Verden

540.000 mistet jobben i januar

Nye sjokktall om USAs arbeidsledighet ble kjent i går mens Senatet diskuterte Obamas krisepakke. En halv million amerikanere mistet jobben bare i januar.

Publisert Sist oppdatert

President Barack Obama fikk i går ytterligere krutt til sin argumentasjon om at det haster med tiltak for å få blåst nytt liv i den amerikanske økonomien. En rapport bestilt av regjeringen viser at det står enda dårligere til på det amerikanske arbeidsmarkedet enn vel de fleste hadde trodd. Hver eneste dag mister flere tusen mennesker jobben:

* Minst 540.000 mennesker mistet jobben i januar.

* I løpet av hele 2008 forsvant 2,6 millioner jobber.

* Arbeidsledigheten er nå på 7,2 prosent, i enkelte delstater er den langt høyere.

Stopper opp

Rapporten peker på at det høye antallet jobber som forsvinner faktisk ikke er det verste for framtidens jobbmarked og USAs økonomi. Enda verre er nedgangen i antallet nye jobber som blir skapt og nyansettelser som skjer. Når fasiten for 2008 nå foreligger, blir fjoråret beskrevet som det verste siden 1982. Omtrent like mange mistet jobben i desember i fjor som i januar i år; 524.000 mennesker.

– Nyansettelser har helt stoppet opp. Det er derfor jobbmarkedet er så ille som det er. Om dette fortsetter, vil arbeidsledigheten fortsette å stige selv om tallet på dem som mister jobben synker, sier sjeføkonom Mark Zandi i analyseselskapet Moody's Economy.com til CNN.

Presser

Barack Obama har lagt betydelig press på senatorene som denne uka har diskutert om de skal vedta stimuleringspakken på 900 milliarder dollar som ble godkjent av Representantenes hus forrige uke. Han har møtt flere republikanske senatorer til samtale på sitt ovale kontor for å overbevise dem om at økonomien trenger denne pakken. Flere ganger har han tatt til motmæle mot kritikere som mener pakken er altfor dyr og at den inneholder for få skattekutt. Mitt Romney, som var blant dem som forsøkte å bli Republikanernes presidentkandidat i valget, frykter at Obamas plan bare vil føre til mer offentlig forbruk, mer gjeld og en verre krise. Derfor mener han skattekutt skulle vært en sentral del av planen.

– Denne pakken stimulerer ikke landet, men regjeringen, sier Romney.

Ny strategi

Obama har derimot lovet «en ny strategi for å redde vårt finansielle system» og å sørge for ny pengeflyt til familier og bedrifter. Han avviser den republikanske kritikken tvert:

– Om ingenting blir gjort, kan denne resesjonen vare i mange år. Fem millioner flere vil miste jobben, arbeidsledighetsraten nå tosifrede tall. Vår nasjon vil synke enda dypere ned i en krise som vi, når den når et visst punkt, ikke vil være i stand til å snu, advarte presidenten i The Washington Post denne uka.

Han har opprettet et panel av økonomiske rådgivere som skal hjelpe ham i arbeidet med å redde den amerikanske økonomien. Obama lanserte planen om et uavhengig ekspertpanel allerede i november, og i går ble panelet presentert i Det hvite hus. Tidligere sentralbanksjef Paul Volcker blir sjef for den nye ekspertgruppen som består av både ledende forretningsfolk, akademikere og fagforeningsledere. Gruppen skal gi presidenten råd, men skal jobbe uavhengig av Obamas regjering.

Powered by Labrador CMS