
Debatt
Finn på noe bedre, Trygve Hegnar
En sykmelding skal brukes ved sykdom, ikke når Hegnar vil skifte ut Erna Solberg.
Dette er et debattinnlegg som gir uttrykk for skribentens holdninger og meninger. Du kan sende inn debattinnlegg til debatt@dagsavisen.no.
I Finansavisen 6. juni kom Trygve Hegnar med et underlig forslag: For å redde Høyres valgkamp, bør Erna Solberg sykmelde seg selv.
Sykmeldinger skal ikke være et redskap for å løse politiske lederkriser.
Hegnar mener at Høyre må kaste Erna Solberg, men gitt at det ikke er tid til et ekstraordinært landsmøte før valget, vil en sykmelding være en midlertidig løsning.
Jeg skal ikke legge meg opp i hvem som skal være partileder i Høyre, men vil bare slå dette ettertrykkelig fast: Sykmeldinger skal ikke være et redskap for å løse politiske lederkriser.
En sykmelding er noe du får når du er syk, ikke når Trygve Hegnar mener det er hensiktsmessig for valgkampen til Høyre.

Sykefraværet i Norge er for høyt. Derfor har Arbeiderpartiet, i nært samarbeid med partene i arbeidslivet, satt i gang en rekke tiltak for å få fraværet ned.
Men dette handler også om holdninger.
Når Trygve Hegnar mener at en sykmelding er et virkemiddel for å bli kvitt Erna Solberg som Høyre-leder, sender han feil signaler om hva sykmeldinger er, og hva de kan brukes til.
Vi trenger profilerte næringslivsledere som Hegnar med oss i kampen for å få redusert sykefraværet i Norge.
Så får han heller finne alternative løsninger for å endre lederkabalen i Høyre.