Nyheter

Er dette Norges mest attraktive by?

Moss kommune har søkt om å bli vurdert i 2019.

Moss er i kraftig utvikling og vi ser konturene av en urban og moderne by, mener ordfører Hanne Tollerud. Her fra Verket.
Publisert Sist oppdatert

Hvert år siden 2015 har Kommunal- og moderniseringsdepartementet delt ut en pris for å hedre byer med en positiv utvikling.

Prisen bærer navnet «Attraktiv by: Statens pris for by- og stedsutvikling» og har som mål å belønne planlegging og gjennomføring av bærekraftig by- og stedsutvikling med høy kvalitet.

Fjorårets vinner var Kristiansand, mens året før vant Fredrikstad.

Utmerkelsen består av 250.000 kroner, et diplom, og en plakett som kan settes opp i byen.

Lekeplassen ved Kirketorget
Lekeplassen på Kirketorget blir trukket fram som et eksempel på positiv byutvikling i Moss.

Lekeplassen på Kirketorget blir trukket fram som et eksempel på positiv byutvikling i Moss.

Derfor mener de Moss fortjener å vinne

I år har Moss kommune nominert seg selv, i håp om å vinne.

I søknaden peker de blant annet på etableringen av lekeplassen på Kirketorget og skøyebanen i Kirkeparken som eksempler på positiv byutvikling. De mener disse tiltakene har hevet byens attraktivitet og omdømme.

– Moss er i kraftig utvikling og vi ser konturene av en urban, moderne og ikke minst attraktiv by, sier ordfører Hanne Tollerud.

– Vi har i 15-20 år jobbet målrettet for en bærekraftig byutvikling og begynner nå å høste fruktene av det. Om noen år har vi også en dobbeltsporet jernbane, et sentrum med en miks av arbeidsplasser, boliger og handel, og et yrende kulturliv som byr by et spekter av konserter, kunst og aktiviteter, legger hun til.

Powered by Labrador CMS