Innenriks

Legger ned først, diskuterer senere

Onsdag ble sju plasser for psykotiske og voldelige personer lagt ned på Dikemark. Tilbudet er uendret, hevder Ullevåls-ledelsen.

Publisert Sist oppdatert

Som Dagsavisen skrev forrige lørdag, skulle 11 av de 34 plassene på intensivpsykiatrisk seksjon i sikkerhetsavdelingen legges ned i går. Her sitter blant annet drapsmenn som anses som utilregnelige, og derfor er dømt til tvungen behandling.

De sju første plassene ble stengt allerede onsdag. Helse Sør-Øst har denne uken bedt om en redegjørelse for kuttene. Situasjonen på Dikemark vil være tema for et møte mellom helse- og omsorgsdepartementet og Helse Sør-Øst tirsdag etter påske. Ullevål universitetssykehus, som avdelingen på Dikemark sorterer under, skal ha opplyst at det i mellomtiden ikke blir noen endringer:

– Jeg var i dialog med Ullevål torsdag. De forsikret meg om at det ikke blir noen endringer i pasienttilbudet på Dikemark nå, opplyser Mari Trommald, viseadministrerende direktør i Helse Sør-Øst.

KOMMENTERER IKKE

Ullevål nekter imidlertid å kommentere dette overfor Dagsavisen:

– Ullevål uttaler seg ikke noe mer om denne saken. Vi har sendt en tilbakemelding til Helse Sør-Øst, og du må snakke med dem, sier kommunikasjonsrådgiver Beate Ørbeck.

Uttalelsene utløser en viss undring hos seksjonsleder Bjarne Dahl på Dikemark:

– Vi stengte én etasje – sju plasser – på regional sikkerhetsavdeling onsdag. Dette er seksjonen som har det høyeste sikkerhetsnivået. Det er ingen annen avdeling på Dikemark som er i stand til å ta imot disse pasientene, kommenterer Dahl.

– Men det er mulig Ullevål har andre planer for disse pasientene.

KREVER SVAR

– Vi forutsetter at pasientene får tilbudet de har krav på, understreker Mari Trommald i Helse Sør-Øst.

– Hvorfor har dere bedt om redegjørelsen?

– For å være godt forberedt. Når departementet har bedt om et møte, er det klart at vi ønsker å gi så gode opplysninger som mulig. Ullevål skal sørge for aktivitetsvekst i henhold til den nasjonale opptrappingsplanen for psykiatrien. Nå gjør de en endring, som del av en helhetlig strategi. Helse Sør-Øst ønsker svar på hvordan Ullevål ivaretar ansvaret sitt.

– Hvor vanlig er det å be om en slik redegjørelse?

– Det gjør vi når vi lurer på noe. Det er ikke uvanlig.

– Ligger det noen kritikk i dette?

– Nei, ikke i utgangspunktet. Det må vi vurdere når rapporten kommer, sier Trommald.

Bjarne Dahl er opptatt av å understreke alvoret i situasjonen, som oppstår fordi 40 millioner kroner skal spares for å komme ned på årets budsjett på 105 millioner:

– Per dags dato er Dikemark helt utilgjengelig for nye inntak. Ventelisten er dramatisk lang. Vi har flere brudd på frister for når pasientene skulle ha fått hjelp. Det er flere innsatte i både Ila og Oslo fengsel som venter på hjelp, understreker Dahl.

Helse- og omsorgsdepartementet vil ikke kommentere saken før møtet med Helse Sør-Øst tirsdag etter påske.

Powered by Labrador CMS