Sport

Pinturault favoritt i VM-kombinasjonen – Jansrud frakjørt

Alexis Pinturault ligger godt an etter super-G-delen av kombinasjonen i alpin-VM. Mye tyder på gull til tittelforsvareren om han leverer som normalt i slalåm.

Kjetil Jansrud fikk det ikke helt til å stemme i super-G-delen av kombinasjonen i alpin-VM. Foto: Torstein Bøe / NTB
Publisert Sist oppdatert

Storslalåmeksperten Pinturault kjørte glitrende fra startnummer fem og tok ledelsen med 0,35 sekunds margin til sveitseren Loïc Meillard.

Flere typiske fartskjørere måtte også gi tapt mot den franske gullkandidaten. Men Pinturault kan få utfordring av Marco Schwarz. Østerrikeren som tok bronse i både slalåm og kombinasjon i forrige VM, klarte å begrense tidstapet til Pinturault til 32 hundredels sekund.

Senere kom en canadisk overraskelse inn og tok ledelsen. James Crawford, som aldri har vært på seierspallen i verdenscupen, kom i mål åtte hundredeler foran Pinturault. Dermed starter canadieren først i slalåmdelen senere mandag.

Nevnte Meillard er nummer fem etter super-G-delen og absolutt en medaljekandidat.

Les også: Brignone leder VM-kombinasjonen – Lie og Mowinckel henger med

Norsk skuffelse

For Norges håp Kjetil Jansrud ble det en tung start på kombinasjonen. Han gjorde en feil på toppen og tapte en del tid midtveis i løypa og kom i mål 0,92 sekund bak Pinturault.

Dermed ville han normalt vært sjanseløs på medalje dersom han skulle kjøre slalåmdelen senere mandag. Etter super-G-delen hadde Jansrud såpass store smerter i ryggen at han står over slalåmen og forbereder seg på hjemreise.

Henrik Røa hang ikke med de beste og ble frakjørt med 2,83 sekunder. Han lå på 31.-plass da 38 alpinister hadde vært i aksjon. Jansrud var da nummer 11.

– Det var litt for svingete og ikke helt fokus fra meg. Gårsdagen (utfor) tæret mye på, så jeg var ikke helt «på nett» i dag, sa Røa til NTB

VM alpint 2021, her er fullt program dag for dag

Powered by Labrador CMS