Innenriks

Forskjellsbehandlingav handikappede i Oslo

Publisert Sist oppdatert

I går fortalte Dagsavisen om handikappede Kirsten Holterud som måtte trekke seg fra vervet som nestleder i bydelens råd for funksjonshemmede på grunn av kutt i transporttjenesten (TT). Med bare 30 tildelte drosjeturer i annet halvår så Holterud seg nødt til å trekke seg fra vervet.

Men hadde Holterud bodd i en annen bydel hadde problemet vært løst. I bydel Østensjø får de funksjonshemmede opptil 150 ekstra TT-turer i annet halvår. I Grorud bydel får ingen flere enn 40 tilleggsreiser i Søndre Nordstrand får ingen flere enn ti.

– Urettferdig

– Det er mulig fordelingen mellom bydelene er skjev og jeg kan godt være enig i at det er urettferdig sier Arne K. Nordahl avdelingssjef for helse og sosiale tjenester i Søndre Nordstrand.

Han sier de har fått mange klager på TT-tjenestene men at bydelen har fått medhold i alle klagene.

– Det er økonomien som styrer tilbudet. Vi har fått for små rammer i år sier Nordahl.

Bydel Nordre Aker er en annen bydel som har måttet kutte kraftig i tilbudet. I et brev bydelen sendte ut i mai varslet de brukerne om at det ikke kom til å bli delt ut ekstraturer i det hele tatt. Etter en klagestorm snudde bydelen.

– Men vi har fortsatt en veldig restriktiv politikk sier bydelsdirektør Mona Taasen.

Ifølge Norges Handikapforbund Oslo er Søndre Nordstrand og Nordre Aker de bydelene de får flest henvendelser fra når det gjelder misnøye med kutt i TT-tilbudet.

Ikke lovpålagt

Tidligere var det samferdselsetaten i Oslo kommune som hadde ansvar for TT-tjenesten. Nå har bydelene overtatt ansvaret – og siden TT ikke er en lovpålagt tjeneste er brukerne av tilbudet prisgitt bydelens økonomi.

Forskjellene mellom bydelene kommer blant annet av forskjeller i antallet handikappede. At bydel Østensjø har få handikappede under 67 år gjør det lettere for bydelen å la være å kutte i tilbudet.

– Vi har ikke hatt så trang økonomi i 2004. Men TT er en ordning som er sårbar fordi den ikke er lovpålagt sier Solveig Nyhamar avdelingssjef i rehabiliterings- og omsorgsavdelingen i bydel Østensjø.

Vil flytte ordningen

Opposisjonen i bystyret ønsker å flytte ansvaret for TT-tjenesten tilbake til samferdselsetaten.

– Vi er havnet i en situasjon der folk får så få TT-turer at de må vurdere om de skal delta i organisasjonslivet sier SVs Ivar Johansen og henviser til situasjonen til Kirsten Holterud.

Johansen hevder kuttene vil bli enda større neste år hvis ansvaret fortsetter å ligge på bydelene.

Også sosialpolitisk talsmann Trond Jensrud fra Arbeiderpartiet mener det meste av TT-ordningen bør være samferdselsetatens ansvar.

– Det har særlig blitt et problem i forbindelse med tilleggsreiser. De må tildeles etter transportbehov ikke hvilken bydel du bor i sier Jensrud.

Byråd Margaret Eckbo (Frp) sier det ikke er kuttet i midler til TT-ordningen men at pengene bydelene har fått ikke har vært øremerket.

– Jeg er spent på å se hvor pengene har gått. Bydelene ønsket råderett over pengene men vet hvor mye de fikk som skulle gå til TT sier Eckbo.

Hun understreker at det ikke er meningen at det skulle bli slik som i tilfellet til Kirsten Holterud.

– Jeg håper bydelen kan se på den saken på nytt sier Eckbo.

Powered by Labrador CMS