Verden

Droner observert ved dansk gassfelt i Nordsjøen

Energiselskapet TotalEnergies opplyser at det onsdag ble observert uautorisert droneaktivitet ved gassfeltet Halfdan B i Nordsjøen.

Etter eksplosjonene i gassrørledningene Nord Stream 1 og Nord Stream 2 i Østersjøen har norske forskere målt store mengder metan i luften. Foto: Swedish Coast Guard / AP / NTB
TotalEnergies opplyser at de har orientert danske myndigheter om hendelsen.
Publisert Sist oppdatert

– Vi kan bekrefte at det har vært observasjoner av uautorisert droneaktivitet ved Halfdan B olje- og gassfeltet i Nordsjøen 28. september, opplyser TotalEnergies til den danske avisa Ekstra Bladet.

Det er ikke kjent hvor mange droner som ble observert, eller hva de foretok seg.

TotalEnergies opplyser at de har orientert danske myndigheter om hendelsen.

Det er også rapportert om minst seks observasjoner av uidentifiserte droner innenfor sikkerhetssonen til oljeplattformer på norsk sokkel den siste tiden, og Sørvest politidistrikt har startet etterforskning.

Equinor og flere andre olje- og gasselskap har hevet beredskapen på alle sine anlegg i Norge.

Powered by Labrador CMS