Sport

Pappa Carlsen: - Mye er annerledes denne gangen

Magnus Carlsen droppet intervjuer med norsk presse i oppkjøringen til VM-kampen i sjakk.

Henrik Carlsen, faren til Magnus Carlsen, etter pressekonferansen med den norske verdensmesteren og finalemotstander Sergej Karjakin fra Russland, dagen før første parti i kampen om VM-tittelen.

Av Daniel Rosenquist

Torsdag kveld startet årets sirkus rundt sjakk-VM med den innledende pressekonferansen og en åpningsseremoni.
Verdensmester Carlsen er skjermet for pressen før åpningskampen fredag, men pappa Henrik Carlsen røper nå hvorfor denne kampen er annerledes enn de to forrige verdensmesterskapene.
– Dette blir annerledes på flere måter. Blant annet fordi det nå handler om en helt ny motstander. Det er også annerledes og spesielt fordi det nå sitter en ung motspiller, og ikke minst en russer på den andre siden av bordet, sier pappa Carlsen.
Han tror kampen får langt større betydning ettersom Russland og tidligere Sovjetunionen har hatt et hegemoni i sjakkverdenen, og at det er derfor er knyttet langt større spenning til denne kampen.
– Det at du har du har en russer mot en fra vesten, i New York, legger enda en dimensjon til dette oppgjøret. Selv om Magnus og Karjakin har et godt forhold seg imellom, sier han.

Må finne «boblen»

Så sent som på pressekonferansen torsdag, snakket Magnus Carlsen om å finne den mye omtalte «boblen». Det handler om å stenge alt ute og ha fokus på brettet foran seg.
– De siste timene før kampen nå handler det nok om å finne den rette kombinasjonen av fokus og avslapning som Magnus trenger for å prestere optimalt. Han pleier å være god på det, sier pappa Carlsen.
Han legger til at alt ligger til rette for at Magnus skal finne den nødvendige roen, selv midt på travle Manhattan. Han har blant annet mulighet til å drive med aktiviteter i nærheten at hotellet, og de kan reise ut av byen på hviledagene hvis de ønsker.
– Vi har vært noen dager utenfor New York, og før det en periode i Karibia. Det har vært fint, og vi har levd i denne tidssonen en god stund nå. Men vi kom fram til spillerhotellet først for et par dager siden. Vi er rimelig avslappet nå, men når vi kommer hit og begynner å kjenne på alvoret så bygger spenningen seg opp. Nå ser vi fram til at dette faktisk skal begynne, sier verdensmesterens far like før det første trekket tas i New York.
– Du sier at dere er godt forberedt som team, men hvordan har du det som pappa oppe i dette?
– Jeg tror nok man skal kjenne litt på den spenningen, og det gjør jeg mer og mer nå. Jeg gleder meg som et lite barn, smiler Henrik Carlsen. (©NTB)

Powered by Labrador CMS