Verden

Google må åpne for konkurrerende app-butikker

En amerikansk dommer pålegger Google å åpne opp mobiloperativsystemet Android for konkurrerende app-butikker.

Beslutningen kommer etter at IT-giganten i desember i fjor tapte et søksmål anlagt av spillselskapet Epic Games, som blant annet står bak Fortnite. I den saken kom juryen fram til at Android Play Store gir Google ulovlig monopolmakt.

Juryen trengte bare noen få timer på å konkludere med at Google hadde brukt flere ulovlige strategier for å opprettholde sitt monopol på app-butikker på Android-telefoner.

Blant strategiene de slo ned på var begrensninger av utviklernes mulighet til å tilby alternative betalingsløsninger og at de som forsøkte å distribuere apper utenom Android Play Store, ble straffet.

Les også: Donald Trump truer med å saksøke Google

Les også: Google tapte massivt monopol-søksmål i USA

Les også: Nesten ingen slettet Facebook i protest

Mer fra Dagsavisen