Kultur
Steve husker Tore P.
- Joda, jeg husker at Tore Pedersen har spilt en treningskamp for West Ham, sier heavy metal-legenden og West Ham-supporteren Steve Harris.

Få nyhetsbrev fra Dagsavisen. Meld deg på her!
Onsdag spilte Iron Maiden en fotballkamp mot et sammensatt norsk lag på Valle Hovin med Dag Solheim blant arrangørene. Iron Maiden er et av verdens aller største heavy metal-band. Grunnleggeren, Steve Harris, spilte selv på West Hams aldersbestemte lag inntil musikk fikk hovedfokus. 48-åringen spiller fortsatt fotball og er en meget habil spiller. Bandet har et eget lag, Maiden FC, som spiller i den engelske Sunday League og består av noen bandmedlemmer og kamerater.
Treningskamp
Sellebakk-gutten Tore Pedersen har spilt for en lang rekke klubber. På andre halvdel av 1990-tallet prøvespilte han for West Ham uten å få kontrakt. Men han spilte midtstopper sammen med Rio Ferdinand i en treningskamp borte mot danske Brøndby. Resultat: tap 2-1. Målscorer: Tore Pedersen.
- Det var mange gode spillere i klubben da jeg var der. Grunnen til at jeg ikke fikk kontrakt var at de ville ha en stor og sterk midtstopper, sier Tore Pedersen.
I så måte er han i godt selskap. Daværende manager, Harry Redknapp, takket i sin tid også nei til Andriy Shevchenko etter prøvespill.
- Uff, ja. Det er den samme situasjonen med Tore Pedersen. Jeg husker at han har spilt en treningskamp for West Ham. Han var, og er fortsatt, en god spiller med en flott karriere. West Ham har aldri engang kunnet forsvare en 3-0-ledelse, så vi hadde nok trengt ham fremfor mange av de andre dårlige stopperne som ble kjøpt inn senere, sier han til Demokraten.
Fotballkampen vant ”Norge” 8-1 over Maiden FC. Eks-landslagsspillerne til Norge ble rett og slett for gode, selv med skihoppere og andre norske rockere som innbyttere.
- Det er morsomt å spille fotball uansett, sier Pedersen.
- Fotball er gøy, men akkurat i dag var det pinlig, ler den sympatiske Harris.
Som har sans for norske fotballspillere.
- Ja, de er flotte, profesjonelle spillere som du alltid kan stole på. Det er jo bare å se på hvor mange som har prestert meget bra i Premier League, sier han.
Eggens gardiner
Etter kampen var fotballspillerne med andre gjester samlet til lukket lunsj i kontorlokalene til Canal+. Etter obligatorisk draktbytting mellom lagene på banen var det autografjakt i begge leire. Dan Eggen, nå band-manager, tok med sine to gutteromsgardiner som han for en del år siden hadde dekorert med ulike Iron Maiden-motiver.
- Utrolig morsomt, gliser gitarist Adrian Smith idet Eggen sender gardinene rundt.
- Jeg var en stor Iron Maiden-fan tidligere. Ettersom jeg hadde hvite gardiner på gutterommet tegnet jeg bare rett på dem. Nå er det jo morsomt å få dem signert. Så skal de henges opp igjen, sier Eggen med et smil.
Iron Maidens norgesbesøk bestod av to utsolgte konserter i Oslo Spektrum tirsdag og onsdag.