Stavanger
Havnå vil forklare seg i dag
Til tross for at spørsmålet om utlevering av avlyttingsmateriale i NOKAS-saken ikke er avklart, vil Erling Havnå forklare seg i retten i dag.
Få nyhetsbrev fra Dagsavisen. Meld deg på her!
Det er ikke bare kommunikasjonskontroll som er gjort før NOKAS-ranet forsvarsadvokatene etterlyser.
Da forsvarerne i NOKAS-saken onsdag fikk utlevert den kommunikasjonskontrollen som er gjort etter ranet, ble en del av materialet holdt tilbake.
Dette dreier seg om en del av samtalene som er tatt opp på 14 personers telefoner. Seks av disse personene vil statsadvokatene holde helt hemmelig, fordi de mener å avsløre personenes identitet vil sette liv og helse i fare.
Stavanger tingrett vil fredag ta stilling til om forsvarerne likevel skal få hele materialet.
Før helgen varslet Erling Havnås forsvarere at de vil be om ytterligere utsettelse av NOKAS-rettssaken til dette spørsmålet er avgjort.
Advokatene er fortsatt bestemt på å kreve at saken blir utsatt, men kommer ikke til å fraråde Havnå å forklare seg dersom sorenskriver Helge Bjørnestad ikke går med på en videre utsettelse.
- Vi regner med at rettssaken fortsetter og at Havnå starter sin forklaring mandag. Han er forberedt på det og er klar for å få dette gjennomført, sier advokat Astri Aas-Hansen.