Fredrikstad
Georg Apenes er død
Tidligere stortingsrepresentant og direktør i Datatilsynet, Georg Apenes, er død, 76 år gammel. – En ruvende skikkelse er gått bort, sier Høyres Ingjerd Schou.
Få nyhetsbrev fra Dagsavisen. Meld deg på her!
Det melder Dagbladet. Apenes var gift med Ingrid I. Willoch, høyrepolitiker og tidligere varaordfører i Fredrikstad.
Østfold Høyre sier til avisa at Apenes, som er født og oppvokst i Fredrikstad, døde søndag. Apenes var en tydelig samfunnsprofil som satt på Stortinget for Høyre fra 1977 til 1989.
– Det var en utrolig trist melding å få. Georg var en person jeg satt stor pris på. Han var en ruvende skikkelse, både i fysisk forstand, men også politisk og intellektuelt. Han var klarsynt, bramfri og sa tydelig hva han mente, sier Schou, som kjente Apenes gjennom Høyre.
Foruten å være aktiv i politikken, markerte Apenes seg som direktør i Datatilsynet fra 1989 til 2010.
– Han hadde meget gode analytiske evner, og var omsorgsfull og nær når det var nødvendig. Men alltid med et glimt i øyet, og av og til også et fandenivolsk glimt, sier Schou.
Hun var på besøk hos familien Apenes i Fredrikstad senest i august, og visste at han da slet med helsen.
– Vi hadde bare en kort samtale, men den var som vanlig interresant.
Apenes markerte seg i bybildet i Fredrikstad, men var også en engasjert skikkelse på riksplan.
– Han skrev med jevne mellomrom epistler om Fredrikstad, og hadde en meget god penn. Han var opptatt av å skrive og hadde en fantastisk formuleringsevne. Han gikk heller ikke utenom å dele ut synspunkter og meninger, og det var ikke alltid vi var enige, sier Schou.