Dag Johan Haugeruds nye «Kjærlighet» blir den første norske spillefilmen på 38 år som skal vises i selve hovedkonkurransen på verdens eldste filmfestival. Her skal «Kjærlighet» konkurrere om Gulløven, som ved siden av Gullpalmen i Cannes og Gullbjørnen i Berlin regnes blant verdens tre fremste filmfestivalpriser. Sist en norsk film ble vist i hovedkonkurransen i Venezia, var i 1986 da Oddvar Einarsons «X» ble tatt ut i konkurransen. Den vant juryens spesialpris.
Dag Johan Haugerud viste også filmen «Barn» i Venezia i 2019, da i sideprogrammet Giornate degli Autori.
Les også: Invitert til Toronto:– Quislings siste dager er en norsk Oscar-kandidat (+)
Andrea Bræin Hovig i hovedrollen
– Jeg er veldig glad for muligheten til å få presentere «Kjærlighet» for et internasjonalt publikum på filmfestivalen i Venezia, sier Haugerud i en pressemelding fra Norsk filminstitutt etter at programmet for Venezia-festivalen ble offentliggjort tirsdag.
Andrea Bræin Hovig spiller hovedrollen i «Kjærlighet», som er den andre filmen til Haugerud i trilogien som går under navnet Sex, Drømmer og Kjærlighet. «Sex» utgjorde den første filmen, med premiere i februar i år, og ble tatt ut til et av sideprogrammene til filmfestivalen i Berlin, Berlinalen, hvor den fikk tre priser. «Sex» har videre hele ti Amanda-nominasjoner foran utdelingen i Haugesund i august. Blant annet er Jan Gunnar Røise og Thorbjørn Harr begge nominert til beste skuespiller i hovedrolle for sine roller, mens Haugerud selv er nominert for beste regi.

Les anmeldelsen av Dag Johan Haugeruds «Sex» her: Sex, drømmer og urbane byggeklosser (+)
Joker og Almodovar
Årets hovedkonkurransen i Venezia består av i alt 21 filmer. Blant dem Haugerud skal konkurrere mot er den spanske veteranen Pedro Almodovar, som kommer med sin første engelskspråklige film «The Room Next Door», og Todd Phillips allerede myteomspunne «Joker: Folie à Deux», eller «Joker 2», med Joaquin Phoenix og Lady Gaga.
Blant andre tungvektere er Luca Guadagnino ( «Call Me By Your Name») med sin filmatisering av William S. Burroughs-romanen «Queer», Pablo Larrains film om operalegenden Maria Callas med Angelina Jolie i tittelrollen «Maria», og Justin Kurzels nynazistdrama fra virkeligheten, «The Order», med Jude Law. Tim Burton åpner hele festivalen utenfor konkurranse med «Beetlejuice Beetlejuice».
Les også: Holiday-biograf korrigerer Hollywood-versjonen: – Veldig overdreven (+)
Cruising
– «Kjærlighet» er en romantisk film om ulike former for kjærlighet, omsorg, ansvar og seksualitet – alt med et sommerlig Oslo som bakteppe. Og siden en så stor del av handlingen pågår på fjorden, mellom Rådhusbrygga og Nesodden, føles det som om filmen har en stemning og karakter som kan kle Venezia. Jeg håper i alle fall det, sier Dag Johan Haugerud i pressemeldingen for Venezia-uttaket.
Her heter det følgende om handlingen i filmen: «I «Kjærlighet» møter vi legen Marianne (Andrea Bræin Hovig) og hennes kollega, sykepleieren Tor (Tayo Citadella Jacobsen). Ingen av dem er ute etter et konvensjonelt forhold. En kveld da Marianne er på vei hjem med båten etter en date, møter hun Tor som tilbringer nettene på ferjen der han cruiser etter andre menn. Når Marianne hører Tor fortelle om den tilfeldige nærheten og samtalene som kan oppstå i forbindelse med cruising, begynner hun å vurdere om dette også kan være et alternativ for henne».
Blant de øvrige skuespillerne er Marte Engebrigtsen, Thomas Gullestad og Lars Jacob Holm. Filmfestivalen i Venezia går av stabelen i tidsrommet 28. august til 7. september.
Norsk kinopremiere for «Kjærlighet» blir 25. desember.
Les også: Her er du fortsatt velkommen som turist (+)
Les også: Kaller Trumps nye nummer to en fredens mann: – Det vi trenger
Les også: Syklet 24 timer i strekk: «Snakk om det, mann!» (+)