Av Dag Høie
– Jeg har bodd i Vestre Aker, i Hausmanns gate i sentrum, på Stovner, Høybråten, Grünerløkka og nå på St. Hanshaugen. Jeg er en skikkelig Oslo-nomade, som elsker byen min, sier Saida Begum til NRK.
Nominasjonskomiteen har også innstilt Eirik Lae Solberg som byrådslederkandidat.
– Med disse to på topp, vil Oslo Høyre ha et særdeles godt utgangspunkt for å gjenvinne styringen i hovedstaden etter valget i 2019, sier nominasjonskomiteens leder Ellen Christine Christiansen i en pressemelding.
Eirik Lae Solberg har sittet i Oslo Bystyre siden 2007 og er i dag gruppeleder i bystyregruppen og nestleder i Oslo Høyre. Solberg har vært både finansbyråd i Oslo og statssekretær i regjeringen.
Saida Begum er utdannet jurist har sittet i bystyret siden 2011 og er i inneværende periode fraksjonsleder i kultur- og utdanningskomiteen for Oslo Høyres bystyregruppe.
Nominasjonskomiteens liste består av 34 kvinner og 31 menn, og komiteens leder trekker frem at snittalderen er nede i 41 år.
Det har vært en uravstemning i partiet før nominasjonskomiteen satte opp sin innstilling og det har vært gjennomført prøvenominasjoner i blant annet 13 av 15 bydelsforeninger.
Christiansen opplyser at de 20 første plassene på listen er prioritert av komiteen, mens de for de resterende i all hovedsak lagt resultatene fra uravstemningen til grunn.
Her er nominasjonskomiteens innstilling:
1) Eirik Lae Solberg
2) Saida Begum
3) Pia Farstad von Hall
4) Øystein Sundelin
5) Jenny Clemet von Tetzschner
6) Yassine Arakia
7) James Stove Lorentzen
8) Silje Lutro
9) Ola Kvisgaard
10) Anne Haabeth Rygg
11) Nicolai Øyen Langfeldt
12) Elin Horn Galtung
13) Camilla Strandskog
14) Bjørgulv Vinje Borgundvaag
15) Kristina Furnes
16) Kaia Marie Rosseland
17) Mehmet Kaan Inan
18) Grete Horntvedt
19) Alice Aarebrodt
20) Tove Gjersrud
21) Per-Trygve Hoff
22) Afshan Rafiq
23) Hermann Smith Sivertsen Dissens: Stian Fredrik Skalle
24) Marianne Røiseland
25) Bård Standal
26) Maria Kristine Göthner
27 )Thomas Bartholdsen
28) Ingeborg Tennes
29) Håkon Andreas Flydal
30) Toril Fiskerstrand
31) Sverre K. Seeberg
32) Thea Kristine Schjerven
33) Hermann Kopp
34) Monika Hestad
35) Kristoffer S. Gustavsen
36) Else Marie Brodshaug
37) Hassan Nawaz
38) Hilde Helland
39) Torbjørn Sølsnæs
40) Aleksandra Witczak Haugstad
41) Ståle Hagen
42) Aga Sadlowska
43) Vegard Rødseth Tokheim
44) Vibeke Gwendoline Fængsrud
45) Haakon Gløersen
46) Elisabeth Isachsen Rye-Florentz
47) Audun Foyn
48) Beate Brovig Auke
49) Alfred Helskog
50) Anita Leirvik North
51) Aslak Aslaksen
52) Kjersti Bagle-Tennebø
53) Daniel Uzzaman
54) Anita Sundal
55) Oscar Christopher Husebye
56) Sara Alexandra Nordvik Juriks
57) Phillip André Charles
58) Oda Røhme Sivertsen
59) Michael Hopstock
60) Susanne Klafstad
61) Henning Wahlberg
62) Louise-Hill Vegsund
63) Talat Mehmood Butt
64) Kenneth B. Eriksen
65) Heidi Larssen
Oslo Høyre har sitt nominasjonsmøte 3. desember.