Verden
Frykt for opptøyer i Paris
Det ventes reaksjoner i kjølvannet av valgresultatet i Frankrike. Bevæpnet politi patruljerer gatene i Paris for å håndtere eventuelle opptøyer.

Få nyhetsbrev fra Dagsavisen. Meld deg på her!
Bevæpnet politi patruljerer Paris’ gater søndag kveld, og over tusenvis av ekstra betjenter står parat i tilfelle de blir innkalt. Til det svenske nyhetsbyrået TT sier flere velgere at de frykter voldelige opptøyer i kjølvannet av det polariserte franske valget.
Politifolk går i grupper på tre eller fire med synlige våpen, mens folk på gaten på valgdagen kom med tilrop som oppfordrer medborgere til å bruke stemmeretten.
– Jeg håper ikke hatet vinner. De kommer til å sette fyr på alt om RN vinner, sier en mann i 60-årsalderen utenfor et valglokale i hovedstadens niende distrikt.
Les også: SSB-utredning: Uføre bør ikke tjene mer (+)
Les også: Hit bør du ikke reise hvis du vil unngå hetebølge i sommer (+)
Les også: Festivalsommeren: Stor oversikt