Innenriks
Oslomann dømt for pedofili
Få nyhetsbrev fra Dagsavisen. Meld deg på her!
46-åringen ble dømt for hyppig og langvarig seksuell omgang i form av oralsex med en gutt fra han var 13 til 16 år gammel. Han ble også dømt for flere tilfeller av oralsex med en annen gutt før han fylte 16 og for ett tilfelle av det samme med en tredje gutt på under 16 år.
Oslomannen ble også dømt til å betale guttene 100.000 kroner hver i oppreisning.
Lokket barn hjem
Overgrepene skal ha skjedd i perioden 1995-1999. De tre ofrene og andre vitner forklarte at mannen utvidet sin kontaktkrets ved å betale dem opptil 1000 kroner for å ta med andre gutter hjem til seg. I retten fortalte 46-åringen selv at han over år har kjent flere hundre gutter.
Ifølge dommen skal han ha lokket barn til seg både med penger og narkotika på tross av at han visste at enkelte av barna slet med en vanskelig barndom og narkotikamisbruk helt ned i 12 års alder. Også alkohol ble brukt som lokkemiddel for å oppnå seksuell tilfredsstillelse med guttebarna.
46-åringen selv nektet å la seg avhøre av politiet under etterforskningen og hevdet i retten at guttene hadde vært 16 år da de seksuelle handlingene fant sted.
Vurderer anke
46-åringen tok betenkningstid etter dommen og vil sammen forsvarer Sigurd J. Klomsæt avgjøre om han skal anke eller ikke.
Klomsæt mener faren for justismord fortsatt er stor i slike saker.
Jo alvorligere beskyldningene om seksuelle overgrep er desto lettere ser det ut til at ofrenes forklaringer blir trodd av domstolene. Men historien viser jo at det er i nettopp saker som denne at man opplever justismord sier advokat Sigurd Klomsæt til Dagsavisen.
Han reagerer sterkt på at det i denne type saker fortsatt ser ut til å være slik at den som anklages skal bevise sin uskyld for å unngå å bli dømt slik han ser det.
Det er vanskelige og følsomme saker. Men bevisbyrdereglene er til for å sikre mot uriktige domsavgjørelser også i saker om sedelighet. Når sakene endog er så gamle skal det utvises største varsomhet sier Klomsæt.