Faen, når er det jeg skal vokse opp og bli litt forsvarlig og fornuftig?
-
Dagsavisen anbefaler: Disse artistene bør du se på Musikkfest Oslo 2025
-
deLillos: Feirer bursdag med hagefest i pinsen
-
Dynamisk driv med stort og lite band