Innenriks

Stemmer for døtrenes framtid

I dag strømmer folk over hele landet til valgurnene. For Abed Al-Karim Masholy (54) fra Groruddalen i Oslo handler valget om at hans to små døtre skal få en best mulig framtid.

Publisert Sist oppdatert

De er på vei for å hente minstejenta i barnehagen, Abed Al-Karim Masholy og Ruba Masholy (6). Sammen går de hånd i hånd, Masholy holder en liten rosa ryggsekk i den andre.

– Jeg har alltid stemt på Arbeiderpartiet. De har lignende partier over hele verden, og jeg synes de gjør en god jobb med å hjelpe mennesker og sørge for at folk får en utdannelse, sier Masholy fra Ravnkollbakken borettslag på Romsås til Dagsavisen.

I dag er det stortingsvalg, og i fire uker har Dagsavisen besøkt flere borettslag i Groruddalen for å høre med velgerne om hva som har provosert og engasjert dem i årets valgkamp. Saker om eldreomsorg, skole, privatisering og innvandring har vært gjengangere. Men det er spørsmålet om hvem som blir Norges neste statsminister, som har dominert nyhetsbilde.

Tenker ikke langsiktig

– Det er Jens Stoltenberg som er gromgutten. Haha. Og det å være statsminister er jo en veldig viktig jobb. Erna Solberg synes jeg ikke så mye om. Siv Jensen derimot har mye bra å komme med, særlig om innvandring, sier Kate Bækkelund (56) fra Røverkollen borettslag. Hun og kollega Anita Hilario (40) har gjort unna en rask handletur på Romsås Senter, og er på vei til sykehjemmet der de begge jobber som hjelpepleiere.

– Betyr det noe for dere om det blir en borgerlig eller rødgrønn valgseier?

– Vi har det veldig godt her i Norge, og tenker kanskje ikke så langsiktig som vi burde. Om noen år er jeg pensjonist. Jeg synes ikke noe om at de borgerlige partiene vil øke privatiseringen av sykehjemmene, svarer Bækkelund.

«Spare spare spare», hermer Kate og Anita. For hver dag som går får de mindre tid til å gjøre det de er utdannet til, nemlig å stelle de eldre.

– Jeg har jobbet som hjelpepleier i 23 år, og vi har ikke hatt mindre ressurser enn det vi har nå. Før var det kokkene som lagde mat, nå er det vi som står ved grytene. Vi har ikke tid til de eldre lenger, sukker de to.

Tross sterke meninger om eldreomsorgens tilstand, er ikke Anita Hilario sikker på om hun skal stemme i dag.

– Jeg kan ikke så mye om politikk, og synes det er vanskelig å vite hva jeg bør stemme på. Men jeg vurderer Fremskrittspartiet framfor Ap, sier hun.

I 1985 flyktet Abed Al-Karim Masholy til Norge fra Irak, grunnet politiske årsaker. Han kommer fra et land der det ikke er selvsagt at den som får flest stemmer, er den som vinner valget.

Jobb å gå til

– Her i Norge lever vi i et demokrati, og det er min plikt og rettighet å stemme ved valg, sier Masholy bestemt.

Og stemmen til Ap gir han ut fra tillit til at Jens Stoltenberg er den som best kan sørge for at døtrene hans får en god utdannelse, og at de har en jobb å gå til etter endt skolegang. Han tenker på sin 23 år gamle sønn som nå er arbeidsledig.

– Sønnen min er utdannet ingeniør, men får ikke jobb. Jeg håper på bedre tider for ham, og at alle barna mine til slutt får arbeid, sier han og åpner porten inn til barnehagen hvor datteren Meis Masholy (4) står og venter.

Han er i likhet med Kate Bækkelund motstander av flere private aktører i barnehagene og på sykehjem, selv om SV-leder Kristin Halvorsen har måttet ty til private løsninger for å komme i mål med full barnehagedekning.

– Når man investerer i private tjenester, er det penger som er i fokus, ikke menneskene. De eldre har det ikke så bra fra før av, og jeg tror de bare vil få det verre om sykehjemmene privatiseres. Det er best om de tilhører kommunene, sier Masholy.

Powered by Labrador CMS