Unntakstilstanden ble erklært torsdag og gjør det mulig for greske myndigheter å mobilisere tungt utstyr og personell til en evakuering uten byråkratiske omveier.
Onsdag kveld ble Santorini rammet av det hittil kraftigste skjelvet etter at skjelvene startet for rundt to uker siden. Det ble målt til 5,2.
Torsdag var situasjonen fortsatt spent på øya, med flere små jordskjelv som rystet både Santorini og en naboøygruppe i Egeerhavet.
Seismologer tror at et kraftigere skjelv er nær forestående og at det kan få en potensiell styrke på 6. Bare med en slik kraft kan mesteparten av den oppbygde seismiske energien bli frigjort, mener de. Noen eksperter mener på sin side at det man nå ser er en pågående «seismisk sverm» som kan fortsette i en god stund til før aktiviteten gradvis roer seg.
Ifølge greske medier har rundt to tredeler av innbyggerne på Santorini dratt til fastlandet med ferger og fly. Antallet turister som fremdeles er på øya, er ikke kjent.
Folk som fortsatt er igjen på Santorini, gjør det for å beskytte eiendommer og hindre plyndring i folketomme gater. Gjenværende oppfordres til å holde seg unna strender og havnebasseng i tilfelle et kraftigere skjelv skulle utløse en tsunami.
Les også: Nå sier eksperter stopp: – Tidlig skjermbruk truer barnas framtid (+)
Les også: Metoden som forbløffer: Denne fastlegen får folk til å gå på jobb
Les også: «Min middag med André»: Vekker appetitten etter mer (+)