Nyheter

Reiser til Svalbard: – Viktig at vi er der

Aldri har det vært viktigere å reise til Svalbard enn akkurat nå, mener Frps Helge Njåstad, som snart drar nordover med Stortingets justiskomité.

Longyearbyen
Longyearbyen på Svalbard en dag i mai 2024.
Publisert Sist oppdatert

– Alt som kan styrke norsk suverenitet på Svalbard har fått større betydning nå. Bare det at vi i justiskomiteen på Stortinget og andre representanter for norske myndigheter hyppig drar oppover og viser interesse for Svalbard, betyr noe. Det er viktig at vi er der, sier komitéleder Helge Andre Njåstad (Frp) til Dagsavisen.

Rett over påske skal han og Stortingets justiskomité dra på et fire dager langt besøk på den arktiske øygruppen. Besøket handler om beredskapen på Svalbard. Det skjer i en tid der den geopolitiske spenningen har økt betydelig i nordområdene, med USAs nye interesse for Grønland og det krigførende Russlands tilstedeværelse på Svalbard.

– Det er jo beredskapen vi i justiskomiteen har ansvar for, så det blir selvfølgelig mest fokus på beredskap, sier Njåstad til Dagsavisen.

Hei
Du må ha et aktivt abonnement for å lese videre

5 uker - 5 kroner

KJØP

Powered by Labrador CMS