Kultur

Disse bøkene solgte mest i 2021

Ingen bok solgte mer enn Abid Rajas selvbiografi «Min Skyld» i året som gikk.

Publisert Sist oppdatert

Linn Ullmanns bok «Jente, 1983», ble på sin side den mest solgte norske skjønnlitterære romanen, melder Bokhandlerforeningen.

«Trollriket» av Malin Falch, kan på sin side skilte med å toppe listen over mest solgte barne- og ungdomsbøker, etterfulgt av Andreas Haukelands bok, «TIX: Den stygge andungen».

På listen over mest solgte bøker totalt i fjor, er det Lucinda Rileys «Den savnede søsteren», som etterfølger Abid Rajas bok. Tredjeplassen innehas av en sakprosabok, nærmere bestemt Trond-Viggo Torgersens «Kroppen for voksne». Ullmann inntar fjerdeplassen på totalsalg-listen med sin roman – mens Forde Øverlis Pondus-bok, «20 i stil», legger seg på femteplass.

Selve julesalget var det Linn Ullmann som vant. Hennes «Jente 1983», har ligget fem uker i strekk på førsteplassen på Boklista for skjønnlitteratur.

Jørn Lier Horsts «Grenseløs», og Vetle Lid Larssens «Lucias siste reise», får avslutte topp tre på salgslisten for uke 51.

I alt ble det solgt i overkant av 8 millioner bøker, fordelt på 49 500 titler, i 2021, fremgår det av tallene fra Bokhandlerforeningen. Det er en nedgang på 9,4 prosent i antall solgte bøker sammenlignet med 2020 – som regnes som et særlig godt bokår. Statistikken gjelder for skjønnlitteratur, generell litteratur og pocket.

Powered by Labrador CMS