Innenriks

Glassbord eksploderte

Tusenvis av familier i Norge har potensielle bomber i stua. En rekke glassbord har eksplodert i norske hjem de seneste årene.

Publisert Sist oppdatert

Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB) mener nå at møbelkjedene må begynne å informere sine kunder om denne risikoen. Samtidig bør småbarnsforeldre tenke seg om før de kjøper et glassbord.

– Glassbord krever en litt annen behandling enn trebord. De bør ikke utsettes for mange støt og slag, for eksempel ved at leker settes hardt ned på dem, sier sjefingeniør Bente Tornsjø i DSB.

Heldig ettåring

Tidligere i år eksploderte et Mercurio-glassbord fra produsenten Natuzzi hjemme hos en småbarnsfamilie i Oslo. En glassplint lagde et dypt hakk i tregulvet. Like før hadde en ettåring lekt under bordet.

Bordet ble kjøpt hos møbelkjeden Living.

– Vi selger mange tusen ulike glassbord i året. Mercurio er vårt mest solgte bord. Spenninger i glasset kan føre til at slike bord brekker eller smuldrer sammen, opplyser innkjøpssjef Ole Hjellegjerde.

– Hvordan arter dette se g?

– Du kan høre en smell, men så lenge glasset er herdet vil bordet bare smuldre sammen og dette er ikke noe å være redd for, svarer Hjellegjerde.

– Informerer dere kundene om at glassbordene kan eksplodere?

– Nei, det gjør vi ikke, men vi kan godt begynne å gjøre det.

Bekrefter faren

Markedssjef Per Ivar Ekeberg hos Bohus bekrefter at glassbord kan eksplodere. Han kjenner selv til to tilfeller.

– Vanligvis er dette mer ubehagelig enn farlig. Det er omtrent som når frontruta i en bil blir ødelagt, forklarer han.

I likhet med Living erstatter Bohus bord som eksploderer, og «rydder opp i det som måtte skje», for eksempel skader på gulv.

– Eksplosjonen skyldes spenninger i glasset. Plutselig kan det bare smelle. Det behøver ikke å være noen spesiell belastning, forteller Ekeberg.

Produktsjef Erik Orderud hos Møbelringen er også kjent med at glassbord kan eksplodere, selv om dette ikke skal ha skjedd med noen av produktene han selger.

– Det er mange varer som er billige og det er en grunn til det, sier Orderud.

Tre på kort tid

I 2004 eksploderte et salongbord av typen Amplona hjemme hos en familie i Bergen. Også dette bordet var kjøpt hos møbelkjeden Living.

Bente Tornsjø i DSB kjenner til tre tilfeller av eksploderende glassbord.

– I 2006 eksploderte tre bord av samme modell her i Norge i løpet av et halvt år. Bordene ble testet i Danmark. Det ble da konstatert at slike eksplosjoner ikke førte til skadelige skarpe biter fordi det var snakk om herdet glass, forteller Tornsjø.

Likevel ble modellen fra selskapet Actona trukket fra markedet.

– Dette skjedde nok mer som følge av markedsmessige forhold enn som følge av reell risiko, sier Tornsjø.

Powered by Labrador CMS