Sport
Tap for Vålerenga
Sarpsborg banket Vålerenga 3-0 i Eliteserien mandag.

Få nyhetsbrev fra Dagsavisen. Meld deg på her!
Mortensen sendte Sarpsborg i føringen etter 17 minutter.
Jon-Helge Tveita satte inn 2-0 etter 66 minutters spill, og Mortensen økte til 3-0 ett minutt på overtid.
Les kommentar: Vålerenga takler ikke festbremserne
Tveita
I sin første seriekamp fra start i år markerte Tveita seg med en prestasjon Sarpsborg-fansen ikke vil glemme med det første. Halvveis ut i annen omgang gikk han på løp fra midtbanestreken, dro lett av to VIF-spillere og sendte ballen elegant i venstre kryss fra 20 meter.
Vålerenga-keeper Adam Larsen Kwarasey var helt sjanseløs. Det var Tveitas mål nummer to i Eliteserien for Sarpsborg siden overgangen fra Bryne foran 2016-sesongen. Han har med andre ord ikke for vane å score, og iallfall ikke slike perlemål som det som kom 2. påskedag.
Sarpsborg hadde god kontroll på mandagens oppgjør mot et VIF-lag som kom til Østfold med to strake seirer i serieåpningen. 2-0-scoringen tok mye av piffen ut av bortelaget.
Tidligere i kampen hadde Patrick Mortensen gitt østfoldingene ledelsen med et pent hodemål. På overtid ble dansken tomålsscorer da han bredsidet inn 3-0.
kke ufortjent
Vålerenga kom seg utover i første omgang. Oslo-lagets største mulighet kom da Sam Johnson i det 36. minutt vendte og dunket til fra farlig posisjon, men Sarpsborgs sisteskanse Aslak Falch lot seg ikke lure og reddet forsøket.
Også etter pause styrte hjemmelaget banespillet. Det var derfor ikke ufortjent da Tveita gikk på sitt superraid og doblet ledelsen på vakkert vis. På overtid fullførte Mortensen sin måldobbel.
Sarpsborg har vist at laget blir å regne med i toppen av norsk fotball også i år. Bronsevinneren fra i fjor har innledet sesongen med to seirer og én uavgjort.
Seks poeng
Sarpsborgs Ronnie Schwartz og Joonas Tamm fikk se det gule kortet. For Vålerenga fikk Jonatan Tollås Nation, Sam Johnson og Sam Adekugbe gult kort.
Etter mandagens seier har Sarpsborg sju poeng på tre kamper, mens Vålerenga blir værende på seks poeng.
Kampen ble ledet av Kai Erik Steen. 6149 tilskuere så kampen på Sarpsborg stadion.
Vålerenga møter Strømsgodset 7. april, og Sarpsborg spiller neste kamp mot Haugesund dagen etter.
Les også: Ivan Näsberg er en genuin Vålerengagutt: – Aldri vært trent så hardt og grundig før (Dagsavisen+)
Runde 3
Eliteserien fotball menn mandag, 3. runde:
Bodø/Glimt – Haugesund 0-3 (0-2)
Kristiansund – Lillestrøm 2-1 (0-1)
Molde – Tromsø 2-1 (2-1)
Ranheim – Stabæk 4-1 (2-0)
Sarpsborg – Vålerenga 3-0 (1-0)
Start – Sandefjord 1-4 (1-1)
Strømsgodset – Brann 1-1 (0-0).
Senere kampstart: Odd – Rosenborg (20.00). (NTB)