Nye takter
Elsket og hatet
«Hallelujah-kameratene» bryr seg ikke om kritikerslakt. De har folket med seg når
Få nyhetsbrev fra Dagsavisen. Meld deg på her!
«Musikalsk charterfeber»
«Hallelujah-kameratenes» chartertur gjennom pophistorien sprenger harry-o-meteret.»
VG
«Altfor langt Nachspiel»
«Å prøve å gjenta en knallsuksess er noe av det vanskeligste som finnes. «Hallelujah-kameratenes» burde latt være å prøve.
Dagbladet
Sekkefabrikken i Slemmestad sist helg: Fullsatt sal, allsang og hallelujah-stemning. Men superlativene glimret med sitt fravær da kritikerne avga sin dom over comebacket til den suksessrike gitargruppa. «Hallelujah-kameratene» ble sammenlignet med pubtrubadurer på nachspiel, «en nådeløst formatert radiokanal - type P4 - på åtte bein.»
Men Espen Lind, Kurt Nilsen, Alejandro Fuentes og Askil Holm tar ikke kritikken innover seg.
Folk elsker oss, kritikerne hater oss. Det var akkurat slik sist også.
Kurt Nilsen, som er veldig opptatt av at de nye skoene har gått i oppløsning, bare gliser det bort.
Vi har vært så lenge i bransjen at det preller av. Det kritikerne liker, er det ingen som kjøper.
Askil Holm mener gruppa er blitt sterkere av å ha kritikerne mot seg.
Vi vil vise folk at vi har noe å komme med. Kritikken har gjort oss til en sterkere enhet.
Espen Lind bare fnyser av de dårlige anmeldelsene etter konsertene sist helg.
Det er noe ekstremt ujålete over det vi gjør. Det appellerer ikke til kritikerne. Sånn er det bare, sier Lind.
Norge rundt
Den forrige runden med Lind, Nilsen, Fuentes og Holm ble en gedigen suksess. «Hallelujah Live» solgte 260.000 eksemplarer og toppet VG-lista i 13 uker. Turneen ble sett av 150.000 mennesker og konsert-DVDen solgte 50.000 eksemplarer. Nå er gutta klare for ny turné og ny plate. «Halleljah Live Volum 2» slippes 15. juni. Norgesturneen åpner offisielt i Oslo Spektrum i morgen kveld. Konserten er utsolgt, men arrangørene legger ut 60 nye billetter i dag. Turneen avsluttes i Tromsø under Døgnvillfestivalen 28. august.
Jeg har savnet det noe helt jævlig. Det ble tomt og kjedelig da vi var ferdige med den forrige turneen, sier Nilsen, og legger til:
Vi har det enda mer gøy denne gangen.
Det er som å komme hjem, sier Lind.
De har ingen illusjoner om at «Hallelujah Live - Volum 2» skal gjøre det like bra som den forrige plata.
Det er ingen som kommer til å selge så mange plater igjen. Men vi håper vi fremdeles har et publikum. Ifølge Nilsen har de 60 låter å velge mellom når de går på scenen i morgenkveld.
Vi har uhorvelig mange låter vi kunne spilt. Å dumpe låter er den kjipeste jobben vi gjør.
De som har billett til morgendagens konsert, vil få høre rundt 30 låter.
Vi får med hele spekteret, fra «Helplessly hoping» av Crosby, Stills and Nash til Primal Screams «Rocks», sier Holm. Han mener låtmaterialet er langt bedre enn sist de var på turné.
Vi har hatt mye bedre tid til å plukke ut låter vi mener fungerer.
Alejandro Fuentes gleder seg mest til å spille «Helplessly hoping».
Jeg hadde ikke hørt den før. Det er bare noe ved den som jeg elsker.
Dette er også låten Lind spiller med størst glede.
Den har vært en favoritt i mange år. Vi synger firestemt og drar den litt ned, slik vi gjorde med «Hallelujah». Da er vi gode.
Nilsen ser mest fram til å spille country, «The gambler» av Kenny Rogers.
Vi må ha med litt god, gammel country. Denne låten er litt sånn «kom og dans med oss». På våre konserter skal det gynge skikkelig. Det er det folk liker.
Ikke Traveling Wilburys
Askil Holm trekker fram Traveling Wilburys «Handle with Care» som sin favoritt.
Jeg har alltid likt Tom Petty, Bob Dylan og Beatles. Traveling Wilburys var det første vokalbandet jeg hørte på. Vi har noe av den samme kjemien, sier Holm.
Lind vrir seg i sofaen. Han er redd for at overskriften skal bli «Sammenligner seg selv med Traveling Wilburys».
Vi sammenlinger oss IKKE med dem.
Holm er også rask med å understreke at han ikke setter «Hallelujah-kameratene» i samme kategori som «supergruppa». For i motsetning til Traveling Wilburys, spiller «Hallelujah-kameratene» nesten bare coverlåter.
Skulle vi skrevet låtene selv, ville det vært arbeid, gliser Nilsen, før han legger til:
Vi har ikke sagt vi skal lage et kunststykke, vi skal ha det gøy. For oss er dette verdens feteste sommerjobb.
Lind begynner å snakke om x-faktoren.
Vi er veldig forskjellige. Men det er et eller annet som skjer mellom oss på scenen. Jeg kan ikke definere hva det er. X-faktoren gjør at det funker.
Etter sommerens turné er det slutt. Det er i hvert fall planen.
Vi sa det vel sist også. Men det er nok slutt etter dette, sier Lind.
Men Nilsen vil ikke utelukke at det blir «Hallelujah Live - Volum 3».
Vi får ta en evaluring når det hele er over.