Innenriks
Brikker og brett på nett
Få nyhetsbrev fra Dagsavisen. Meld deg på her!
I Asker sitter seks voksne rundt et bord. Det er tid for brettspill. Hunden under bordet heter Yatzy.
Her i huset heter ungene cluedo og ludo spøker Tore Njå.
Akkurat så frelst på brettspill er ikke denne gjengen men de er entusiastiske når de snakker om brettspillguiden de har startet på nett.
Fra svartedøden til slalåm
De seks er kjernen i brettspillguiden men det er kun fire personer som tester hvert spill. Det er et poeng at det ikke bare er én person som skal anmelde spillet fordi alle ser etter ulike ting og liker forskjellige ting. Dessuten spilles gjerne spillet flere ganger for at de skal få et skikkelig inntrykk.
Man kan finne brettspill om så å si alt nå. Fra svartedauden til slalåmspill som man kan bruke fra 15 minutter på til to helger forteller Remo Rehder.
Nå sender distributører brettspill fra fjern og nær. Det kommer brettspill fra Amerika og Asia som gjengen vurderer men dette er fremdeles en hobby.
Vi har et brennende ønske om å spre gleden ved brettspill sier Remo Rehder.
Spill med barna
Gjengen spiller også en del sammen med barna sine.
Det er samlende for familien i motsetning til dataen. Det er en vanvittig bra timeout i hverdagen sier Tore Njå.
Remo påpeker at brettspill er sosialt og at man er helt fokusert på det man driver med. For barna er det en mulighet til å lære turordning og det å tape og vinne. Men man lærer visst mye om de man spiller med. Blant annet temperament fortelles det.
Det er ikke alle spill man bør spille sammen med partneren sin ler Njå.
Mer populært
Norge ligger på topp i brettspill i Norden og omsetningen av brettspill øker stadig.
Mange tror at man spiller mindre nå enn tidligere men det stemmer ikke sier Tore Njå.
Spillvurderingene kommer på bakgrunn av et sett kriterier som er satt opp. Blant annet vurderes det hvor solide brikkene hvordan spilldynamikken er om det er tempo og variasjon.
Men gjengen er strenge på at det må være ulike kategorier for spill sånn at man ikke sammenligner barnespill med familiespill.
Man sammenligner ikke Ferrari og Folkevogn sier Remo Rehder.
Gjengen er ikke de eneste som har brettspillgrupper stadig flere opprettes rundt om i Norge.