Nyheter
– Dårlige lekser fører ofte til at elever blir skolelei og læringslei
Mandag hadde Kjersti Lien Holte, førsteamanuensis ved Høgskolen i Østfold avdeling for lærerutdanning, foredrag ved Litteraturhuset hvor hun tok for seg spørsmålet «hvorfor skal vi ha lekser i grunnskolen?»

Få nyhetsbrev fra Dagsavisen. Meld deg på her!
Holte mener at det styrer elevens fritid og kan komme i konflikt med ting som for eksempel familieaktiviteter. Og at det fører til sosiale forskjeller ettersom elevene har ulike foreldre, og foreldre kan bli sett ned på hvis det er noe de ikke klarer å hjelpe ungen med. Hun legger også til at det blir brukt mye krefter i det og at språkvansker eller sykdommer hos foreldre gjør det vanskeligere for eleven.
Samfunnets ansvar
-Foreldrene burde si ifra når det er for mye eller for lite lekser, samtidig som fagforeningen burde engasjere seg mer. Og sammen må man finne tiltak til å lage mindre og bedre lekser, sier hun.
-Det er viktig at utdanning for studentene fører til at de utvikler kritisk sans og lærer dem å forstå og utforske sammenhengen mellom teori og praksis.
Holte sier at det er av stor betydning at lærere, foreldre, elever og hele samfunnet er med på å bidra til å lage mer tilpassede lekser og at de krever begrunnelse for lekser, påpeker hun.
-Ungdom kan og bør si hvordan og hvorfor de ønsker medvirkning på lekser. Da tror jeg at lærerne vil bli mer klar over hvordan elevene kan bidra positivt til å tilpasse lekser.
Hun tror bedre og mindre lekser kan påbygge frafall i videregående.
-Dårlige lekser fører ofte til at elever blir skolelei og lærings-lei. Det kan føre til at elevene mister troen på egne evner.
Flere lærere og studenter hadde møtt opp for å høre foredraget. Engasjementet for spørsmålet begynte fordi det er for mye som ikke stemmer i debatten om lekser.
-Det fortjener et saklig grunnlag for debatt, slår hun fast.
Vil ikke fjerne lekser
Foredraget startet med at hun understreket at hun ikke prøver å få fjernet lekser, men at det er et stort behov for nytenkning.
-Hvis lekser hadde blitt fullstendig avskaffet så hadde det blitt fjernet en verdifull mulighet for skole og hjem til samarbeid. Medmindre lekser vil kunne ført til at elevene fikk mer indre motivasjon for læring.
Lekser blir praktisert blant annet fordi at det gir repetisjon og forberedelse til stoff som skal gjennomgås og elever lærer gode arbeidsvaner. Fra en tidligere undersøkelse hun har hatt, var konklusjonen at lærerne har lite kultur for kritisk refleksjon over praktisering av lekser.
-Det er sånn fordi læreryrket er en veldig sterk profesjon og det er sterke tradisjoner som styrer praksisen. Når det er slik er det vanskelig å si at man ikke er enig, det er vanskelig å stille spørsmål. For å endre på det må ledelsen ta initiativ.
En illustrasjon blir brukt med billedteksten «I couldn’t do my homework because my computer has a virus and so do all my pencils and pens». Holte sier elevene må motiveres.
Forskningsprosjekt
Blant annet hadde hun hatt et forskningsprosjekt hvor spørsmålet var «hvordan praktiseres lekser og hvordan begrunner lærere dette?» Et dybdeintervju ble gjennomført med blant annet 34 lærere, både menn og kvinner.
-Intervjuet ga grunnlag for å avvikle hypoteser og teorier om hvordan ting blir gjort. Det ble funnet ut at ifølge lærerne er en god lekse, en lekse som er gjennomgått på skolen og har god timing med det som skjer på skolen. Mens en dårlig lekse ikke henger med undervisningen og at elevene ikke klarer å gjennomføre det uten mye hjelp fra foreldre, avsluttet Kjersti Lien Holte.