Innenriks
Høyre tirrer KrF og kurtiserer Frp
Få nyhetsbrev fra Dagsavisen. Meld deg på her!
I går presenterte Høyres nestleder Jan Tore Sanner utkastet til Høyresprogram for neste stortingsperiode.
På punkt etter punkt legger Høyre opp til konfrontasjon med KrF og det påområder som er helt sentrale hjertesaker for regjeringspartneren.
Lunken Hareide
Her er noen av punktene hvor Høyre nå legger seg på en klar kollisjonskursmed KrF:
Over 20 milliarder kroner i nye skatte- og avgiftslettelser.
Lavere alkoholavgifter.
Fri åpningstid i butikkene på søndager.
Vinsalg i butikkene.
Tvangssammenslåing av kommuner.
Oljeboring i nordområdene.
Gasskraft på linje med EU-landene.
Prinsipiell åpning for at homofile kan få adoptere.
Romavlytting i kriminalsaker.
Avvikling av de regionale helseforetakene.
Norge inn i EU så fort som mulig.
Dette er gjenkjennelig Høyre-politikk omtrent som forventet sier enlunken KrF-nestleder Knut Arild Hareide til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).
Hareide liker dårlig forslaget om en friere alkoholpolitikk.
Det vil være veldig problematisk for KrF. Vi må ha en helhetlig politikkpå dette området der alkohol ikke er en vanlig markedsvare. Heller ikkeinnenfor miljøpolitikken har vi mye å gå på sier Hareide.
Han vil ikke starte en debatt om en ny regjeringserklæring. Det er førstaktuelt etter høstens valg.
Men de føringene som ligger i den gjeldende Sem-erklæringen må liggevidere sier Hareide.
Frp-Siv er fornøyd
Frps nestleder Siv Jensen er derimot meget fornøyd med Høyres programutkastog sier at flere punkter er helt i tråd med Frps politikk
At Høyrenå også går sterkt inn for saker som vin i butikkene lettelser ibilavgiftene og ikke minst et sykehusdirektorat som er helt i tråd med Frpspolitiske linje kan ikke tolkes på noen annen måte at det vil være letteremed et eventuelt framtidig samarbeid sier hun. Jensen mener at Høyre ernødt til å velge Frp som samarbeidspartner dersom de mener alvor med flereav forslagene sine.
Jan Tore Sanner vil ikke være med på at Høyre nå har lagt seg nærmere Frpenn KrF.
Nei på ingen måte. Det er langt mer som samler enn skiller oss sierSanner og nevner valgfrihet verdispørsmål og skolepolitikk som stikkord pådet.