Nye takter

Satyricon inn i Operaen

- Musikk og vin har en del til felles. Om du ikke har peiling på vin liker du gjerne enkle og billige saker og syns det komplekse blir for voldsomt. Sånn er det med musikk og, og Satyricon lager definitivt musikk for dem som liker det komplekse.

Kjetil «Frost» Haraldstad og Sigurd «Satyr» Wongraven gleder seg til å sparke i gang sin kommende verdensturné på operaen søndag.
Publisert Sist oppdatert

Ordene kommer fra Sigurd Wongraven, vinprodusent og frontmann i black metal-bandet Satyricon. For tida er gruppa hyperaktuell, med både utsolgt konsert på Den Norske Opera på søndag, i forbindelse med Ultimafestivalen, samt platelansering på mandag. Etter det bærer det så rett av gårde på norges- og verdensturné.

- Det kommer til å bli hardkjør framover nå, sier Wongraven.

Kler gammel musikk i ny drakt

Black metal er for lengst blitt en bredt anerkjent sjanger her i Norge, men det skaper fremdeles reaksjoner når sjangeren inntar selveste operahuset. Won­graven kan fortelle at det var Operaen som faktisk tok kontakt med bandet først.

- Egentlig stammer denne konserten fra en forespørsel vi fikk for lenge siden om å delta på et internarrangement her på huset. Da spilte vi også sammen med Operakoret, og jeg syns det låt helt utrolig bra. Etter det henvendte jeg meg til kormesteren, David Maiwald, for å høre om vi kunne videreutvikle konseptet og han var med med en gang, sier han.

Dermed var ideen om en storkonsert, med hele Satyricon sin seksmanns live-besetning sammen med Operakoret, født.

- Ganske lenge etter at vi hadde begynt arbeidet med denne konserten kom også Ultima på banen og lurte på om vi ville la oss integrere i deres prosjekt, og det var helt kult for oss, fortsetter han.

Wongraven forteller at materialet som skal framføres hovedsakelig kommer fra den nye skiva, men at også klassikere som «K.I.N.G.» vil bli kledd i ny drakt.

- I tillegg har vi tenkt på hvilke låter vi har som vi ikke nødvendigvis har spilt så mye live før, men som kanskje hadde kledd kor. Med det i mente endte vi blant annet med å ta med låten «Den siste» fra plata «The age of Nero», sier Wongraven.

Bryr seg ikke om regler

På sitt nye, selvtitulerte album har Satyricon forkastet det meste av moderne teknologiske hjelpemidler de oppdaget at de hadde begynt å gjøre seg avhengig av, for å heller gå tilbake til et mer autentisk, analogt lydbilde. Men tross søkenen til det autentiske er bandet hele tida opptatt av å bryte med konvensjoner. Black metal-purister vil blant annet kanskje reagere på et vokalbidrag fra Sivert Høyem på den nye plata.

- For meg er den mannen gjennomgående mørk og passer i så måte strålende inn hos oss, forklarer Wongraven og smiler.

- Dessuten handler jo black metal om nettopp å bryte med det som finnes av faste regler. Det er litt ironisk at mange utøvere innen sjangeren likevel har endt opp som regelryttere og selvutnevnte dommere for hva som er lov og ikke lov å gjøre innenfor black metalens rammer, skyter Kjetil Haraldstad inn.

- Det representerer et musikksyn som vi i Satyricon ikke kan identifisere oss med, fortsetter han.

Etter endt konsert på Operaen søndag, bærer det av gårde på en intens norgesturné som rundes av på Union Scene i Drammen, før resten av Europa og Russland står for tur.

- Det er første gang på veldig lenge at vi starter en verdensturné i Norge, så det blir kult, sier Wongraven.

- Det er veldig deilig å føle på at man selv 20 år etter at man startet fremdeles er sulten på å dele ny musikk med folk.

oda.faremo.lindholm@dagsavisen.no

Satyricon

Norsk black metal-band.

Verdensberømt. En av Norges største black metal-eksportører.

Har hatt flere runder med forskjellige bandmedlemmer, men består nå av Kjetil «Frost» Haraldstad og Sigurd «Satyr» Wongraven.

Opptrer med Operakoret nå på søndag, i Operaen. Konserten solgte ut på bare uker.

Mandag slipper bandet sitt åttende studioalbum, kalt «Satyricon».

Albumet er spilt inn i et lite stabbur i Bærum og mikset av den anerkjente plateprodusenten Adam Kasper, som tidligere har produsert album for blant andre Queens of the Stone Age, Nirvana og Pearl Jam.

Powered by Labrador CMS