Nyheter
Likestiller hvite og grønne skilt
FREVAR tok klagestormen fra varebileierne til etteretning. Fra årsskiftet vil også kunder med grønne registreringsskilt få gratis adgang til fyllplassen.

Få nyhetsbrev fra Dagsavisen. Meld deg på her!
-På høy tid at det kommunale foretaket kom til en slik beslutning. Jeg har aldri forstått poenget med at FREVAR skal forskjellsbehandle eiere av varebiler som brukes som privatbiler og eiere av ordinære personbiler med hvite skilt.
Det uttalte Frank Hansen som i går betalte 220 kroner for å bli kvitt sitt julesøppel. Fredrikstad-mannen disponerer til daglig en varebil med grønne nummer. Men bilen brukes kun som en privatbil.
Stikkprøver
FREVAR-direktør Pål Mikkelsen ser fram til den nye ordningen som trer i kraft tirsdag 2. januar.
-Jeg skal ikke legge skjul på at vi har fått nokså mange klager fra kunder som mener det er urimelig at varebiler skal betale mens andre får kjøre gratis. Derfor gjør vi nå, slik kommunestyret har bestemt, et forsøk på å likestille de to kjøretøygruppene. Men fortsatt skal det være sånn at kunder som kommer hit med næringsavfall skal veie og betale, sier Mikkelsen til Demokraten.
-Men hvordan skal FREVAR kunne fastslå at publikum har næringsavfall og ikke privatavfall med seg i bilen?
-Dette skal vi finne ut av ved å foreta stikkprøver samt å stille bileierne spørsmål. Hvordan kontrollvirksomheten skal legges opp har vi foreløpig ikke kommet i mål med, forteller Mikkelsen til avisa.
FREVAR vil også komme søppeltømmerne bedre i møte også på åpningstidene fra 2. januar 2007:
-Vi innfører langdag også på torsdag i tillegg til at vi utvider åpningstida med en time på lørdagene. I sommerhalvåret vil vi ha langåpent til 18.00 på alle hverdager, forteller direktøren.
For å kompensere inntektstap og høyere lønnsutgifter vil biler med tilghengere fra årskiftet betale 150,- istedet for "bare" 100 kroner i avgift.