Innenriks
Gorilla på menyen
Få nyhetsbrev fra Dagsavisen. Meld deg på her!
I enkelte kretser blir det stadig mer fasjonabelt å spise «bushmeat»kjøtt fra ville dyr og utrydningstruede arter som gorilla. Beslag av«bushmeat» er gjort i Storbritannia og vi vet at det også er et marked iandre europeiske land opplyser seniorrådgiver Øystein Størkersen iDirektoratet for naturforvaltning (DN).
TVUNGET AV SOLDATER
Fjellgorillaen ble oppdaget så sent som i 1902. Ukontrollert jaktødeleggelse av leveområder og ulovlig kjæledyrhandel førte til at artenrisikerte å bli borte igjen like plutselig som den var blitt oppdaget. For15 år siden var det bare 624 fjellgorillaer igjen.
Omfattende bevaringsarbeid førte til ny vekst i bestanden til totalt 700ifølge WWF. Men det var før opprørssoldater i Den demokratiske republikkenKongo begynte å skyte og drepe dem.
9. januar gikk alarmen for første gang. Da fikk parkvokterne i Virunganasjonalpark som er den ene av to leveområdene for fjellgorillaen meldingom at en enslig hann en såkalt sølvrygg var drept. En lokal bonde fortalteat soldater hadde tvunget ham til å hente gorillakjøttet.
FIRE ER SAVNET
Seks dager senere fikk parkvokterne en ny urovekkende melding. Denne gangvar det en sølvrygg som gikk under navnet Karema som var skutt. Daparkvokterne kom fram til kadaveret kunne de konstatere at kjøttet varspist.
23. januar klarte parkvokterne å få i stand et møte med den lokaleopprørslederen oberst Makenga representanter for MONUC FNs fredsbevarendestyrke i området og den kongolesiske hæren.
Jeg forklarte hva vi prøver å oppnå i parken og hvor viktig det er åbeskytte fjellgorillaen også i krigstid forteller sjefvokter PaulinNgobobo til WWF.
Makenga samtykket da i at parkvokterne skulle få fritt leide til å lete oppalle fjellgorillaene i området. I tiden etter er parken saumfart menfremdeles er fire gorillaer tre hanner og en hunn savnet. I verste fallkan dermed så mange som seks gorillaer ha blitt drept.
I STOR FARE
Klokka er ett minutt på tolv for fjellgorillaens del sier ØysteinStørkersen.
Han er soleklar på at en videre reduksjon av bestanden vil bety et langtskritt mot utryddelse.
Med så få individer i verden teller hvert eneste individ samtykker MarcLanguy ved WWFs Øst-Afrika-kontor EARPO.
Når en av gorillaene i parken blir drept for å skaffe «bushmeat» er detsannsynlig at de andre gorillaene her som har klart seg gjennom borgerkrigi et tiår også er i stor fare.
Fellingen av fjellgorillaer er bare den siste i en serie hendelser hvorsærlig flodhester og bøfler er blitt ofre for krypskyting i en situasjonhvor regjeringshæren og opprørsgrupper har støtt sammen påpekergeneralsekretær Rasmus Hansson i WWF Norge.