Stavanger

Bakke fortsatt bevisstløs

Tilstanden for Stig Bakke som kjørte båten som kantret i Byfjorden lørdag er fortsatt alvorlig. Men han er utenfor livsfare.

###
Publisert Sist oppdatert

Han var bevisstløs etter ulykken og også i går valgte legene på sykehuset å holde ham i såkalt kunstig koma. Rogalands Avis fikk mandag morgen opplyst ved SUS at tilstanden er uforandret for de to mest alvorlig skadde i båten.

Den 48 år gamle erfarne båtføreren fra Ålgård ble liggende under vann i lang tid, før Petter Solberg, Aslak Olseth og mint én tredje person kom til for å hjelpe de fem passasjerene opp av vannet. Stig Bakke ble skutt ut av båten da uhellet skjedde, og lå opp ned i sjøen, fastspent til stolen han satt i av sikkerhetsselene.

I samtidig som Bakke ble hjulpet opp av vannet, dukket Solberg, Olseth og andre som kom til etter tur ned og under den kantrede båten for å skjære løs bergenseren Bjarne Øen (39) som ble hengende igjen i cockpiten under vann.

Da de fikk Øen opp av vannet og dratt ham over på et kystvaktskip som kom til var han bevisstløs og tilsynelatende livløs, og Solberg og de andre som kom til startet med både hjertekompresjon og munn til munn.

- Vi gjorde bare det vi måtte gjøre i en slik situasjon, sier Petter Solberg til Rogalands Avis.

Både Bakke og Øen ligger nå på intensivavdelingen på Stavanger universitetssykehus, Bakke med store skader i brystet, ryggen og bekkenet, den ene armen er også brukket. Og i går ettermiddag valgte legene å fortsatt holde Bakke i såkalt kunstig koma. Dette vil imidlertid ingen ved SUS kommentere, men Rogalands Avis har fått dette bekreftet av flere personer som står Bakke nær.

Kamerat reddet

Bakke er fra Ålgård og svært kjent i det lokale båtsportmiljøet. Det var derfor en nær betjent, Aslak Olseth fra Bryne, som var med å dra ham opp fra sjøen.

- Jeg kjenner ham veldig godt, en kjernekar, og en ekte båtmann, sier Olseth.

Olseth jobber til daglig i Johs Lunde Marine Group og satt altså i firmaets Nor-Tech sammen med Petter Solberg da ulykken inntraff. Olseth sier det var en fartskonkurranse, men at ingen av dem kjørte det remmer og tøy kan holde.

- Nei, nei, begge båtene kjørte veldig kontrollert. Men akkurat hva som kan ha gått galt er ikke godt å si, sier Olseth.

- Det spekuleres i hekkbølger fra deres egen 95 fot store Princess?

- Det spekuleres i så mye. Men å takle hekkbølger er en del av det å være på sjøen, så det er i tilfelle ikke noe spesielt, sier Olseth.

Olseth beskriver Bakke som en dyktig båtmann, og båten til Bakke er ifølge Olseth svært anerkjent verden over.

- Det er en kanonbåt som er spesielt godt kjent for de gode sjøegenskapene, sier Olseth.

Amerikansk

Bakke kjøpte båten, en 43 fot lang Outliners, i USA, og har selv stått for motoriseringen av den. Det var altså den motorkyndige mangemillionæren Stig Bakke fra Ålgård som ble hardest skadet under lørdagens båtulykke. I rundt 100 knops fart traff båten hans en bølge feil da det gikk galt. Båten veltet og alle de fem om bord måtte reddes opp av andre båter som kom til.

Stig Bakke er kjent som en trollmann når det kommer til tekniske ting. Han regnes som en ekspert på alle typer motorer, og av mange blir han betegnet som en oppfinner.

- Jeg finner nok ikke opp ting, men når det kommer til teknikk skjønner jeg raskt om det virker eller ikke, har Bakke uttalt.

Han er sammen med Leif Inge Slethei gründeren bak Bakke Oil Tools, som de startet i 1994. De drev firmaet med stor suksess fram til 2002, da solgte de to eierne sine aksjer til Weatherford Norge AS for 150 millioner kroner. I dag driver de to Wave Energy i Tananger, et firma som holder på med utvikling av bølgekraft. Bakke eier også selskapet Motorteknikk AS hjemme på Ålgård, et firma som driver med nettopp den slags ting som ligger i motorrommet på båten han gikk rundt med lørdag.

39 år gamle Bjarne Øen fra Bergen, som satt ved siden av Bakke, pådro seg også alvorlige skader. Også han ligger fortsatt på intensivavdelingen. Etter det Rogalands Avis kjenner til er Øen sentral i Bergen Pokerrun, som er avlyst neste helg.

Den tredje som har vært på intensivavdelingen er nå flyttet over til en vanlig sengepost.

De to siste om bord, en mann og en kvinne, har hele tiden ligget på vanlig sengepost, og skrives begge trolig ut i løpet av dagen.

Powered by Labrador CMS