Kultur

Om debatters mål og hensikt.

Publisert Sist oppdatert
Dette er et debattinnlegg som gir uttrykk for skribentens holdninger og meninger. Du kan sende inn debattinnlegg til debatt@dagsavisen.no.

I debatter på ulike temaområder i Dagsavisen er det interessant å merke seg at deltagelsen er størst når det gjelder spørsmål der primærinnleggene har et sterkt kontroversielt innhold og ikke minst en kontroversiell form - gjerne ispedd ord som hat, fobi og lignende. Og i noen debatter, som debatten om islamofobi og antisemmitisme, forekommer det en uendelighet av repetisjoner av argumenter, og jeg er rimelig sikker på at det er få om noen av deltagerne som har fått ny innsikt og blitt klokere av denne formen for debatt. Det er tydelig at det er snakk om å vinne i debatten og ikke om å skape ny innsikt.

Kanskje er det sånn at vi mennesker er tiltrukket av å ha klare formeninger om hvordan virkeligheten ser ut, at vi er avhengige av å tenke i forenklede strukturer, og at vi er tilbøyelige til å tviholde på bestemte virkelighetsoppfatninger, som vi har brukt en del tid og ressurser på å utvikle.

Virkeligheten er komplisert, og det er aldri mulig å finne en entydig sannhet, for eksempel i Israel-palestiner konflikten. Er det så rart at det synes umulig å finne en løsning på denne konflikten, når ikke bare de som er direkte berørt, men mange av oss, som ser konflikten på avstand, har så forskjellig oppfatning, ikke bare om konfliktens årsaker og om hvem som er den mest skyldige, men også om hva som er de historiske kjensgjerningene.

Ung må verden ennå være!

Powered by Labrador CMS