Debatt

På Høyres vakt

Dagens Næringsliv serverte i går en ny solid lekkasje om regjeringens arbeid med den nye langtidsplanen for Forsvaret.

Publisert Sist oppdatert
Dette er et debattinnlegg som gir uttrykk for skribentens holdninger og meninger. Du kan sende inn debattinnlegg til debatt@dagsavisen.no.

Den forrige lekkasjen om at forsvarsminister Ine Eriksen Søreide (H) vil foreslå at Forsvaret får 150 milliarder kroner de neste 20 årene, ble ikke dementert. Vi regner derfor med at beløpet er riktig og at forsvarssjefen ikke får de 175 milliardene han har bedt om for å opprettholde det han kaller et nøktern forsvar.

At en forsvarsminister fra det ellers så forsvarsvennlige Høyre taler den militære ledelsen midt imot, er politisk interessant. Det er også interessant at forsvarsministeren ifølge Dagens Næringsliv foreslår å kutte 1.500 stillinger og legge ned ni militærbaser. Hæren vil bli hardest rammet. Det blir full stopp i moderniseringen av Hæren og planlagte investeringer blir skjøvet ut i tid.

Befalsorganisasjonene kaller regjeringens forslag dramatisk. Det vil redusere forsvarsevnen ytterligere. Sps forsvarstalskvinne Liv Signe Navarsete kaller det et «gedigent mageplask» for forsvarsminister Søreide. Kuttene er ikke i tråd med de løfter hun ga den gangen hun og Høyre var i opposisjon.

Nå mistenker vi Navarsete for å tenke like mye på tapet av arbeidsplasser i Utkant-Norge, som på forsvarsevnen. Men hun har et poeng. Sjefen for Hæren, Odin Johannesen, sa nylig at det med dagens bevilgninger er umulig å nå målene i den nåværende langtidsplan. Nå skal det bli enda vanskeligere.

Hæren er selve fortet i forsvaret av Norge. Det kan ikke rives. Forsvaret skal og må omstilles. Men vi er i tvil om omstillingen går i riktig retning.

Det satses enorme midler på 52 nye amerikanske kampfly som er mer egnet for NATO-oppdrag i utlandet enn forsvaret av hjemlandet. Det er bedre å kutte antallet kampfly enn å nedlegge viktige baser i Norge.

Powered by Labrador CMS