Kultur

Antidepressiva er effektiv behandling

Bruk av antidepressiva i behandlingen av depresjon skaper stadig debatt. Det er ingen tvil om behovet for bedre psykologitilbud, men dette gir derimot ingen grunn til å undervurdere verdien av effektive medisiner.

Publisert Sist oppdatert
Dette er et debattinnlegg som gir uttrykk for skribentens holdninger og meninger. Du kan sende inn debattinnlegg til debatt@dagsavisen.no.

Psykolog Tor Levin Hofgaard skriver i Dagens Medisin 22. mai om hvordan salget av antidepressiva øker i Norge, og at dette nærmest skjer mot pasientenes egen vilje. Hofgaard setter fokus på viktige spørsmål, men kommer også med to påstander som ikke kan få stå uimotsagt:

Påstand 1: Økningen fra 90.000 til 95.000 doser per år de siste to årene er «en kurve som peker rett til værs».

Veksten i bruk av antidepressiva de siste to årene tilsvarer 2,7 prosent per år, eller 1,5 prosent hvis man trekker fra den naturlige veksten som kommer med økt befolkning. En netto økning på 1,5 prosent i året kan ikke regnes som en bratt vekst i bruken av antidepressiva. Disse legemidlene er godt kjent blant leger og pasienter, og har en veldokumentert effekt på en type sykdommer som rammer mange mennesker i Norge. En slik moderat vekst i bruken av legemidlene kan derfor trygt kalles helt normal.

Påstand 2: Det er påfallende at denne «kraftige økningen» i foreskriving av antidepressiva skjedde samtidig som Helsedirektoratet utga "Nasjonale retningslinjer for diagnostisering og behandling av voksne med depresjon i primær- og spesialisthelsetjenesten".

Det er verken særlig påfallende eller på noen måte overraskende at nye og oppdaterte behandlingsretningslinjer fører til økt bruk av behandlingsalternativer på et sykdomsområde. Hofgaard viser til at retningslinjene anbefaler rådgivning og psykologisk intervensjon før bruk av medikamenter hos pasienter med milde til moderate depresjoner. Deretter går han videre til en antagelse om at mange i denne kategorien som i dag får tilbud om antidepressiva av fastlegen, ikke ønsker dette selv. Påstanden er ikke videre dokumentert.

Vi i legemiddelindustrien skal ikke forsøke å overprøve behandlingsretningslinjer som anbefaler at man først forsøker rådgivning eller psykologiske intervensjoner i de minst alvorlige tilfellene. Men det er en dessverre en utbredt oppfatning om at pasienter med milde til moderate depresjoner ikke kan få noe særlig utbytte av moderne antidepressiva. Jeg skal spare leseren for en oppramsing av motargumenter, og ganske enkelt henvise til en metastudie på 41 studier med over 9.000 pasienter som nylig er omtalt i PsykNytt/Helsebiblioteket.no og slår fast at antidepressiva gir signifikante resultater for alle pasientgrupper. Du kan finne et sammendrag av studien publisert i Archivies of General Psychiatry 5. mars 2012 her.

Innen medikamentell behandling vil det dessverre alltid være slik at noen pasienter får unødvendig behandling, mens andre pasienter ikke får tilbud om medisiner som de kan ha nytte av. På den måten eksisterer alltid en form for overbehandling og underbehandling på samme tid. Den viktigste innsatsfaktoren for å redusere dette problemet ligger i godt oppdaterte og kunnskapsrike leger. I Norge finnes mange dyktige leger i førstelinjetjenesten som har god kunnskap om psykologisk og farmasøytisk behandling, og som har gode forutsetninger for å veilede sine pasienter til best mulig behandling.

I tillegg kommer Hofgaard også med en alvorlig påstand som han kan ha helt rett i – at tilbudet innen psykologisk behandling ligger «godt gjemt» i spesialisthelsetjenesten hvor man nærmest må være «på randen av schizofreni eller en annen alvorlig lidelse for få behandling».

Det er ingen tvil om at et bedre tilbud innen psykologisk behandling vil gjøre legenes verktøykasse enda bedre utrustet i møtet med depresjon. Dette gir derimot ingen grunn til å undervurdere et av de verktøyene som allerede er godt etablert i denne verktøykassen og som i lang tid har gitt verdifull hjelp til mange pasienter.

Powered by Labrador CMS