Drapsdømt får strafferabatt
Borgarting lagmannsrett reduserer straffen til drapsdømte Svein Jemtland med 125 dager etter et hundretalls ulovlige nakenvisitasjoner.
– Han er tilfreds med å bli hørt på at han er blitt utsatt for 250 menneskerettskrenkelser i form av ulovlige nakenvisitasjoner, isolasjon og urinprøvetaking, men skuffet over at hans forklaring ikke ble lagt til grunn, sier hans forsvarer Lars Mathias Undheim til VG.
Jemtland ble i 2019 dømt til 17 års fengsel dømt for å ha skutt og drept kona Janne Jemtland utenfor familiens hjem i Brumunddal i romjulen i 2017.
Lagmannsretten konkluderer med at nakenvisitasjonene var et brudd på artikkel 3 i Den europeiske menneskerettskonvensjonen.
Selv påsto Jemtland at han hadde blitt utsatt for 644 ulovlige nakenvisitasjoner, men ifølge VG har retten bare lagt til grunn 235 visitasjoner mellom 2018 og 2019 til grunn i sin dom.
(NTB)
Bil kjørte på folkemengde i Tyskland
En mann har kjørt en bil gjennom en folkemengde i byen Passau i Sør-Tyskland. Antallet skadede er uklart, men mannen er arrestert.
Mannen er arrestert av politiet. Hans kone og datter skal være blant de skadede, skriver Bild.
Politiet kan ikke utelukke at det er gjort med vilje, skriver det tyske nyhetsbyrået DPA.
Byen Passau ligger i Bayern i Sør-Tyskland, ved grensen til Østerrike.
Varsler styrtregn på Østlandet
Søndag ettermiddag kan det komme et kraftig styrtregn over deler av Østlandet og på Sørlandet. Meteorologisk institutt har sendt ut gult farevarsel.
Farevarselet gjelder fra klokken 12 søndag og fram til klokka 21.
Det er store lokale variasjoner i intensitet og mengde, og været kan endres raskt, heter det i varselet.
Området som blir rammet er fra Arendal i sør og opp til Minnesund i nord, altså fylkene Agder, Telemark og Vestfold, Buskerud og Akershus.
Det er fare for overvann i tettbygde områder, og vann som trenger inn i kjellere, samt for lokale oversvømmelser, bekke- og elveløpsendringer, jord- og flomskred der de kraftigste regnbygene treffer. Det kan bli lokalt vanskelige kjøreforhold, og fare for lyn. Rens stikkrenner og avløp og kjør forsiktig om du skal ut med bilen, skriver Meteorologisk institutt.
(NTB)
Macron og Frederiksen til Grønland
Frankrikes president Emmanuel Macron skal besøke Grønland 15. juni. Med på reisen blir også Danmarks statsminister Mette Frederiksen.
På Grønland skal Macron og Frederiksen møte med Grønlands regjeringssjef Jens-Frederik Nielsen.
De tre lederne skal blant annet diskutere sikkerhetssituasjonen i Nord-Atlanteren og Arktis, i tillegg til økonomisk utvikling, klimaendringer og energi, heter det i en uttalelse fra Frederiksens kontor.
– Det har vært oppmuntrende å se den sterke internasjonale støtten til Grønland og kongeriket i den vanskelige utenrikspolitiske situasjonen de siste månedene, sier Frederiksen i en uttalelse.
– President Macrons kommende besøk er nok en konkret demonstrasjon av europeisk samhold, sier hun videre.
Grønland har fått mye internasjonal oppmerksomhet etter at USAs president Donald Trump sa at han ønsket å ta kontroll over territoriet. Grønland er i dag stort sett selvstyrt, men er en del av kongeriket Danmark.
Både Danmark og Grønland har blant avvist Trumps tilnærminger.
(NTB)
Trafikkulykke i Hvalertunnelen
Fire personer er kjørt til Kalnes sykehus etter en påkjørsel bakfra i Hvalertunnelen i Fredrikstad. En av personene kan være hardt skadet, opplyser politiet.
Totalt var tre biler involvert i ulykken, som politiet først meldte om klokken 10.42 lørdag formiddag.
Opprinnelig ble det meldt at de involverte ble undersøkt av helsepersonell på stedet og at ingen ble ansett som alvorlig skadet, men i en oppdatering klokken 11.09 skriver Øst politidistrikt på politiloggen at totalt fire personer kjøres til sykehus, og at en av dem muligens er hardt skadet.
Ulykken skjedde på fylkesvei 108 Hvalertunnelen da en bil ble påkjørt bakfra, snurret og frontkolliderte med en møtende bil.
Bilberger er på vei, og Hvalertunnelen er stengt i begge retninger som følge av ulykken.
To av bilene må fjernes av bilberger, mens den tredje bilen er kjørbar og kjørt ut av tunnelen.
(©NTB)
Omkom i trafikkulykke i Volda
En mann i 60-årene omkom etter et sammenstøt mellom en personbil og to motorsykler i Volda i Møre og Romsdal.
Ulykken skjedde på Hornindalsvegen, meldte Møre og Romsdal politidistrikt i en melding til pressen klokken 10.54 lørdag.
Politiet skrev først at ulykken framsto som alvorlig, at en person var alvorlig skadet og at det pågikk livreddende førstehjelp på stedet.
I en oppdatering bekrefter politiet at den ene motorsyklisten er død, og at den andre er fraktet i ambulansehelikopter til sykehus. Pårørende er varslet.
Ifølge vitner skjedde ulykken da personbilen skulle ta av fra hovedveien og da ble påkjørt av en motorsyklist bakfra. En møtende motorsyklist ble truffet av førstnevnte motorsykkel. Det er førerne av motorsyklene som er skadet. Fire personer befant seg i bilen og er fysisk uskadet.
(NTB)
Dødsfall på Equinors Empire Wind-prosjekt
Mandag omkom en ansatt hos en av Equinors amerikanske underleverandører på supplyskipet Polaris. Skipet er knyttet til det omstridte havvindprosjektet.
Den omkomne var ansatt hos underleverandøren Tidewater, som eier supplyskipet. Equinor bekrefter hendelsen og uttrykker sin dypeste medfølelse til de berørte, skriver Stavanger Aftenblad.
Den amerikanske kystvakten etterforsker nå dødsfallet. Tidewater opplyser at førstehjelpsprosedyrer ble iverksatt umiddelbart, men liv kunne dessverre ikke reddes. Selskapet har ikke oppgitt dødsårsaken, men forsikrer at de vil samarbeide fullt ut med kystvakten for å avklare hendelsesforløpet.
Hendelsen skjedde under det som beskrives som normale operasjoner på supplyskipet.
Empire Wind-prosjektet, som skal plassere 54 vindturbiner utenfor kysten av New York og New Jersey, har møtt flere utfordringer. Arbeidet ble midlertidig stoppet i april grunnet en ordre fra Trump-administrasjonen, men ble gjenopptatt i mai. Nylig har lokale fiskere og miljøorganisasjoner også saksøkt Equinor i et forsøk på å stanse utbyggingen
(©NTB)
Unrwa-sjefen refser Sveriges støttestans
Sverige har ennå ikke gjenopptatt støtten til FNs hjelpeorganisasjon for palestinske flyktninger (Unrwa). Det er ikke sjef Philippe Lazzarini fornøyd med.
– Sverige har vært en langvarig og pålitelig partner for Unrwa, både politisk og økonomisk. Beslutningen om å plutselig slutte å støtte oss kom som en stor overraskelse og har hatt en svært negativ effekt, sier Lazzarini til den svenske avisa Dagens Nyheter.
Sverige stanset bistanden til Unrwa i desember 2024. Avgjørelsen kom på bakgrunn av at Israel forbød hjelpeorganisasjonen fra å operere i israelskokkuperte områder.
Svenske myndigheter mente at Israels forbud gjorde det vanskeligere for Unrwa-støtten å komme fram til de som trenger det, og sa at de heller ville støtte Gaza gjennom andre hjelpeorganisasjoner.
Lazzarini kaller dette «tomme unnskyldninger», og sier at Unrwa fortsatt driver virksomhet både i Gaza og Vestbredden.
– Vi er den eneste organisasjonen som leverer grunnleggende tjenester inne i Gaza. Vi har åpne helsesentre, sanitæranlegg i flyktningleirer for å forebygge sykdom, vannforsyning og mye mer.
Israel har lenge beskyldt Unrwa for å ha tette forbindelser til Hamas. En gransking, ledet av Frankrikes tidligere utenriksminister Catherine Colonna, konkluderte tidligere i år med at det ikke var lagt fram bevis for at UNRWA-ansatte var medlem av terrorgrupper.
I kjølvannet av en israelsk anklage tidligere i år om at UNRWA-ansatte deltok i Hamas' angrep mot Israel, besluttet en rekke land å midlertidig stanse bistand til hjelpeorganisasjonen. De fleste landene gjenopptok bistanden noen måneder senere.
(©NTB)
Delvis kontroll på brann i Lærdal
Brannen i en av de to bygningene i Lærdal er slukket, mens det fortsatt jobbes med slukking i den andre trebygningen
Det opplyser vaktkommandør Tore Fanebust i 110-sentral Vest i en melding til pressen klokken 9.31.
Brannen i det ene bygget er slukket, mens de jobber med slukking i det andre bygget, opplyser branninspektør Svein Ove Åmas til Firda.
Politiets innsatsleder på stedet, Joachim Malterud, sier til NTB i 10.30-tiden at brannmannskapene nå har delvis kontroll på brannen.
Redusert spredningsfare
– Den er ikke slukket, men spredningsfaren er redusert. Det er en massiv innsats her på stedet, og mannskapene jobber iherdig, sier han.
Vinden skaper foreløpig ikke noen problemer for brannmannskapene.
– Det er lite vind, men det er en del trekk i området, opplyser Malterud.
Brannen oppsto i en butikk i et eldre trebygg i sentrum av Lærdal. Politiet fikk beskjed om brannen klokken 07.50. Under tjue minutter senere opplyste politiet at brannen hadde spredt seg til en bygning til og at evakuering av nærliggende bygg startet.
Mye røyk
De som var i bygget der brannen oppsto, kom seg ut. Så langt er det ikke meldt om noen skadede og det skal ikke være flere folk igjen i bygget.
Brannmannskapene var raskt på stedet med ekstramannskaper fra nabokommunene Aurland og Årdalstangen.
– Det er en del røyk i Lærdal nå og beboere i Øyragata holder på å bli evakuert. Det brenner fremdeles i flere bygg, skriver operasjonsleder Knut Dahl-Michelsen i Vest politidistrikt i politiloggen klokken 8.34.
I en oppdatering på politiloggen klokken 9.20 opplyser politiet at brannvesenet jobber med å begrense brannen og spredningsfaren til en husrekke med fire hus i Øyregata. Det er fremdeles en god del røyk i området, men det brenner for øyeblikket kun på loftet i en av bygningene.
– Det er for tidlig å si noe om brannårsaken, skriver Dahl-Michelsen.
Over 30 evakuerte
Det er opprettet samleplass for evakuerte på Lærdal hotell. Kommunen er varslet og har satt krisestab, opplyser Dahl-Michelsen.
Det er samlet cirka 30 evakuerte på hotellet som politiet har oversikt over.
En del har også evakuert seg selv fra Øyragata og gått andre steder så politiet har per nå ikke et helt nøyaktig antall som er evakuert, skriver han i en oppdatering klokken 10.03.
– Traumatisk
– Jeg har akkurat fått vite om dette selv og er på vei ned. Jeg frykter det verste, sier ordfører Audun Mo (Ap) i Lærdal til VG.
Lærdal har vært rammet av flere dramatiske branner tidligere.
– Det er klart at dette er traumatisk, sier ordføreren.
– Det vi har lært fra forrige gang er at man må trykke på den store rade knappen tidlig, ikke avvente. Nabokommunene kom raskt til unnsetning, og samarbeidet med brannmannskapene derfra har fungert, sier Mo til Firda.
Storbrann i 2014
Brannen foregår i gamle Lærdalsøyri, den eldste delen av bygdedelen i Lærdal, der det er en rekke vernede bygninger, og i nærheten av der det brant i 2014.
Da startet en storbrann før midnatt 18. januar. Da brannen var slukket neste kveld, var 40 bygninger i Lærdalsøyri, blant dem 17 boliger, totalskadet, inkludert seks-sju bygninger av historisk verdi. Mellom 50 og 70 personer ble hjemløse som følge av brannen. Ingen liv gikk tapt.
(©NTB)
Musk: Det er behov for et nytt parti i USA
Elon Musk mener det er behov politisk parti i USA som kan representere alle dem som føler at de ikke passer hos de to etablerte partiene.
Torsdag gjennomførte Musk en meningsmåling blant sine følgere på X, hvor han spurte om det var nødvendig med et parti som representerer de «80 prosent i midten». Av de over 5,6 millioner som har stemt, svarer 80 prosent at de mener det er behov for et slikt parti.
– Folket har talt. Vi trenger et nytt politisk parti i USA som kan representere de 80 prosent i midten. Og 80 prosent enig i det, skriver Musk på X.
Milliardæren, som er grunnlegger av Tesla og SpaceX, og eier av X-plattformen, havnet torsdag i en offentlig krangel med president Donald Trump i sosiale medier. Musk har vært særlig kritisk til Trumps budsjettforslag, som han mener ikke går langt nok i å kutte skatter og utgifter.
Trump har truet med å avslutte alle Musks betydelige kontrakter med føderale myndigheter. Milliardærens to største selskaper er elbilprodusenten Tesla og romfartsselskapet SpaceX. Førstnevnte har dratt nytte av offentlige subsidier, mens det andre har store kontrakter med den amerikanske staten.
(©NTB)
Debatt
Ordfører Jon-Ivar Nygård (Ap): «Velgaard fusker med fakta»
Det er svært trist å observere at det demokratiske arbeidet tilsmusses med usanne påstander i lovlighetsklager. Det svekker fellesskapet i de demokratiske organene og det fører til motsetninger som egentlig er helt unødvendige, skriver ordfører Jon-Ivar Nygård.

Få nyhetsbrev fra Dagsavisen. Meld deg på her!
Dette er et debattinnlegg som gir uttrykk for skribentens holdninger og meninger. Du kan sende inn debattinnlegg til debatt@dagsavisen.no.
Jon-Ivar Nygård (Ap)
ordfører
Jeg slutter aldri å overraskes over hvor forskjellig oppfatning man kan ha om saklige forhold i politikken selv om jeg jo selvsagt forstår spillet. Den senere tid har det dessverre endt opp i beskyldninger mot både kommunen sin administrasjon og undertegnede om urent trav i form av en lovlighetsklage på vedtaket i kommunens arealplan. Den sentrale påstanden er at undertegnede bestilte et notat for å overbevise samarbeidspartier om å stemme mot sin egen overbevisning i arealplanen, på det mye omtalte området til Fredrikstad Marineservice, på Gressvik. La meg slå det fast med en gang. Påstanden er helt uriktig og svært langt unna det som er sant. Jeg bestilte aldri et slikt notat. Truls Velgaard forsøker å underbygge at jeg har gjort nettopp det ved å trekke ut noen sitater av e-postutveksling mellom administrasjonen og meg, men bruker bare det som passer inn i hans konspirasjon.
Truls Velgaard: «Ordføreren fikk skreddersydde dokumenter fra kommunedirektøren»
Dette er selvsagt litt omstendelig å forklare og belyse for den jevne leser fordi det handler om prosesser og prosedyrer i det politiske systemet som de færreste interesserer seg for, men jeg skal likevel forsøke.
Først litt om området til Fredrikstad Marineservice og veien fram til status som framtidig boligareal. Det har blitt forsøkt framstilt som en ide fra mitt parti, Arbeiderpartiet. Det er ikke sant. Området kom inn i planen som et forslag fra administrasjonen. Hele bystyret, inklusive Høyre, sendte planen ut på høring med området som framtidig boligområde, ikke en gang, men to ganger. Under den siste høringen kom det svært tydelige signaler fra en grunneier (Fredrikstad Marineservice) om at de ikke ønsket denne endringen. Dette har alle partier tatt på alvor og derfor har partiene, flertall og mindretall, vært på jakt etter hvordan Fredrikstad Marinservice kan sikres videre drift slik de ønsker.
For egen del kan jeg nevne at det gjennom flere e-poster til administrasjonen og referat fra et møte Atle Ottesen og undertegnede hadde med Karlsen går klart fram at vi ønsker at bedriften skal kunne fortsette og at vi har vært på jakt etter virkemidler for å oppnå nettopp det. Flertallspartiene valgte å lete etter svar som ikke innebar å endre den planen bystyret to ganger hadde sendt fra seg enstemmig fordi det innebar betydelig risiko for at hele planen ville få utsatt sluttbehandling. Hovedargumentet var at planen allerede var på overtid og svært mange aktører med store verdier i spill ventet på avklaring.
Den 28.05 i år gjennomførte flertallspartiene et møte for å avklare hvordan vi kunne enes om et felles vedtak for arealplanen. Referatet slår fast følgende: «Vi er enige i arealplanen og undersøker om det finnes muligheter for noen justeringer i tråd med våre spørsmål». Legg merke til at dette er før e-postutvekslingen Velgaard viser til. Partiene hadde til sammen seks spørsmål til administrasjonen. Dette var spørsmål vi ønsket svar på for å kunne utforme eventuelle konkrete endringsforslag. For den uinnvidde leser så er det greit å nevne at det er helt vanlig praksis i Fredrikstad kommune som alle partier benytter seg av.
Disse spørsmålene ble sendt av gårde til administrasjonen dagen etterpå på vegne av Ap, Mdg, Sp, Rødt, Sv og Bymiljølista. Et av spørsmålene omhandlet Fredrikstad Marineservice. Flertallet hadde og har en klar oppfatning av at bedriften kan fortsette sin virksomhet på Gressvik i overskuelig framtid selv med nye planstatus, men ønsket å undersøke om det var mulig å legge ytterligere føringer som også sikret bedriften muligheter til å utvikle seg på tomta. Vi fikk svar av administrasjonen dagen etter. Svaret på dette var dessverre nei. Det spørsmålet valgte jeg å forfølge i den nå så berømte e-posten, men målet var ikke som Velgaard skriver å overtale andre, men å hjelpe bedriften og fordi jeg var litt usikker på om administrasjonen hadde forstått hva vi var på jakt etter. Her er noen sitater Velgaard, så behendig, ikke valgte å ta med:
«Veldig bra. Dette er til god hjelp. Vi sliter litt med området til Marineservice. Er det ingen ting vi kan gjøre som skaper større trygghet for eier? (Jeg frykter at det kan kræsjlande ved at det oppstår et flertall for å skifte farge på kartet på tross av at det betyr ny høring)»
«Takk for gode tilbakemeldinger. Det med felles plankrav/regulering er forstått. Konsekvensene av endring i planen nå tror jeg også er forstått. Det som henger er om det går an på et eller annet vis å sørge for at driver ikke møter veggen hvis han vil sette opp f. eks et nytt lagerbygg. Jeg skjønner at dette ikke er rett fram, men vi leter etter løsninger som får planen til å lande mykt»
I motsetning til Velgaard har jeg tatt med hele sitatet slik at hans forfalskning blir nokså åpenbar. (Jeg har understreket det som handler om hvorfor vi spør)
Les også: – Lovlighetsklagen Velgaard (H) har sendt til kommunen er det frekkeste utspillet jeg har sett (+)
Det hører også med til historien at vi faktisk ikke fikk de svarene vi helst ville ha. Det viste seg å ikke være mulig å gjøre det partiene ønsket. Dette svaret, som jeg fikk, ble også sendt til Velgaard. Svaret inneholdt også en del betraktninger som verken jeg eller Velgaard hadde spurt om, men som må karakteriseres som en ekstraservice fra administrasjonen sin side.
Jeg synes det er helt fair å diskutere «så fillene fyker» om ulikt politisk retningsvalg. Spørsmålet om det var riktig med transformasjon på Gressvik er det ganske åpenbart at det er rom for å drøfte. Det er betydelig tvil i flere partier og ingen har sagt at de ønsker at boliger skal fortrenge Fredrikstad Marineservice. Det er imidlertid svært trist å observere at det demokratiske arbeidet tilsmusses med usanne påstander i lovlighetsklager. Det svekker fellesskapet i de demokratiske organene og det fører til motsetninger som egentlig er helt unødvendige. Jeg må ærlig innrømme at jeg har høyere forventninger til kollegene Velgaard, Andersen, Lubiana, Svandal og Ek.