Nyheter

Interconsult kjøpes av ledende rådgiverkonsern

Det danskeide rådgiverfirmaet COWI A/S har tilbudt seg å kjøpe aksjene i Interconsult ASA som har hovedkontor i Fredrikstad. En samlet konsernledelse og et enstemmig styre i Interconsult anbefaler aksjonærene å selge sine aksjer.

Publisert Sist oppdatert

COWI gir tilbud om kjøp av alle aksjene til de ca. 400 aksjonærene i Interconsult. Det er målsettingen å underskrive endelig kjøpsavtale i desember, slik at eierskiftet blir en realitet ved årsskiftet.Hva salget vil betyr i kroner og øre for aksjonærene er det ingen som ønsker å si noe om, men da Statoil kjøpte sine aksjer i Interconsult, var selskapet verdsatt til 130 millioner kroner.
Nåværende og tidligere medarbeidere i Interconsult eier ca. 60 prosent av aksjene i selskapet, mens fire store aksjonærer eier ca. 40 prosent.

Fire store
Disse er; Den norske stats oljeselskap AS (Statoil) ca.11 prosent, Sinvent AS ca.11 prosent, Den norske Bank ASA ca. 9,5 prosent og Fokus Bank ASA ca. 5,5 prosent.
Interconsult ASA's administrerende direktør, Frode Kværneng mener avtalen sikrer aksjonærene en pris som avspeiler de verdier og det potensiale som ligger i selskapet.
- Jeg er overhode ikke i tvil om at det er riktig. Vi vil få en profesjonell eier som er en internasjonal anerkjent bransjeaktør, og som umiddelbart vil styrke vår posisjon nasjonalt og internasjonalt, sier han.

Størst
- Vi blir størst i Norge, og vil øke markedsandelen innen rådgivning betydelig. I Fredrikstad har Interconsult 140 ansatte, og 80 prosent av deres arbeidsoppdrag er utenfor Østfold, sier han.
Frode Kværneng som vil gå inn i den overordnede strategiske ledelsen av COWI-konsernet mener at Interconsult ASA og COWI A/S har en svært samstemt oppfatning av verdier, virksomhetskultur og forretningspolitikk.

I bryggerhus
Østlandskonsult ble etablert av Harald Stokkeland, Roar Finsrud og Jon A. Jonsen i et bryggerhus på Brekke i Onsøy i 1959. Senere skiftet det navn til Interconsult.
Trolig hadde ingen av det tre grunderne dengang tanker om at deres firma skulle bli en del av et ledende nordeuropeisk rådgiverkonsern med i alt 3500 ansatte og en omsetning på 2 600 millioner kroner.

Samarbeide
COWI er tidligere etablert i Norge ved datterselskapet Hjellnes COWI med 130 ansatte og en omsetning på 127 mill NOK. Interconsult og Hjellnes COWI vil fortsette sin virksomhet i egen regi med samme navn som før, men med utvidet samarbeid og en samordning i forhold til markedet.
Interconsult og Hjellnes COWI blir den største flerfaglige rådgivergruppen i Norge med 780 ansatte og en omsetning på 630 mill. NOK. De to selskapene har allerede etablert et meget godt samarbeid, og blir den største grupperingen i COWI-konsernet utenfor Danmark.

Powered by Labrador CMS