Innenriks
Et halvt stykke Norge flagges ut
Få nyhetsbrev fra Dagsavisen. Meld deg på her!
Et lite stykke Norge blir i Norge forsikret Kraft Foods nordiske sjef Stefan Granlund da han la fram kuttplanen i går og siktet til Melkesjokoladen. Men i løpet av de neste to årene vil bare halve stykket være igjen.
Styret i Kraft Foods Norge vedtok i går en plan for å fjerne 120 ansatte. Da vil det bare være igjen 150 ansatte på Freia. Da Kraft Foods kjøpte den tradisjonsrike sjokoladefabrikken på Rodeløkka i 1993 jobbet det 900 bare i produksjonen.
Toppris Monolit og andre kjente merker skal fra neste sommer lages i Litauen. Husholdningsprodukter som gelé og bakepulver blir helt borte.
Styrt fra USA
45 ansatte fjernes i produksjonen som forsvinner. Resten skal effektiviseres bort ved at den gjenværende Freia-virksomheten skal samles i ett bygg.
Konserntillitsvalgt Bente Løvaas var forberedt på kuttplanen men er likevel fryktelig skuffet. Hun mener prosessen er styrt fra Kraft Foods hovedkontor i Chicago.
Det som skjer på Freia er en del av Kraft Foods globale prosjekt for å kutte kostnader mener Løvaas som har arbeidet på Freia i 35 år.
Hun viser til Kraft Foods såkalte Sustainable Growth Plan som ble lagt fram for børsen i New York for snart to år siden. Planen går ut på å legge ned 20 fabrikker og «eliminere» 6.000 jobber over hele verden i løpet av 2006. Ifølge Løvaas er de godt i gang med å gjennomføre planen.
Både hun og hovedtillitsvalgt på Freia Anne Berit Aker Hansen er veldig skuffet over vedtaket og fnyser av at Freia nå «skal bli» konkurransedyktig.
– Vi er konkurransedyktige og har levert store overskudd til Kraft Foods i mange år sier Hansen som sammen med to andre representanter for de ansatte stemte imot planen i styret.
I fjor leverte Freia et overskudd på 368 millioner kroner.
Ett skritt igjen
Kraft Foods nordiske sjef Stefan Granlund mener planen betyr at selskapet satser på Norge. 50 millioner kroner skal investeres i bygninger og utstyr for å effektivisere produksjonen.
– Det vil sikre varig konkurransedyktig produksjon på Freia. Men nedbemanning er alltid leit og tråkigt. Ingen jubler her i dag innrømmet den svenske toppsjefen som ikke ville si hvor varig produksjonen blir.
Selskapet setter også av 60 millioner kroner til å hjelpe ansatte som blir berørt av omstillinger. Både nyinvesteringer og omstillingsmidler sukrer pillen for de ansatte men de frykter likevel at dette er enda et skritt mot full nedleggelse.
Det er ikke mer enn ett skritt igjen nå sier Hansen. Hun minner om at det bare er fem år siden Kraft Foods investerte stort i husholdningsproduksjonen som nå legges ned.
Nye investeringer er ingen garanti for fortsatt drift men tross alt et lite positivt signal mener Hansen.
Hun frykter at mange av dem som må gå blir arbeidsløse. Mange av dem er eldre arbeidstakere og mange har minoritetsbakgrunn.