Innenriks

Vil ikke Skal avhøre Sp-ordfører SV-lederen får abort-råd 14-åring døde etter alpinulykke Avinor setter ned avgift

Regjeringen vil ikke splitte Tine men kommer med tiltak som skal bedre tilsynet med konkurransen i meierisektoren. Synnøve Finden er fornøyd.

Kristelig Folkeparti og Venstre har dermed vunnet den interne dragkampen innad i regjeringen om Tines framtid som markedsregulator for melkeforsyningen her i landet.

– Regjeringen har ikke vedtatt noe selskapsmessig eller eiermessig skille slo statsminister Kjell Magne Bondevik (KrF) fast på en pressekonferanse i går. (©NTB)

Politiet avhører torsdag ordfører Andreas Drarvik(Sp) i Suldal om anklagene om grov sexsjikane.

Tirsdag ble det kjent at han i helgen ble ilagt besøksforbud i minst et halvt år overfor en 30 år gammel kvinne i Sauda. Politiet i Haugaland og Sunnhordland har innledet full etterforskning. Han ba seg derfor fritatt fra sine politiske verv inntil videre.

Kvinnen som er fornærmet i saken hevder at Drarvik skal ha sneket seg rundt i hagen hennes på kvelds- og nattetid flere ganger det siste halvannet året. Ifølge politiadvokat Thor Arne Reitan i Haugaland og Sunnhordland politidistrikt har de to ikke vært kjærester. (©NTB)

SV-leder Kristin Halvorsen ba nettbrukerne om råd i abortdebatten. De lot seg ikke be to ganger.

Halvorsen startet et nytt debattforum på partiets internettsider i høst. På det som kalles Kristins blogg ber SV-lederen om innspill til aktuelle saker – den siste var abortsaken. Det har ført til frisk debatt på nettsidene.

Både Ap og SV diskuterer nå om retten til selvbestemt abort skal utvides fra 12 til 16 uker. I dag er det slik at kvinner må søke en nemnd om godkjennelse til abort etter 12 uker. Rundt 90 prosent av disse søknadene blir innvilget – men undersøkelser har vist at det er vanskeligere å få innvilget senabort på det konservative Sørlandet enn på det liberale Østlandet. (ANB)

En 14 år gammel gutt døde på sykehus onsdag etter at han ble skadd i en alpinulykke på Lifjell i Bø i Telemark tirsdag kveld.

Ulykken skjedde under kveldskjøring i alpinbakken. Gutten var bevisstløs etter fallet og ble fløyet til Ullevål universitetssykehus i luftambulanse.

Gutten pådro seg livstruende hodeskader og var under intensivbehandling inntil han døde onsdag får NTB opplyst ved sykehuset. (©NTB)

Avinor setter ned avgiften som flyselskapene må betale for å bruke norsk flyrom og håper dette øker konkurransen med svenskene.

Styret i Avinor har vedtatt å redusere underveisavgiften som er en avgift alle flyselskaper som flyr i Norge må betale til Avinor for styring av trafikken i det øvre luftrommet.

Avgiften blir nå 10 prosent lavere enn den var i fjor opplyser Avinor i en pressemelding. (©NTB)

Powered by Labrador CMS