Stavanger
Ble slått med glass - fikk ødelagt syn
En kveld på byen på nattklubben «Javel» førte til ødelagt syn og 23 sting i ansiktet.
Få nyhetsbrev fra Dagsavisen. Meld deg på her!
En 27 år gammel mann ble forrige uke dømt til fengsel i ti måneder i Stavanger tingrett. I tillegg må han betale 188.569 kroner i erstatning og oppreisning til fornærmede.
Hendelsen fant sted natt til søndag 4. mai i år, da en av de mannlige gjestene på utestedet «Javel» ble slått i ansiktet med et glass. Dette førte til et sår på hornhinnen og ødelagt linse. Skaden på øyet har medført at synet har blitt vesentlig svekket. I tillegg fikk fornærmede flere kutt i ansiktet som måtte sys med til sammen 23 sting.
Bakgrunnen for voldsutøvelsen var en krangel om en sittegruppe. Fornærmede og hans venner hadde satt seg ned ved et bord, da tiltalte og en gjeng ba dem flytte seg. Da fornærmede ikke ønsket å flytte seg, grep tiltalte fatt i ett glass og slo et kraftig slag mot fornærmedes hode. Glasset knuste og ga kuttskader i ansiktet. Fornærmede fikk også et glasskår inn på venstre øye.
Fornærmede ble slått flere ganger på forskjellige steder på kroppen før han ble dratt ned på gulvet, og ble tildelt flere slag mens han lå nede. Fornærmede besvimte til slutt, og måtte hentes av ambulanse.
Han måtte også tilbringe fire uker på sykehuset etter hendelsen, og ble sykmeldt i fire måneder.