Vintersport

Klæbo forsvarte VM-gullet i sprint – sølv til Golberg

Johannes Høsflot Klæbo (26) gjorde som han ville og fikk en kontrollert reise til nok et sprintgull i ski-VM i Planica. Pål Golberg tok sølv.

Pål Golberg, Johannes Høsflot Klæbo fra Norge og Jules Chappaz fra Frankrike jubler for sølv, gull og bronse.
Pål Golberg, Johannes Høsflot Klæbo fra Norge og Jules Chappaz fra Frankrike jubler for sølv, gull og bronse.
Publisert Sist oppdatert

Det var Klæbos femte strake mesterskapsgull på sprinten. Han vant også i OL i 2018, VM i 2019, VM i 2021 og OL i 2022.

Trønderen var storfavoritt i torsdagens VM-sprint i klassisk stil, med lagkamerat Erik Valnes som den største utfordreren på papiret. Valnes gikk på trynet i semifinalen og røk dermed ut.

I finalen var Klæbo raskest i et heat med Pål Golberg, Jules Chappaz, Calle Halfvarsson, Michal Novak og Lucas Chanavat. Han parkerte konkurrentene et stykke før mål.

– Det var morsomt å konkurrere her, det var morsomme og krevende løyper. Det er lenge siden vi har sett så mange som faller i løpet av en sprintdag. Men jeg hadde det gøy, og det var fantastisk å ha så gode bein i finalen, sa Klæbo til VM-arrangøren.

Golberg vant så vidt spurtduellen mot franskmannen Chappaz om sølvet.

Gullet er Klæbos sjuende i VM-sammenheng. Det var Norges 160. gullmedalje i ski-VM i nordiske grener gjennom tidene.

Tårene stoppet sølvgutt Golberg i TV-intervju

Følelsene tok helt overhånd for Pål Golberg etter VM-sølvet i sprintlangrenn bak Johannes Høsflot Klæbo.

Det var Golbergs første individuelle mesterskapsmedalje i VM og OL.

Golberg havnet i trøbbel noen minutter etter målgang. Han måtte avbryte et intervju med NRK da tårene kom.

– Det var dumt jeg skulle komme hit når dette gikk opp for meg, sa Golberg.

– Først står jeg og ser på en semifinale der romkameraten min (Erik Valnes) faller og ikke får muligheten til å gå finale. Det er veldig brutalt, fortsatte han.

Til tross for at Gol-løperen har vist svært god form denne sesongen, hadde han ikke forventet å ta medalje torsdag.

– Dette er veldig stort. Jeg hadde ikke forventet at det skulle skje i dag. Det gjorde det. Jeg har forberedt meg godt. Jeg har trent for dette i mange år. Veldig gøy å få det til når det gjelder, sa Golberg videre.

Han har ofret mye for å kunne stå på pallen i mesterskapssammenheng.

– Det har vært mye ofring fra meg selv, men også fra de rundt meg. Jeg er veldig glad. Sorry, sa Golberg og måtte forlate intervjuet gråtende.

Powered by Labrador CMS