Innenriks

UD fraråder alle reiser til Israel og Palestina

Utenriksdepartementet endrer reiserådene for både Israel og Palestina og fraråder alle reiser til begge landene.

Minst 39.480 palestinere er drept på Gazastripen i løpet av 300 dager med krigføring, opplyser de palestinske helsemyndighetene der. Her går palestinere gjennom et område rammet av et israelsk rakettangrep i Khan Younis i midten av juli. Foto: Jehad Alshrafi / AP / NTB

– Den pågående krigen mot Hamas i Gaza, de stadige rakettangrepene mot Israel fra særlig sørlige Libanon, og de siste dagers angrep og drap på to Hamas- og Hizbollah-ledere i Beirut og Teheran, gjør at Israel er i beredskap for en forverret sikkerhetssituasjon. Situasjonen kan raskt forverres, skriver UD i en pressemelding.

Til nå har UD frarådet alle ikke strengt nødvendige reiser til Israel.

UD har frarådet alle reiser til eller opphold i Gaza og til regionene Nablus og Jenin på Vestbredden, samt frarådet reiser som ikke er strengt nødvendige til det øvrige Vestbredden, inkludert Øst-Jerusalem.

– På grunn av krigen mellom Israel og Hamas er det farlig å oppholde seg i Gaza. Situasjonen på Vestbredden er meget ustabil og uforutsigbar. Det er hyppige israelske militæraksjoner og en økning av protester og voldshandlinger fra israelske bosettere, står det videre i pressemeldingen.

Les også: Kjell Werner: Kutt i sykelønna vil være en brannfakkel (+)

Les også: Endelig øker bestanden: – Hver tiger teller

Les også: Besteforeldre løy, nå straffes barnebarn: – Ikke en rettsstat verdig (+)

Mer fra Dagsavisen