Nyheter

Må prøve lykken igjen onsdag morgen

Elena Halseth Rannestad (20) og Rikke Brattaas (20) skulle reise til Bergen tirsdag ettermiddag. Etter flere timer på Stavanger lufthavn fikk de dra hjem igjen.

Elena Halseth Rannestad (20) (t.h.) og Rikke Brattaas (20) var ved godt mot da RA møtte dem på Radisson Blu Atlantic Hotel tirsdag kveld.

– Da vi kom til Sola i 16-tiden hadde veiene helt fram til flyplassen blitt stengt, sier Brattaas til RA. Vi møter jentene på Radisson Blu Atlantic Hotel, hvor mange ble fraktet etter storbrannen i parkeringshuset tirsdag.

Jentene fra Stavanger ble sluppet av ved Heliporten, og måtte gå siste stykket til Stavanger lufthavn. De fikk sjekket inn bagasjen sin, og omsider kommet gjennom sikkerhetskontrollen.

– Vi ble vist til utenriksdelen av flyplassen. Der satt vi i tre-fire timer, og så ble vi fraktet hit til hotellet i busser, sier Halseth Rannestad til RA.

LES OGSÅ: – Brannen og røykutviklingen kraftig redusert

Usikker på hva som skjer

Jentene forteller at de fikk vann, brus og kaffe mens de ventet på flyplassen, og da RA snakket med dem tirsdag kveld ventet de på å bli hentet av foreldrene sine.

– Vi har fått et nytt fly i morgen tidlig klokken 09.00, sier Halseth Rannestad.

20-åringene har forsøkt å få tak i SAS, som er flyselskapet de reiser med, til ingen nytte.

– Vi tenkte at de skulle være her på hotellet i kveld, men det er de ikke. Ikke svarer de på telefonen heller, sier Brattaas. 
Hva som vil skje med bagasjen som allerede er innsjekket, vet de ikke.

– Det er ikke sikkert at vi kan fly i morgen tidlig heller, så vi vet ikke hva som skjer nå, sier Brattaas.

– Vi får følge med på blant annet nyhetene, legger hun til.

Et alternativ vil være å reise med buss.

– Det er godt mulig at det hadde gått en buss nå i kveld, men det orker vi ikke etter dette, sier Halseth Rannestad.

LES OGSÅ: Over 1.000 personer fraktet fra flyplassen etter brannen

– Sykt

Ingen av jentene synes at hendelsen var særlig skummel, selv om de aldri har opplevd lignende.

– Det var likevel en syk hendelse, sier Halseth Rannestad.

Hun og venninnen forteller at de ikke har fått stort av informasjon underveis i kveld, men det forstår de.

– Det er det ingen som kan noe for. Ingen har visst så mye i dag. Vi skulle likevel gjerne fått tak i SAS slik at vi fikk litt mer informasjon om hva som kan skje i morgen, og hva som skjer med bagasjen vår, sier Brattaas.

Mer fra Dagsavisen