Bøker
Ny Milan Kundera-biografi: Et tvangsmessig behov for å ta kontroll over sitt eget image
Forfatteren bak en ny og omfattende biografi mener forfatterlegenden Milan Kundera forsøker å skjule mørke kapitler i sitt liv.
Den tsjekkiske forfatteren Milan Kundera er gjenstand for kritiske granskninger i ny biografi.
AFP
«Milan Kundera er en moralsk relativist uten mye å skjule», hevder Jan Novák, forfatter av en ny 900-siders biografi om den tsjekkiske forfatteren i et intervju med radiokanalen Radio Prague International.
Dette er den første biografien om den 91-år gamle forfatteren. Kundera er en av de store skikkelsene i europeisk samtidslitteratur de siste tiårene, og har ved flere anledninger vært aktuell for nobelprisen i litteratur. I Norge er han mest kjent romaner som «Latterens og glemselens bok», «Livet er et annet sted» og «Tilværelsens uutholdelige letthet». Sistnevnte har også blitt udødeliggjort for mange gjennom Phillip Kaufmans filmatisert i 1988, med Daniel Day-Lewis i hovedrollen som den eksentriske kvinnebedåreren Tomas.
Les også: Nobels litteraturpris til polske Olga Tokarczuk og østerrikske Peter Handke