Sarpsborg

Kun én ledig tomt i hele Sarpsborg

Byggeviljen er stor, men i Sarpsborg kan du glemme å finne ledige tomter.

Jens Olav Jacobsen i DNB Eiendom har, som alle andre meglere i Sarspborg, ingen ledige tomter å tilby.
Publisert Sist oppdatert

- Sånn har det vært lenge. I Sarpsborg er det helt håpløst å få tak i tomter, mens det i kommuner rundt legges ut mange gode alternativer, sier Jens Olav Jacobsen, daglig leder i DNB Eiendom. Jacobsen mener kommunen må lempe på kravene slik at områder raskere blir gjort tilgjengelige for boligbygging. Å finne tomter for selvbygging i Sarpsborg er en håpløs øvelse. Det er en tomt i Høysand som ligger ute for salg.

- Sarpsborg har så mange flotte områder som kan legges ut. Men det kan ikke være sånn at alle skal ha 500 meter å gå til skolen, mener Jacobsen og nevner flere områder som burde vært lagt til rette for boligbygging.

- På Opstad, mellom Eide og Moa, for eksempel. Det er jo en indrefilet. Kort vei til E6 og strålende beliggenhet. Men det skjer ikke noe. Det er mange fantastisk flotte områder i Sarpsborg som garantert hadde vært attraktive. Vi har kunder som ønsker å kjøpe og håndverkere står i kø for å få tak i de få tomtene som kommer, sier Jens Olav Jacobsen.

Han er oppgitt over at ikke Sarpsborg tar tak og legger til rette. De som ønsker å bygge må ut av kommunen.

- Ja, dessverre. Her i Sarpsborg er det ikke tomter å oppdrive, men i Fredrikstad er det flere muligheter. Folk som kommer fra Oslo velger å flytte til Fredrikstad fordi det er flere muligheter, mener han.

I Fredrikstad er det flere tomteområder og tomter til salgs, men også her forsvinner tomtene raskt. På Vikeråsen på Gressvik er det tre ledige tomter igjen av 42.

- Etterspørselen er enrom og vi har ikke nok tomter. Det hadde ikke vært noe problem å selge ut ett felt til, sier Jan Olav Slenvik som bekrefter Jens Olav Jacobsens teori.

- Det er for det meste folk fra Fredrikstad som kjøper her, men det er også en del som kommer fra Oslo. Mange ringer oss og spør etter tomter, sier han.

På Manstad, også det i Fredrikstad, er det også tomter for de som ønsker å bygge selv.

- Kommunen hadde ett felt som gikk først. Etter at det ble solgt ut har det løsnet skikkelig her. Nå er det kun tre tomter igjen, forteller Simon Glemminge i MG Prosjekt.

Han skulle gjerne sett at det var flere områder som ble lagt til rette for husbygging.

- Sett i forhold til etterspørselen så er det definitivt et behov for flere områder, sier Glemminge.

Les også: Boligmarkedet: - Har ikke sett maken på 20 år

Borg Eiendomsmegling er megler for både Sarpsborg og Fredrikstad kommune. Per nå har ingen av kommunene tomter til salgs.

- Akkurat nå er det ingen ute for salg, bekrefter Ine Bredholt, daglig leder i Borg Eiendom. Bredholt solgte nylig ut et boligfelt på Kløvningsten i Skjeberg og forteller at interessen er betydelig.

- På Kløvingsten så var det til og med budrunder på enkelte tomter. Hele feltet på 26 tomter forsvant raskt. Vi hadde også fire tomter senere gjennom kommunen som også forsvant raskt. Så ja, det bekrefter at det er stor interesse for tomter i Sarpsborg, sier Ine Bredholt. Geir Rangøy Johannessen har ansvaret for Fredrikstad kommune. Han forteller at det per nå er få tomter i Fredrikstad også, men det kommer.

- Det er en tomt på Manstad for eksempel, men akkurat nå er det ikke så mye kommunen har ute for salg. Men det kommer. Fredrikstad legger ganske snart ut et ganske attraktivt område øst for byen, og det kommer ganske snart, sier Rangøy Johannessen.

I Sarpsborg har politikerne søkelyset på fortetting, men Jens Olav Jacobsen i DNB mener Sarpsborg kommune må se bredere enn fortetting i bysentrum.

- Det er mange familier som ønsker å bygge og det er mange som har økonomi til å bygge nytt. Det er ikke så mange familier som ønsker å bo i en leilighet midt i byen.

Powered by Labrador CMS