Kultur

Om pleiepenger fra Nav

Foreløpig har vi i Nav ikke et godt nok system for å fange opp hvilke saker som haster mest. Dette jobber vi med å få på plass.

Publisert Sist oppdatert
Dette er et debattinnlegg som gir uttrykk for skribentens holdninger og meninger. Du kan sende inn debattinnlegg til debatt@dagsavisen.no.

Sol Albertsen spør i et leserinnlegg i Dagsavisen 6. januar hvorfor hun har fått avslag på sine søknader om pleiepenger i forbindelse med omsorg for sitt syke barn. Hun spør også hvorfor det har tatt Nav så lang tid å behandle søknadene.

Pleiepenger er en ytelse som skal kompensere for tapt arbeidsinntekt i forbindelse med pleie av sykt barn eller pleie av nære pårørende i livets sluttfase. Det er foreldrene selv som sender Nav en søknad om pleiepenger, med en begrunnelse fra behandlende lege eller institusjon. Disse søknadene behandles fortløpende av oss, og det vil si at de fleste får et svar i løpet av en måneds tid.

Jeg forstår at dette ikke oppleves som godt nok når man er i en situasjon der man ikke vet om man får dekket utgifter til livsopphold eller ikke, og vi vil derfor prioritere søknader om pleiepenger og sykepenger i 2012.

Vi behandler flere millioner saker vedrørende sykepenger og pleiepenger i løpet av et år, og foreløpig har vi ikke et godt nok system for å fange opp hvilke saker som haster mest. Dette jobber vi med å få på plass.

Likevel må de fleste fortsatt regne med å vente noen uker mens vi behandler søknadene. Dette skyldes blant annet at vi må ha mottatt inntektsopplysninger fra arbeidsgiver før vi kan gjøre vedtak i den enkelte sak.

Et avslag på en søknad om pleiepenger skyldes vanligvis at vi i Nav ut fra den informasjonen vi sitter med, ikke kan se at man fyller vilkårene. I enkelte tilfeller kan dette skyldes at grunnlaget for pleiepenger ikke fremkommer i opplysningene fra behandlende institusjon. Hvis nye opplysninger fra legen kan bidra til at søknaden kan få et annet utfall, vil vi anbefale at man sender inn dette raskest mulig.

Powered by Labrador CMS